• تاریخ انشار: ۱ حوت ۱۳۹۲
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 50
  • 1,760 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مرکز تبیان، به دنبال تحکیم پایه های وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی است

نمایندگی مرکز تبیان در هرات همانند دیگر نمایندگی های این مرکز در ولایات مختلف، مصمم به ترویج و تبیین فرهنگ ناب اسلامی و به دنبال تحکیم پایه های وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی است.

نمایندگی مرکز تبیان در هرات همانند دیگر نمایندگی های این مرکز در ولایات مختلف، مصمم به ترویج و تبیین فرهنگ ناب اسلامی و به دنبال تحکیم پایه های وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی است.
به گزارش خبرگزاری آوا، این مطلب را حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی در مراسم گرامیداشت سالروز رحلت پیامبر اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) که در دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد، عنوان کرد.
دراین مراسم که با حضور عالمان دینی شیعه و اهل سنت دایر شد، پیرامون شخصیت و فضایل پیامبر معظم اسلام(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع) بحث و سخنرانی شد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد هاشمی؛ “رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان درهرات طی سخنانی گفت: وجود نازنین پیامبر اکرم(ص) پرافتخارترین شخصیت تاریخ بشریت و انسانیت است که بشریت میتواند در هر عصر و زمانی با استفاده از آموزه های دین مقدس اسلام و تعالیم الهی این دین مبین به سعادت وخوشبختی دنیا وآخرت برسد.
وی با بیان اینکه دین اسلام توصیه و تاکید فراوان به علم آموزی دارد، گفت: در اولین آیات الهی وحی سخن از علم و تعلیم و خواندن و قلم به میان آمده است و بر مبنای سفارش جدی نبی اکرم(ص) موظفیم که تا آخرین لحظه زندگی در پی کسب علم و دانش باشیم.
هاشمی تصریح کرد: زیر سایه اسلام زمینه رشد، ترقی و تعالی در عرصه های علمی و صنعتی کاملاً فراهم است.
مسئول مرکز تبیان در هرات، با بیان اینکه در طول تاریخ همواره بین علم و دین و جامعه یک نوع رابطه خاص برقرار بوده، گفت: هرگاه خللی در این رابطه به وجود آمده است و از یکدیگر دور افتاده اند، بشر با مشکلات عدیده ای مواجه شده است.
وی در ادامه افزود که بشر خواه ناخواه پس از چشیدن طعم تلخ مادیت وهرج ومرج ناشی از علم، منهای قوانین اخلاقی دین در جامعه باز، به ناچار به سوی دین روی آورده اند و دین در کوتاه مدت تمامی آن هرج و مرج ها و نابسامانی ها را تبدیل به اخوت، اتحاد، همبستگی و یکپارچگی نموده است.
رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در ادامه سخنانش گفت: حقیقتاً هرگاه در جامعه ای یک چنین همبستگی بین علم و دین وجامعه ایجاد شود، مسلماً عقل راه علم واخلاق را میگشاید و در نتیجه دانشمندان مومن و متدین در جامعه تربیت خواهندشد و جامعه سیر تکاملی خودش را به سوی ترقی و تعالی آغاز خواهد کرد.
هاشمی تصریح کرد: تا اواخر قرن چهاردهم، جوامع اسلامی از نظر علمی و پیشرفتهای صنعتی جلوتر از همه ممالک دنیا بوده اند، در زمانی که دانشمندانی مانند ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، حسن بن هیثم ،بتانی، خواجه نصیرالدین طوسی و… زندگی میکردند؛ اینها سرآمد در رشته های مختلف علوم بودند و دانش پژوهان از ممالک دیگر برای تحصیلات عالی به کشورهای اسلامی سفر می کردند.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در ادامه افزود که دشمنان اسلام نتوانستند این وضعیت را تحمل نمایند، لذا به نام دین و با لباس مسلمان و با نقشه های شوم و شیطانی وارد جوامع اسلامی شدند و در کوتاه مدت، تعصبات فرقه ای را دامن زدند وآنرا تقویت نمودند.
وی یادآور شد: بعد از اواسط قرن پانزدهم، میبینم که نقشه های استعماری آنچنان موثر واقع شد که جوامع اسلامی کاملا درگیر اختلافات داخلی شدند و رشد عملی و صنعتی کاملا متوقف گردید.
