• تاریخ انشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5816
  • 1,384 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مسائل و مشکلات کشور ما بی ربط به مسائل جاری جهان اسلام نیست

به مناسبت تجلیل از شهادت آیت الله نمر باقرالنمر و بیان اهداف و مرام این عالم وارسته و افشای چهره زر و زور و تزویر زمانه، مراسمی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، سخنرانان این مراسم  که با حضور گسترده چهره های علمی، فرهنگی، […]

به مناسبت تجلیل از شهادت آیت الله نمر باقرالنمر و بیان اهداف و مرام این عالم وارسته و افشای چهره زر و زور و تزویر زمانه، مراسمی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سخنرانان این مراسم  که با حضور گسترده چهره های علمی، فرهنگی، اساتید دانشگاه، طلاب، دانشجویان و مردم مومن هرات در سالن اجتماعات مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد، اعدام آیت الله نمر را محکوم کرده و  آن را غیر قابل بخشش توصیف کردند.

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: برای براندازی حکومتهای ظالم در جهان اسلام، باید قیام بیداری اسلامی به صورت نهضتی فراگیر  شکل گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، حجت الاسلام و المسلین سید محمد هاشمی مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به اینکه برخی ها این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که با آنکه در کشور خودمان مشکلات زیادی داریم، چرا باید از شخصیت آیت الله شهید نمر باقرالنمر تجلیل کنیم، گفت: اولا براساس آموزه های دینی و اعتقادات الهی و رهنمودهای پیامبراسلام(ص) که با صراحت فرمودند “کسی که شب را به صبح برساند اما از یاد دیگر مسلمین غافل باشد و اهتمام به امور دیگر مسلمانان نداشته باشد، پس آن شخص اصلا مسلمان نیست”.

 

وی افزود: بر همین اساس وظیفه ی شرعی داریم که از شخصیت این عالم وارسته سخن به میان بیاوریم و یاد و خاطره اش را گرامی بداریم همچنین این امر برای جهانیان پوشیده نیست که شیخ نمر فردی روحانی و عالم دینی بود.

 

حجت الاسلام هاشمی ادامه داد: شیخ نمردر موضع گیری های خود هیچ وقت مسلحانه عمل نکرده و دست به سلاح نبرده است، با هیچ یک از گروه های تروریستی همراه نشد، بلکه رفتار این علامه برخلاف عملکرد اندیشه های تروریستی بود و تمام دنیا و وجدان های بیدار شاهد این قضیه هستند و برای همگان روشن است.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تصریح کرد: امروزه حکّامی در برخی از کشورهای اسلامی تصمیم میگیرند که علمای وارسته و آزادیخواه را یا زندانی کنند و یا نیز به شهادت برسانند، که ما اگر میخواهیم دلیل این موضوع را به صورت ریشه ای دریابیم لازم است تا مروری کوتاه بر وقایع تاریخی چند دهه ی اخیر داشته باشیم.

 

وی اظهار داشت: در این چهار دهه در کشورهای اسلامی وقایع متعددی به وقوع پیوسته است که بارزترین و مهترین این وقایع که برای تمام مسلمانان الهام بخش بود وقوع انقلاب اسلامی در ایران بوده است چرا که در ایران قبل از وقوع انقلاب اسلامی، رژیمی طاغوتی و سلطنتی که هم پیمان با اسرائیل بود حکومت می کرد و تمام قدرت امریکا در حمایت از این حکومت قرار داشت.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی عنوان کرد: با این حال همگان دیدند که انقلاب اسلامی در ایران با رهبری های امام خمینی(ره) به پیروزی رسید و منجر به تشکیل نظام جمهوری اسلامی شد.

 

رئیس مرکزفعالیتهای اجتماعی تبیان در هرات خاطر نشان ساخت: واقعه ی دیگری که بسیار مهم است، جهاد و مبارزات بی امان ملت و مردم ما (افغانستان) در برابر ارتش شوروی سابق بود زمانی که کشور ما توسط شوروی سابق اشغال شد مردم کشور ما قهرمانانه بر علیه این اشغال قیام کردند و در نتیجه ی مجاهداتهای پیگیر، کمونیزم از افغانستان بیرون رانده شدند.

 

وی افزود: کمونیزم نه تنها در افغانستان شکست خورد، بلکه کشورهای زیادی که در بطن این مکتب قرار گرفته بودند، از حلقوم این مکتب بیرون کشیده شدند و استقلال پیدا کردند.

حجت الاسلام  والمسلمین هاشمی یاد آور شد: در نتیجه ی این تحلیل می شود فهمید که مسلمانان با الهام از این دو واقعه، قیام بیداری اسلامی برای براندازی حکومتهای ظالم به صورت نهضتی فراگیر در کشورهای اسلامی شکل گرفت.

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی تبیان در هرات ابراز داشت: این وضعیت دنیای استکبار را نگران کرد و تمام کشورهای اسلامی دریافتند که اینان دیگر نظام ها و حکام ظالم را نمی پذیرند و مصمم هستند تا بر سرنوشت خودشان حاکم شوند و افرادی را که خودشان می خواهند در راس امور قرار بدهند و وقتی چنین وضعیتی در کشورهای اسلامی شکل گرفت استکبار نیز طرح هایی را در کشورهای اسلامی اعمال کردند.

 

وی با اشاره به وجود آوردن گروه های تروریستی و تکفیری اذعان کرد: متاسفانه زایش این گروه ها را در دو دهه ی اخیر شاهد بودیم که مورد حمایت قدرتهای بزرگ استکباری قرار گرفتند و از هر راهی انواع مختلفی از سلاح در اختیار این گروه ها قرار گرفت.

