• تاریخ انشار: 5 دسامبر 2017
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 15740
  • 875 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مزاری: شهروندان افغانستان علاقمند سرمایه‌گذاری در ایران هستند/ محمدی‌فر: آماده‌ایم مشکلات سرمایه‌گذاران را حل کنیم

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در دیدار با مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، از علاقمندی سرمایه گذاران افغانستانی برای سرمایه گذاری های بزرگ و کوچک در این کشور سخن گفت و خواستار حل مشکلات در این زمینه ها گردید. در پاسخ به این پیشنهاد، آقای محمدی فر از آمادگی شان برای شنیدین […]

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در دیدار با مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، از علاقمندی سرمایه گذاران افغانستانی برای سرمایه گذاری های بزرگ و کوچک در این کشور سخن گفت و خواستار حل مشکلات در این زمینه ها گردید. در پاسخ به این پیشنهاد، آقای محمدی فر از آمادگی شان برای شنیدین مشکلات علاقمندان سرمایه گذار و تلاش برای حل آن ها سخن گفت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری و هیأت همراه، وحید حبیبی مسئول دفتر این مرکز در مشهد مقدس و سید حبیب سادات، مسئول خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بعد از ظهر روز دوشنبه(۱۳ قوس) با آقایان احمد محمدی فر، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور(داخله) جمهوری اسلامی ایران و حجت الاسلام والمسلمین محمد صالحی، معاون ایشان در تهران دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری از زحمات و تلاش های نظام جمهوری اسلامی ایران، به خصوص اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی برای مهاجرین افغانستانی در این کشور تشکر و قدردانی کرد و خاطرنشان نمود که میزبانی ایران از مهاجرین در سال های اخیر، ابعاد جدیدتری به خود گرفته و نسبت به گذشته بهتر شده است.

 

وی به خصوص از سهولت هایی که جمهوری اسلامی ایران و به خصوص وزارت کشور و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در بحث سفر مهاجرین افغانستانی به زیارت عتبات عالیات در کشور عراق و شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع) در دو سال اخیر فراهم کرده، تشکر و قدردانی نمود.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در این دیدار به صورت مشخص چند پیشنهاد را در حوزه فعالیت اقتصادی مهاجرین و شهروندان افغانستان، به خصوص سرمایه گذاری افغانستانی ها در عرصه های مختلف اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد که مورد استقبال جانب مقابل قرار گرفت.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خواستار از میان برداشته شدن برخی مسائل و مشکلات دست و پا گیر در راستای سرمایه گذاری بزرگ سرمایه گذاران افغانستانی در بخش های مختلف اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان مثال در بخش معادن شد.

 

وی خاطرنشان کرد که اگر موانع موجود از میان برداشته شود، سرمایه گذاران افغانستانی حتی از کشورهای اروپایی حاضر هستند در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری های بزرگ را انجام دهند.

 

این فعال عرصه مهاجرین در عین حال به مسأله سرمایه گذاری های کوچک مهاجرین افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: “برای اشتغال مهاجرین کارت کار داده می شود، اما این کارت کار نمی تواند زمینه کار مستقل مهاجرین را فراهم کند و باید صاحب جواز کار ایرانی باشد و نیز یک مباشر دیگر هم بگیرند”.

 

وی افزود که؛ اگر در بخش سرمایه گذاری های کوچک نیز زمینه کار مستقل مهاجرین افغانستانی فراهم شود و برای کسبه جزء، پروانه کار داده شود، آن ها می توانند صدها فرصت شغلی را هم برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران و همچنین مهاجرین فراهم کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه به مسأله گردشگری پزشکی شهروندان افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و تصریح نمود: همه روزه مردم افغانستان برای درمان به هند و پاکستان مراجعه می کنند، اما می شود زمینه های گردشگری پزشکی آن ها را در جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد که قطعا مزیت هایی برای هر دو طرف خواهد داشت.

 

اما وی با توجه به مشکلات اقتصادی شهروندان افغانستانی، خواست تا زمینه ای فراهم شود که هزینه های گردشگری پزشکی که از سایر شهروندان کشورهای دیگر گرفته می شود، از این شهروندان دریافت نگردد.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در عین حال خواستار توجه و وساطت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به مسأله گردشگری عمومی و سفرهای زیارتی شهروندان افغانستانی، به خصوص به صورت کاروانی و در ایام غیر از اربعین حسینی گردید.

