• تاریخ انشار: ۷ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7737
  • 1,063 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مردم افغانستان با افتخار در راستای برگزاری باشکوه روز قدس تلاش می کنند

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفت و گو با رادیو پشتوی برونمرزی گفت که مردم افغانستان با افتخار در راستای برگزاری روز قدس تلاش می کنند. آقای مزاری هدف از نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس را وحدت و اتحاد بین […]

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفت و گو با رادیو پشتوی برونمرزی گفت که مردم افغانستان با افتخار در راستای برگزاری روز قدس تلاش می کنند.

آقای مزاری هدف از نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس را وحدت و اتحاد بین مسلمین خواند.

متن کامل مصاحبه ایشان به شرح ذیل است:

جناب آقای مزاری چنانچه مطلعید آخرین روز ماه مبارک رمضان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بدستور امام خمینی (ره) بعنوان روز جهانی قدس نامگذاری شد و بعد از آن بود که هر سال در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مسلمانان در سراسر جهان به خیابانها می آیند و حمایت خود را از قدس و مردم مظلوم فلسطین اعلام می دارند. این ابتکار امام خمینی را چگونه ارزیابی می کنید و چه تاثیرات و پیامدهایی این ابتکار تاکنون داشته است؟

با سلام. طبیعتا با توجه به اینکه امام خمینی یک شخصیت مدیر و مدبر بود و همچنین فردی بود که تمام فعالیتها و کارهای وی براساس و بر محور شریعت اسلامی بود این حرکت وی نیز یک دستور کاملا بجا و مناسب بود.از طرفی هم براساس روایت اسلامی و دستور قرآن، ما نمی توانیم نسبت به سرنوشت دیگر مسلمانان بی تفاوت باشیم. امام خمینی نیز بر اساس این دیدگاه خواست که به کمک برادران و خواهران فلسطینی بشتابد و نهضتی که داشت به فراموشی سپرده می شد با این حرکت امام خمینی دوباره زنده شد و در صدر اخبار جهان قرار گرفت و بعنوان موضوع اولویت دار کشورهای اسلامی و بخصوص مردم مسلمان مطرح شد و در محور توجه و تمرکز مسلمین نیز قرار گرفت.

از طرف دیگر همه می دانند که یکی از گونه های جدی حرکت اسلامی، مبارزه با استکبار است این دستور امام خمینی روند مبارزه با استکبار جهانی را توسعه، عمق و معنا بخشید و بگونه ای شد که شعار مبارزه و حرکت مبارزاتی علیه استکبار جهانی از سطح ایران فراتر رفت و به بهانه بحث حمایت از فلسطین قلب استکبار جهانی مورد هجمه قرار گرفت و هنوز نیز این حرکت ادامه دارد و باعث شده که روند مبارزات اسلامی در جهان داغ بماند.

این حرکت باعث شد که هیمنه و قدرت استکبار جهانی از بین برود. و اسرائیلی که بعنوان یک کشور مستکبر و جنایتکار بود و عزمش تسلط بر کشورهایی بود که بسیار دورتر از خودش بود، ولی امروز می بینید که مجبور است فقط با یکی از جریانهای اسلامی کوچک و قدرتمند و پرتلاش مبارزه کند و درگیر باشد و نتواند خود را از گیر چنین جریانات اسلامی خلاص کند چه برسد به اینکه دست به سایر کشورها دراز کند و هوای تسلط بر سایر کشورهای اسلامی را داشته باشد یا امریکا که به هرحال یک زمانی هوای تسلط بر کره زمین را داشت امروز همه فکرش این است که فقط امنیت رژیم صهیونیستی را نگهدارد. یکی دیگر از اهداف امام خمینی ایجاد وحدت در جهان اسلام بود.همانطور که می دانید کسانیکه در فلسطین زندگی می کنند از اهل سنت هستند ولی وقتیکه امام دستور به حمایت از این مردم اهل سنت را می دهند، همه شیعیان نیز به پا می شوند و یک وحدتی بین شیعه و سنی بوجود می آید که همه توجه مذاهب اسلامی از یک طرف به حمایت از مردم فلسطین و از طرف دیگر به مبارز ه جدی در برابر رژیم اشغالگر قدس و حامیان این رژیم خواهد بود.

س/ در این شکی نیست که کلیه مسلمانان شیعه و سنی از این ابتکار امام خمینی استقبال کرده اند ولی برخورد حکومتهای کشورهای اسلامی بویژه کشورهای عربی با قضیه یوم القدس را چگونه ارزیابی می کنید؟

ج/ متاسفانه حکومتهایی که به ظاهر اسلامی بودند نه تنها استقبال خوبی نکردند و در برگزاری باشکوه این روز تلاش نکردند بلکه سنگ اندازی هایی هم کردند و مخالفت این حکام هر کدام به تناسب نیات و ذهنیات خودشان متفاوت است. برخی ها کمتر و برخی ها هم خیلی جدی تر مقابل این فرمان و حرکت ایستادند و به شدت مخالف برگزاری روز جهانی قدس در کشورشان هستند.

