• تاریخ انشار: ۳ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26428
  • 446 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مردم باید برای انتخاب نامزد اصلح معیار داشته باشند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ سیدعارف موسوی، کارشناس گفتمان دانشجویی با عنوان “معیارهای انتخاب در انتخابات” که با حضور تعدادی از دانشجویان و طلاب در کابل برگزار شده بود، گفت: مردم برای اینکه فرد اصلح را انتخاب کنند، باید معیارهایی مانند خدمت‌گذاری، توکل به خدا و ساده‌زیستی را برای فرد مورد نظرشان در نظر […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ سیدعارف موسوی، کارشناس گفتمان دانشجویی با عنوان “معیارهای انتخاب در انتخابات” که با حضور تعدادی از دانشجویان و طلاب در کابل برگزار شده بود، گفت: مردم برای اینکه فرد اصلح را انتخاب کنند، باید معیارهایی مانند خدمت‌گذاری، توکل به خدا و ساده‌زیستی را برای فرد مورد نظرشان در نظر بگیرند، تا در آینده با مشکلات متعددِ ناشی از انتخاب اشتباه‌شان مواجه نشوند.

 

وی افزود: فلسفه انتخابات این است که مردم بتوانند با اراده‌ی آزاد، فرد مورد نظرشان را برای اداره‌ی کشور انتخاب کنند. باید در این پروسه زمینه‌ی اشتراک برای همه‌ی مردم فراهم شود.

 

موسوی ادامه داد: افرادی که می‌خواهند رأی دهند، باید به ویژگی‌های نامزد اصلح در انتخابات توجه داشته باشند.

 

کارشناس گفتمان دانشجویی تصریح کرد: حضرت امام خامنه‌ای، چند ویژگی را برای روند انتخابات و نامزد اصلح بیان کرده که مردم می‌توانند با توجه به این خصوصیات، فرد مورد نظرشان را انتخاب کنند.

 

وی اظهار داشت:  ویژگی‌هایی که امام خامنه‌ای بیان کرده؛ همه از آیات و احادیث و یا سخنان بزرگان دین گرفته شده‌ که ویژگی یک انتخابات خوب این است که نامزدان از شیوه‌های صحیح برای تبلیغات استفاده کنند، همچنین از بداخلاقی‌های انتخاباتی در این روند نیز پرهیز کنند.

 

موسوی خاطر نشان ساخت: از دیدگاه امام خامنه‌ای فردی که خود را برای انتخابات نامزد می‌کند باید دارای ویژگی‌هایی از جمله پایبندی به مبانی و ارزش‌های اسلام و همچنین اهدافش باشد و خود را خدمت‌گذار مردم بداند، مومن و باتقوا باشد و به خدا توکل کند، ساده‌زیست باشد و از اشرافی‌گری اجتناب کند و به مراکز ثروت و قدرت متصل نباشد، امانتدار، پاک‌دامن و به دور از فساد باشد که در همین زمینه آیه‌ای از کلام‌الله مجید می‌فرماید “إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها…” که از این آیه اینطور برداشت می‌شود که رأی یکی از امانت‌هایی است که ما باید به اهلش بسپاریم.

 

کارشناس گفتمان دانشجویی ادامه داد: ایمان داشتن به توانایی‌ها و نظرات مردم، یعنی بعد از خداوند متکی به مردم خویش باشد و اینکه نامزد مورد نظر باید صادق و با مردم رو راست باشد.

 

موسوی همچنین در مورد ویژگی‌های کاری فرد منتخب از دیدگاه امام خامنه‌ای گفت که چنین فردی باید توانایی مدیریت اجرایی کشور را داشته باشد، خستگی‌ناپذیر و پرتلاش باشد، نیازهای جامعه را بداند و به آن‌ها رسیدگی کند، بصیر، هوشمند و باتدبیر باشد، اهل اجرای عدالت باشد، در جهت آرمان‌ها و پیشرفت جامعه قدم بردارد، التزام به قانون داشته باشد و به خودکفایی کشور توجه کند.

 

وی با بیان اینکه مردم با توجه به ویژگی‌های ذکرشده باید فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند، گفت: توجه و عمل مطابق با این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا وضعیت جامعه در آینده به سمت و سوی بهتری سوق داده شود، اما متاسفانه در شرایط فعلی بسیاری از افرادی که وارد مجلس شده‌اند، نه بر اساس خصوصیت‌های ذکرشده، بلکه بر اساس دارایی و میزان ثروت فرد به مجلس راه یافته‌اند.

 

کارشناس گفتمان دانشجویی یادآور شد: در صورتی که مردم معیارهای یک نامزد اصلح را در وجود یکی از نامزدان نیافتند، بزرگان باید با ایجاد یک شورا، شرایطی برای نامزدان در نظر بگیرند تا افراد فاسد نتوانند به زعامت دست یابد.