 

وی در ادامه مشکلات مهاجرین در حوزه های نقل و انتقال از یک ولایت/استان به ولایت/استان دیگر، دریافت برگه های تردد میان شهرها، برداشتن مهر برگه های تردد در شهر مقصد و همچنین رفت و آمد مهاجرین به افغانستان را با مسئول ارشد امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران مطرح کرد.

 

محمدی فر: افغانستان اهمیت ویژه ای برای ایران و رهبر انقلاب اسلامی دارد

 

به دنبال این سخنانِ حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، آقای احمد محمدی فر، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، پیرامون سیاست های کلی نظام ایران و اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی و همچنین پیشنهادهای مطرح شده، صحبت کرد.

 

وی خاطرنشان کرد که؛ جمهوری اسلامی افغانستان برای ایران، به دلایل همسایگی، ریشه های مشترک فرهنگی و اعتقادی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آقای محمدی فر افزود که حتی اهل سنت افغانستان دارای ریشه های مشترک فرهنگی و اعتقادی با ایران بوده و دید مثبتی نسبت به این کشور دارند.

 

وی تصریح کرد که به خصوص رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه ای) نسبت به افغانستان و مهاجرین افغانستانی، یک دید و نگاه ویژه و خاصی دارد و دفتر ایشان به صورت جدی پی گیر مسائل مربوط به مهاجرین به خصوص در بخش آموزش و پروش و فعالیت های فرهنگی مذهبی است.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی در مورد دست آوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال مهاجرین افغانستانی گفت که در یک مورد و از آغاز روند مهاجرت شهروندان افغانستانی به این کشور، سطح سواد مهاجرین از زیر ۱۰ درصد، اکنون به بالای ۶۰ درصد رسیده است.

 

وی در عین حال ادامه داد، طبیعی است که در جامعه برخی مشکلات و چالش هایی وجود دارد که البته این مشکلات فرا روی مردم ایران نیز قرار دارد. به عنوان مثال، اگر یک مهاجر نسبت به برخورد نیروهای پلیس شکایت دارد، شهروندان ایران نیز در مواردی در این زمینه شکایت دارند، اما هرگاه شکایت مهاجرین افغانستانی پیرامون برخورد نیروهای پلیس به دست آن ها رسیده، در بالاترین سطح مورد بررسی و برخورد قرار گرفت است.

 

البته آقای محمدی فر خاطرنشان کرد؛ در مقابل، برخی جرایم نیز از سوی مهاجرین در ایران صورت می گیرد که آن ها تلاش کرده اند برای جلوگیری از حساسیت ها، این موارد بازتاب رسانه ای پیدا نکند.

 

وی پیرامون مشکلات سرمایه گذاری شهروندان افغانستانی در ایران نیز گفت که آماده است با هر سرمایه گذار افغانستانی تشکیل جلسه دهد، گفتگو کند، مشکلات را ارزیابی نماید و برای حل آن ها تلاش نماید. آقای محمدی فر تصریح کرد: “ما آماده هستیم مشکلات را بشنویم و حل کنیم”.

 

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران در عین حال گفت که یک سری تسهیلات و قوانین نیز ایجاد شده که بر اساس آن، شهروندان افغانستانی می توانند در این کشور سرمایه گذاری کنند و آن ها در این زمینه بسیار علاقمند می باشند.

 

وی در مورد تعرفه های گردشگری پزشکی برای شهروندان افغانستانی گفت که تعرفه های موجود برای کل اتباع خارجی در نظر گرفته شده، به عنوان مثال شهروندانی از ترکیه و کشورهای عربی برای درمان به ایران مراجعه می کنند، اما آن ها این آمادگی را دارند در این قسمت برای شهروندان افغانستانی، یک تفکیک و تمایز صورت بگیرد.

 

آقای محمدی فر خاطرنشان کرد که اگر طرف افغانستان و شرکت های خصوصی در این کشور در این زمینه علاقمند باشند، می توان برای از میان برداشتن موانع گفتگو کرد.

 

آقای محمدی فر در مورد سایر مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران و پیشنهادهای مطرح شده در بخش نقل و انتقال و صدور نامه های تردد نیز توضیح داد.

 

وی خاطرنشان کرد که در بخش مدت برگه های تردد نباید محدودیتی وجود داشته باشد و این مسأله را پی گیری می کند.

 

وی در بخش نقل و انتقال مهاجرین از یک شهر به شهر دیگر نیز گفت که اساس سیاست آن ها جلوگیری از تمرکز بیش از حد مهاجرین در یک شهر است، زیرا این تمرکز بیش از حد، امکانات موجود برای سایر مهاجرین را محدود می کند. اما در موارد استثنایی که مهاجرین مشکل داشته اند، اجازه انتقال داده شده است.