س/ مسلمانان مظلوم و بی دفاع چه در منطقه و چه در دیگر نقاط جهان بخصوص مردم مظلوم فلسطین که مورد بی مهری و بی توجهی کشورهای اسلامی بویژه کشورهای عربی بودند، ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کمک آنها شتافت چه در بوسنی و چه در فلسطین و قضیه قدس که داشت از اذهان عمومی بین مسلمانان محو می شد و صبغه اسلامی آن داشت گرفته می شد که ایران اسلامی باعث شد که این کار صورت نگیرد و هویت اسلامی را به فلسطین بازگرداند و در چند جنگ حماس و حزب ا.. با رژیم صهیونیستی اگر کمک ایران نبود ، پیروزی در آنجا محال بود. ولی برخی کشورهای اسلامی ایران را به تبلیغ تشیع و سلطه یابی در منطقه متهم می کنند.

س/ جنابعالی در این باره چه نظری دارید؟

 

ج/ حکام عرب بدنبال توجیه عملکرد غیر دینی و بلکه ضد اسلامی خود هستند و چون خودشان نتوانستند کوچکترین کمکی به مردم فلسطین بکنند، بلکه مخفیانه با رژیم جعلی اسرائیل ارتباط داشتند و حالا هم که در سطوح مختلف این ارتباطات علنی شده است، طبیعی است که حمایت مردم مسلمان ایران و رهبر انقلاب حضرت امام خمینی (ره ) و خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) را بر نمی تابند. حکام عرب احساس کردند که این حرکت نظام اسلامی ایران موجب می شود که پایگاه بیشتر و بزرگی در جهان اسلام پیدا کند و محبوبیت زیادی بدست بیاورد. بنابراین برای لکه دار کردن حرکت حمایتی از مردم فلسطین اینها مجبورند که دست به توطئه بزنند و یکی از توطئه های آنان نیز متهم کردن ایران به توسعه طلبی و گسترش مذهب تشیع است. درحالیکه ما در هیچ جای دنیا شاهد این مسئله نبودیم که جمهوری اسلامی ایران بخواهد مردم را ترغیب و تشویق به پیوستن به مذهب تشیع بکند. این جز توطئه و سنگ اندازی کشورهای عربی، چیز دیگری نمی تواند باشد.

س/ در افغانستان اسلامی نیز چند سالی است که روز قدس از سوی مسلمانان این کشور بویژه در شهر کابل برگزار می شود. درحالیکه برگزاری روز قدس در حقیقت حمایت از قبله اول و حمایت از مردم مظلوم فلسطین است. ولی برخی از افغانها آن را به ایران نسبت می دهند و کسانیکه در این تظاهرات شرکت می کنند را وابسته به ایران می دانند. نظر شما در این مورد چیست؟

ج/ ما از دشمن انتظار غیر از این نداریم که اینها از کسانیکه در راستای برگزاری روز قدس شرکت می کنند، حمایت کنند. یا از عوامل دشمن در افغانستان و یا مزدوران بسیار کم مزدی که در این کشور وابسته به سفارتخانه های خارجی هستند، انتظار کار خاصی نداریم. شما می دانید که کار شیطان مبارزه با نیروهایی است که در مسیر رحمان است و این تقابل شیطان و رحمان از ابتدای تاریخ بود و حالا هم وجود دارد و خواهد داشت و هیچگاه ابراز چنین نظری از سوی دشمنان جای نگرانی نیست و مردم افغانستان هم راه خودشان را انتخاب کردند و مسیر خودشان را با روشنی پیش می روند و روز قدس هم که یکی از حرکتهای دینی واسلامی است که با فرمان یکی از مراجع بزرگ جهان اسلام بنام امام خمینی تاسیس شده و فعلا هم تحت هدایت و رهبری یکی از مراجع بزرگ دیگر بنام امام خامنه ای دارد هدایت می شود و مردم افغانستان نیز با افتخار دارند در راستای برگزاری باشکوه این روز عمل می کنند و هیچ باکی ندارند که دشمنان و شیاطین، مردم افغانستان را وابسته به ایران و یا به هر کشور دیگری که می گویند، این نشات گرفته از ذهن خودشان هست.

س/ اگر وضعیت کشورهای اسلامی بویژه کشورهای عربی که روابطشان با رژیم اشغالگر قدس علنی شده به همین منوال به پیش برود، و حکومتهای کشورهای عربی و اسلامی نیز همچنان به سکوت و بی توجهی به مسئله فلسطین و قدس ادامه دهند، آینده فلسطین وقدس را چگونه ارزیابی می کنید؟

ج/ متاسفانه رژیم هایی که پایگاه مردمی و اجتماعی ندارند برای حیات ننگین خود مجبورند که به قدرتهای بیرونی تکیه کنند ولی خب مطمئنا این نوع سیاست حکام عرب از دید جهان عرب پنهان نیست و قطعا در آینده در حرکتهایی در کشورهای عربی ایجاد خواهد شد و حتما روند را به نفع جریانهای اسلامی و دینی شکل خواهند داد و انشاا… که آن روز دور نخواهد بود و ما امیدوار هستیم که مردم کشورهای عرب زودتر بیدار شوند و مانع روند کنونی وابستگی بیش از پیش کشورهای عربی به رژیم جعلی اسرائیل شود. مردم عرب باید بدانند همانطور که امام خمینی فرمودند که رژیم صهیونیستی چند روزی دیگر بیشتر وجود ندارد و خودش هم امیدی به آینده خود ندارد، پس چگونه حکام عرب به چنین رژیمی اطمینان می کنند و به این رژیم متکی می باشند؟!