• تاریخ انشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26582
  • 920 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مردم عادی تنها مسئول رأی خود اند، اما علما علاوه بر خود، مسئول انتخاب درست یا غلط جامعه نیز هستند

n00189736-b

حجت‌الاسلام والمسلمین مدرسی حجازی، عالم دین و از چهره‌های جهادی افغانستان، در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود درباره موضوع “انتخابات ریاست جمهوری؛ وظایف علما، بایدها و نبایدها” پرداخت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ […]

حجت‌الاسلام والمسلمین مدرسی حجازی، عالم دین و از چهره‌های جهادی افغانستان، در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود درباره موضوع “انتخابات ریاست جمهوری؛ وظایف علما، بایدها و نبایدها” پرداخت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مدرسی حجازی در ابتدای صحبت‌های خود، به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: انتخابات فرایندی بسیار ارزشمند در همه کشورها محسوب می‌شود. در این راستا شرکت در انتخابات وظیفه شرعی هر شهروند است و هر کسی به هر کاندیداتوری که رأی بدهد، در مقابل رأی خود مسئولیت دارد.

 

وی مسئولیت علما در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را خطیر عنوان کرد و گفت: علما در مسئله انتخابات باید موضع‌گیری داشته باشند. مردم عادی تنها مسئول رأی خود می‌باشند، اما علما علاوه بر خود، مسئول انتخاب درست یا غلط جامعه نیز هستند.

 

مدرسی حجازی افزود: ما امروزه باید به کسانی که محوریت‌شان صلاح و سلامت جامعه باشد رأی بدهیم، نه به کسانی که به وظایف دینی و ملی خود به خوبی عمل نمی‌کنند.

 

این عالم دینی بیان کرد: کسانی که به افراد باتقوا رأی می‌دهند، در امر خیر آن‌ها شریک هستند، اما کسانی که به افراد ناصالح رأی می‌دهند، قطعا در هر گونه گناه آن‌ها شریک خواهند بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مدرسی حجازی با اشاره به این نکته که مردم افغانستان در برابر سرنوشت کشورشان مسئولیت دارند، گفت: انسان در برابر خدا، بندگان خدا و در برابر شخص خود مسئولیت دارد؛ چرا که در قیامت از آن‌ها بازخواست می‌شود که آیا به وظایف اجتماعی خود عمل کرده‌ای یا خیر؟.

 

شایان ذکر است که مراسم قرائت دعای توسل و ایراد سخنرانی به صورت هفته‌وار از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار می‌شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>