• تاریخ انشار: 4 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 15737
  • 405 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مزاری: در کنار نشست ها، باید گام های عملی در راستای تقریب مذاهب اسلامی برداشته شود/ متکی: فضا برای پذیرش تقریب بیش از هر زمانی آماده است

همزمان با برگزاری سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در دیدار با دکتر منوچهر متکی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تاکید کرد که نیاز است در کنار برگزاری نشست های منطقه ای و بین المللی، گام […]

همزمان با برگزاری سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در دیدار با دکتر منوچهر متکی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تاکید کرد که نیاز است در کنار برگزاری نشست های منطقه ای و بین المللی، گام های عملی و تاثیرگذار نیز در راستای تقریب مذاهب اسلامی در سطح جهان اسلام و کشورهای مختلف چون افغانستان برداشته شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، حسینی مزاری خاطرنشان کرد که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و حزب اسلامی تبیان با امکاناتی که در اختیار دارد، فعالیت های چشمگیری در بخش تقریب مذاهب اسلامی در افغانستان داشته است.

 

وی به عنوان مثال گفت که در ولایت هرات، با وجود این که برخی شخصیت ها و علمای مغرض به خصوص در بخش تقریب مذاهب وجود دارند، مرکز تبیان در این بخش فعال بوده و با علمای مختلف اهل سنت دیدار و گفتگو داشته است. به گفته حسینی مزاری، در نتیجه این تلاش ها، امروز بسیاری از علمای اهل سنت و شیعه همگام، در حوزه هماهنگی و همسویی میان پیروان مذاهب جعفری و حنفی و دیگر مذاهب عمل می کنند.

 

این فعال تقریب مذاهب اسلامی در مثال دیگر افزود، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شمال افغانستان و در شهر مزارشریف برنامه گسترده ای در بخش تقریب مذاهب داشت و با برپایی نمایشگاه و همایشهایی در طول یک هفته ۱۷ نشست مختلف با عناوین تقریبی از ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ نفری را با حضور علمایی از ولایات مختلف برگزار کرد.

 

بر این اساس وی تاکید کرد که تشکیلات تبیان با توجه به ظرفیت ها و امکاناتی که در اختیار دارد، آماده است بیش از پیش در بخش تقریب مذاهب کار کند و در این راستا امکانات خوبی اعم از عوامل انسانی و ابزار معنوی و اقتصادی، به خصوص در بخش رسانه ای چون خبرگزاری، روزنامه و صفحات مختلف اجتماعی را در اختیار دارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری تصریح کرد که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی و حزب اسلامی تبیان، بزرگترین تشکل شیعه ولایی در افغانستان است که در بخش تقریب مذاهب کار می کند.

 

وی شرایط فعلی افغانستان را برای کار در راستای تقریب مذاهب اسلامی بیش از هرزمانی مهمتر دانست و گفت: اگرچه تاهنوز الحمدلله افغانستان در عرصه هماهنگی شیعه و سنی در جهان اسلام نمونه بوده، اما با توجه به تمرکز کار اجانب جهت ایجاد تفرقه میان مردم مسلمان کشور، تاکید روی تقریب مذاهب و گذاشتن گامهای عملی در این رابطه بسیار مهم و تاثیر گذار است.

 

دکتر منوچهر متکی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب نیز در سخنانی با بیان این که بحث تقریب مذاهب در شرایط عادی یک امر پسندیده است، اما در ۷ سال گذشته که جهان با پدیده گروه های تکفیری مواجه شده، این بحث به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده بود.

 

وی تصریح کرد که رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه‌ای) در نشست های مختلف با حضور شخصیت های داخلی و بین المللی همواره بر ضرورت تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرده اند.

 

آقای متکی با اشاره به پیروزی مبارزه علیه دانش و عراق و سوریه خاطرنشان کرد که امروز دوره پساداعش آغاز شده و ضرورت ها و نیازمندی های فعالیت با ماه پیش متفاوت است. وی تاکید کرد که در دوره پساداعش، اقدامات برای تقریب مذاهب اسلامی باید بسیار عینی تر صورت بگیرد.

 

وی افزود، با آغاز دوره پساداعش شرایط تغییر کرده و این شرایط جدید به خصوص در بحث تقریب مذاهب اسلامی برنامه ریزی های جدیدی را می طلبد.

 

معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: یک ویژگی شرایط جدید این است که تا دیروز جریان های تکفیری به یک جریان غالب اسلامی تبدیل شده بودند و حتی می خواستند یک امارت اسلامی منحصر به فرد خود را در منطقه و جهان ایجاد کنند، اما امروز شرایط تغییر کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد که علاوه بر حمایت وهابیت از داعش، بخشی از علمای جهان اسلام در برابر فعالیت ها و جنایات این گروه ساکت بودند و انتظار می کشیدند، ولی اکنون قاطبه علمای اهل سنت و کشورهای اسلامی احساس کرده اند که داعش و جریان های تکفیری دیگر قابل دفاع نیستند.

 

آقای متکی تصریح کرد که علی رغم بازی های سیاسی که عربستان و برخی کشورهای دیگر به راه انداختند، فضای عمومی جهان اسلام بیش از هر زمانی برای پذیرش بحث های تقریب مذاهب اسلامی آماده تر شده است.

 

وی از برگزاری نشست ها و کنفرانس های مختلف تقریب مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف و تاثیرگذاری آن ها نام برد و گفت که قرار است تا سال آینده یک کنفرانس وحدت اسلامی نیز از سوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در افغانستان برگزار شود.

 

معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب بر ضرورت ایجاد نهادهای تقریب مذاهب اسلامی در افغانستان تاکید کرد.

 

قرار است سی و یکمین نشست بین المللی وحدت اسلامی با حضور مقام ها، اندیشمندان اسلامی و شخصیت های برجسته جهان اسلام، از روز سه شنبه ۱۴ قوس، با موضوع جهان اسلام ضرورت های تمدن نوین اسلامی در تهران آغاز به کار کند. حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان و شخصیت های دیگر از افغانستان نیز در این نشست حضور دارند.