• تاریخ انشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 13421
  • 836 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مردم نباید به خاطر یک انفجار، مراسم مذهبی خود را تعطیل کنند/ هیأت امنای مساجد باید مردم را تشویق کنند بدون هراس مراسم عاشورا را برگزار کنند

مسؤلین و جمعی ازکادرهای بخش علمای دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، با توجه به مسأله تأمین امنیت مساجد و تکایا در ماه محرم، تأکید کردند که تأمین امنیت محافل و مراسم عزاداری، بالاترین کار در ایام عاشوراست و تهدیدهای امنیتی نباید سبب کمرنگ شدن مراسم های مذهبی گردد.   به […]

مسؤلین و جمعی ازکادرهای بخش علمای دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، با توجه به مسأله تأمین امنیت مساجد و تکایا در ماه محرم، تأکید کردند که تأمین امنیت محافل و مراسم عزاداری، بالاترین کار در ایام عاشوراست و تهدیدهای امنیتی نباید سبب کمرنگ شدن مراسم های مذهبی گردد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید اصغر عالمی، عالم دینی در این جلسه، پیرامون چگونگی برگزاری مراسم های عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم، تأمین امنیت را بالاترین کار در ایام عاشورا خواند و گفت: نباید وقوع حوادث، مراسم های مذهبی را کمرنگ کند.

 

او گفت: مردم باید افراد مورد اعتماد را برای تأمین امنیت در کنار نیروهای امنیتی بگمارند.

 

درهمین حال حجت الاسلام و المسلمین حیدر ذکی، گفت: “هرچند اتفاقات اخیر در مرکز و ولایات کشور مردم را وحشت زده کرده، اما نباید باعث شود که مراسم عاشورا برگزار نشود، زیرا همه در راه دین و آرمان امام حسین(ع) از جان و مال خود می گذرند”.

 

وی ازعلما خواست که مردم را تشویق کنند تا در راه امام حسین(ع) و مکتب عاشورا و کربلا آماده قربانی باشند و بدون شک اگر کسی در این راه کشته شود، زیان نخواهد کرد.

 

آقای ذکی با تأکید بر این که اکثر اتفاقات ناگوار به دلیل بی توجهی خود مردم صورت می گیرد، گفت: “اگر در هر مسجد ده نفر افراد جان فدا برای تأمین امنیت وجود داشته باشد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد”.

 

درهمین حال حجت الاسلام والمسلمین سید عارف موسوی، استاد مدرسه دینی امام امیرالمؤمنین در کابل، از برخورد دوگانه شورای امنیت ملی ریاست جمهوری نسبت به تأمین امنیت مساجد و تکایا انتقاد کرد و گفت: “در حال حاضر ۱۵۰ مسجد در کابل تحت پلان امنیتی قرار ندارد.”

 

به گفته او، حکومت به صورت گزینشی امنیت برخی از مساجد را در نظر گرفته و این کار می تواند مشکل ساز شود.

 

از طرفی هم حجت الاسلام والمسلمین رجب علی محمدی، عالم دین به مردم اطمینان داد که تهدید امنیتی در افغانستان به اندازه ای نیست که وضعیت به حد انفجار رسیده باشد.

 

وی با اظهار این که مردم نباید به خاطر یک انفجار، مراسم های مذهبی خود را تعطیل کنند، افزود: “اگر اندکی در تأمین امنیت دقت شود، هیچ مشکلی پیش نمی آید”.

 

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، عالم دینی دیگر نیز در این جلسه و با درنظرداشت شرایط بحرانی و بلند بودن تهدیدات امنیتی در کشور، نقش احزاب را برجسته خواند و گفت: “جدای از دولت، احزاب سیاسی باید درتامین امینت با مردم همکاری داشته باشد.

 

وی با ابراز این که در شرایط کنونی افغانستان، تأمین امینت و حفظ جان مردم واجب است، گفت: “مردم باید از امنیت ملی سلاح بگیرند و به صورت قانونی و مشروع از جان و مال خود حفاظت کنند”.

 

سید عندلیب ضیایی، معاون دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل نیز گفت: “هیأت امنای مساجد باید مردم را تشویق کنند که بدون ترس و هراس مراسم عاشورا را برگزار کنند”.

 

به گفته ضیایی، به دلیل این که پولیس کشور خیلی تخصصی عمل نمی کند و یا گاهی غفلت می کند، جوانان باید خود در تأمین امنیت سهم عمده داشته باشند”.

 

در همین حال، محمد جواد گوهری، عضو کمیسیون امنیت مساجد و تکایا نیز گزارشی را به این جلسه ارائه کرد و گفت: “از سوی شورای امنیت در حدود یک هزار و ۹۰۰ تن برای تأمین امنیت مساجد و تکایا در تمام افغانستان در نظر گرفته شده اند، اما با وجود تهدیدات بلند امنیتی، این رقم به هیچ عنوان کافی نیست”.

 

به گفته گوهری، از مجموع افرادی که برای تأمین امنیت در نظر گرفته شده، ۵۰۴ نفر مربوط اهل تشیع است که رسما در این روزها کارهای آموزشی را آغاز کرده اند و افراد مربوط به اهل سنت نیز در حال آمادگی برای تأمین امنیت مساجد و مراکز دینی می باشند.

 

او از مردم خواست که از نگاه امنیتی خیلی نگران نباشند، اما در عین حال احتیاطا از ایجاد سقاخانه های بیشتر در جاده ها و تجمع در بیرون از مساجد، پرهیز نمایند.