این عالم دینی کشور خاطر نشان کرد: دشمنان اسلام آثار علمی را از جوامع اسلامی ربودند و به نفع خودشان استفاده کردند، استعمار پروسه نفاق افکنی در بین مسلمانان را دنبال میکند که البته در قرن اخیر علمای بزرگی در جهان اسلام در برابر توطئه های استکبار قیام نمودند و دربرابر نقشه های شوم دشمنان اسلام به مبارزه برخواستند.
رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان درهرات در ادامه گفت: شیخ محمد عبده، علامه شیخ محمود شلتوت مصری، سید جمال الدین افغانی، آیت الله بروجردی و حضرت امام خمینی (ره) و علامه سید اسماعیل بلخی از مبارزان و پیشگامان نهضت اسلامی هستند که هر یک تا آخر عمر در راه تحکیم پایه های وحدت و تقریب مذاهب اسلامی تلاشهای خستگی ناپذیری نمودند.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت که استکبار جهانی برای آنکه راه علمای بزرگوار در همه کشورهای اسلامی ادامه نیابد و نتایج کارشان فراگیر نشود از راههایی مختلف به مبارزه برخواسته اند.
وی در ادامه افزود: دشمنان، افغانستان را از طریق ده ها کانال تلویزیونی مورد تهاجم گسترده فرهنگی قرار داده اند. تلویزیون هایی که محتویات برنامه های شان جز ترویج ابتذال، فحشا و منکرات چیز دیگری نیست.
دست اندرکاران این تلویزیون ها از این راه سعی میکنند تا بین مردم به ویژه جوانان و عقاید دینی آنان فاصله ایجاد کنند و قشر پویای جامعه را از مساجد و حسینیه ها دور نمایند.
آقای هاشمی با تاکید گفت: بر ما پوشیده نیست که دشمنان اسلام به دنبال یک سیطره کامل فرهنگی در جامعه ما هستند و از این طریق می خواهند زمینه را برای اهداف شوم و استعماری شان فراهم نمایند.
این عالم دینی در ادامه گفت: دشمنان اسلام، چندین شبکه تلویزیونی بنامهای شیعه و سنی به راه انداخته اند که تلویزیون های مذکور شب و روز به دنبال تکفیر و تفسیق یکدیگرند و با زشت ترین وسخیف ترین عبارات یکدیگر را میکوبند و استکبار جهانی از این تلویزیون ها چند نتیجه آنی و فوری می‌گیرند.
رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی واجتماعی تبیان خاطرنشان کرد: استکبار، تلویحاً به مراکز علمی و جوانانی که در سراسر اروپا و نقاط دیگر دنیا درباره برنامه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی وسیاسی اسلام تحقیق میکنند، میگویند زحمت نکشید، مسلمانان شیعه و سنی را در این تلویزیون ها ببینید که بجز نفاق و کینه چیزی دیگری ندارند، از این طریق از گرایش به اسلام به نحوی جلوگیری میکنند.
وی در در ادامه افزود: برای آنکه مسلمانان به وحدت و یکپارچگی نرسند و کشتار و قتال در بین مسلمانان ادامه یابد، برنامه های این تلویزیون ها آتش فتنه های مذهبی را شعله ورتر می کند.
مسئول نمایندگی مرکز تبیان در هرات گفت: این نمایندگی، همانند دیگر نمایندگی های مرکز تبیان در سایر ولایات، مصمم به ترویج وتبیین فرهنگ ناب اسلامی، در ادامه راه امام خمینی(ره) ودیگر علمای عامل می باشد و به دنبال تحکیم پایه های وحدت وتقریب بین مذاهب اسلامی است.
وی خواستار همکاری علمای بزرگوار، نخبگان و فرهنگیان دلسوز جامعه برای رسیدن به این هدف شد.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در پایان دررابطه با اهمیت انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۳ اشاره نموده گفت: انتخابات ریاست جمهوری، یک آزمون تعیین کننده و سرنوشت ساز پیش روی ملت ماست که شرکت گسترده و پرشور ملت در انتخابات سرنوشت جامعه را در آینده رقم خواهد زد.
در این مراسم معنوی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی از مسئولین مدرسه علمیه صادقیه هرات، مولوی سیداحمد آخوندزاده رییس شورای اخوت اسلامی هرات، قاری احمد علی غوردروازی رهبر حزب الله افغانستان ودیگر عالمان برجسته دینی اعم از شیعه واهل سنت حضور داشتند.