• تاریخ انشار: 4 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15139
  • 644 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مسئولین و بزرگان کشور دچار تزلزل تقوا گردیده اند/۸۰ درصد فساد اداری در افغانستان به دست خارجی ها است

دوست محمد راغب؛ عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با موضوع “افغانستان و فساد اداری، فاصله حرف تا عمل”، با اشاره به آیات قرآن گفت: بزرگان و مسئولین کشور ما دچار تزلزل تقوا گردیده اند، به همین سبب سران حکومت با […]

دوست محمد راغب؛ عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با موضوع “افغانستان و فساد اداری، فاصله حرف تا عمل”، با اشاره به آیات قرآن گفت: بزرگان و مسئولین کشور ما دچار تزلزل تقوا گردیده اند، به همین سبب سران حکومت با فساد آغشته هستند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان در این گفتمان دانشجویی با حضور ده ها دانشجو و استاد دانشگاه گفت، جای تأسف است که مردم از سران حکومت حمایت کرده و دنباله رو آن ها می باشند.

 

راغب اضافه نمود که اگر فساد اداری در سطح بزرگ و میلیونی از بین برود، زمینه ساز برچیده شدن فساد کلی خواهد شد.

 

وی درباره نقش مفسدین خارجی و زورمندان داخلی در افساد اداری گفت، بدون شک همان طوری که از پیامبر روایت است “اگر سلطان(حاکم) تغییر کرد، زمان هم تغییر می کند”، امروزه خارجی ها برای دستبرد زدن به خاک ما آمده اند.

 

این عضو شورای اخوت اسلامی افزود: “خارجی ها آمده اند تا مال، غیرت، هویت و دار و ندار ما را به تاراج ببرند، اگر یک‌ حکومت قاطع روی کار بیاید، قطعا سبب سربلندی ملت می شود و با عزم راسخ در برابر عوامل خارجی ایستادگی می کنند، عدم وجود چنین حکومتی، خارجی ها ملت ما را بازیچه قرار داده اند”.

 

وی در اخیر گفت که ۸۰ درصد از مشکلات و فساد اداری در افغانستان به دست همین خارجی ها است و دارایی افغانستان را غارت می کنند.

 

در همین حال آقای صادق مصدق، استاد دانشگاه بلخ این سوال را مطرح کرد که اساس ریشه های فساد و فساد اداری در کجا و چگونه است؟ وی در پاسخ گفت: “خوب خداوند در قرآن می فرماید امانت ها را به اهل اش بسپارید، حال امانت از نظر قرآن و اسلام چه خصوصیت هایی دارد؟!”

 

این استاد دانشگاه تصریح نمود که ریشه اصلی فساد به شایستگی و ناشایستگی افراد، خصوصا آن هایی که رهبری جامعه بر دوش شان است، برمی گردد که باید صالح باشند.

 

وی اظهارداشت که اگر اعضای یک جامعه تعهد، تقوا، باور الهی و شایستگی نداشته باشند، قطعا از آن ها فساد سر می زند.

 

آقای مصدق با اشاره به آیات قرآن کریم، دو خصوصیت را برای رهبران جامعه ذکر کرد که نخست حافظ( مال، جان و ارزش ها) بودن و دوم عالم(تخصص و برای انجام یک عمل، علم باشد) بودن، اگر این دو خصلت نباشد، جامعه آغشته به فساد می شود.

 

وی گفت، فساد در افغانستان دو عامل دارد؛ یکی عامل خارجی و دیگری داخلی، عامل داخلی به دلیل این که اکثر زهبران کشور متعهد و متخصص نیستند، به همین دلیل دست به فساد می زنند.

 

این استاد دانشگاه اظهار داشت که عامل خارجی، توطئه ای است که توسط استخبارات و حلقات بیرونی صورت می‌گیرد، تا ملت ها احیا و جان نگیرند، مبادا در مقابل طاغوت، استکبار و بی عدالتی قد علم نمایند و باید میان ملت ها، روحیه چپاول گری و جنگ حکم فرما باشد.

 

وی افزود که جریان های مختلفی در سدد تزریق روحیه پرخاش‌گری، جنگی، تفرقه‌ای، بی تقوایی و بی تفاوتی در اجتماع هستند و چنین مسائلی را تقویت می کنند.

 

مصدق در پایان سخنان خود گفت که ما عنوان یک فرد مسلمان و عضوی از یک جامعه اسلامی، مکلف هستیم در برابر چنین حرکات، اقدامات لازم را داشته باشیم.

 

گفتنی ا‌ست که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، هر هفته روز جمعه صبح در سالن جلسات این دفتر برگزار می‌گردد.