 

حجت الاسلام هاشمی ادامه داد: این گروه ها نتایج آنی که برای استکبار دارد این است که عملا به جهانیان نشان میدهند که چیزی به نام بیداری اسلامی وجود ندارد و مسلمانان کسانی هستند که به دنبال کشتار کودکان، زنان و پیران می باشند.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی تبیان در هرات خاطر نشان ساخت: یکی از توطئه های شوم دشمن که تا کنون ادامه دارد این بود که مسلمانان را به صورت خشن به جهانیان معرفی کرد و افکار عمومی را در رابطه با نهضت بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی جهان، منحرف سازد.

 

وی در ادامه به نقشه ی دیگر کشورهای استکباری، که ترور و از بین بردن شخصیت های برجسته و آزادیخواه می باشد، اشاره کرد و اظهار داشت: چندی قبل ارتش نیجریه در شهر زاریا به حسینیه بقیه الله حمله مسلحانه کردند و عده ای از مسلمانان را بی رحمانه قتل عام کردند و شیخ زکزاکی را در حالی که به شدت زخمی شده بود، به زندان بردند و تاریخ گواه است که این شخصیت عملکرد مسلحانه ای نداشته است.

 

همچنین برای رسیدگی به اتهامات واهی رژیم سعودی به شیخ نمر ، یک دادگاه با صلاحیت تشکیل نشد و حتی تفهمیم اتهام هم صورت نگرفت و به وی فرصت داده نشد تا وکیل مدافعی برای خود اختیار کند، با تمام این تفاسیر این دادگاه که با هیچ یک از موازین اسلامی و قوانین الهی سازگار نبوده و نیست حکم به اعدام شیخ نمر داد و درحالی که این عالم ربانی زندان حکومت عربستان قرار داشت، بی رحمانه توسط عمال آل سعود به شهادت رسید.

 

حجت الاسلام هاشمی افزود: این موضوع سوال برانگیز است و جای تعجب دارد که مجامع مدعی حقوق بشر در این رابطه آنطور که لازم بود موضع نگرفتند هر چند بارها شاهد بودیم که اگر در کشوری شخصی قاچاقچی محکوم شود، سر و صدای این مدعیان حقوق بشر گوش عالمیان را کر می کند که در فلان کشور حقوق بشر نقض شده اما در اینجا دیدیم که در مورد این قضایا صدایی که لازم بود از این مجامع و مراکز به گوش نرسید.

 

وی با اشاره به اینکه برگزاری چنین مجالسی از مهمترین وظایف ما است، ابراز داشت: ما این را قبول داریم که در کشور خودمان مشکلات فراوانی وجود دارد اما اگر عالمانه به این موضوعات نگاه کنیم خواهیم یافت که مسائل و مشکلات کشور ما بی ربط به مسائل جاری جهان اسلام نیست چرا که اگر از مسائل جاری جهان اسلام تحلیل و بررسی دقیق نداشته باشیم، در خصوص حل و فصل و برون رفت از مشکلات جاری کشور خود دچار مشکل خواهیم شد.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی تبیان در هرات عنوان کرد: اگر ما می خواهیم که در کشور خودمان با معضلات مبارزه کنیم، یکی از لوازم کار این است که در رابطه با اوضاع جاری در کشورهای اسلامی بی تفاوت نباشیم، ما زمانی می توانیم با موفقیت تصمیم مبارزه با تروریزم را با طرح و برنامه پیش ببریم و به نتیجه برسیم که از ریشه های تروریزم آگاهی کامل داشته باشیم.

 

وی گفت: اگر در این رابطه ضعیف عمل شود و یا بی توجهی صورت بگیرد، روشن است که ما در حل مشکلات کشور خود عاجز خواهیم بود و عملکردها با موفقیت همراه نخواهد شد.

 

در ادامه مراسم نیز داکتر غلام صادقی مسئول ارگان نشراتی آریا زمین، با اشاره به سخن پیامبر(ص) افزود: طبق حدیث پیامبر(ص) بهترین مردم کسی است که علم را بیاموزد و به دیگران نیز آموزش دهد که از این حدیث پیامبر(ص) به صراحت فهمیده می شود که عالم کسی است که با مشقت و تلاش چیزی را یاد می گیرد و با سختی و دلسوزانه علمی را که آموخته به دیگران آموزش می دهد.

صادقی افزود: ما تنها می توانیم به علمای جهان اسلام افتخار کنیم چون آنها هستند که اسلام را زنده نگه داشته اند و بر من و شما جوانان مسلمان واجب است که از علمای جهان اسلام دفاع بکنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به کرار دیده می شود که علمای به ظاهر عالم نما کارهایی انجام می دهند که در هیچ جایی از چوکات نظام اسلامی وجود ندارد و اعمال آنان مورد تایید اسلام نیست چرا که آنان با کارهایشان تیشه به ریشه ی اسلام می زنند.

 

مسئول ارگان نشراتی آریا زمین ابراز داشت: در حال حاضر جهان اسلام با چالشهای زیادی روبرو است و ما باید هوشیار باشیم که دشمن امروز به صورت ریشه ای قرآن را مطالعه کرده است و عامل نابودی ما را در تفرقه می بیند.

وی با بیان اینکه در قرآن بر وحدت مسلمانان توصیه شده است، گفت: ما باید راه های تفرقه را ببندیم و مانع نفوذ دشمنان و سوء استفاده آنان شویم هر چند متاسفانه در این اواخر دیدیم که عالم بزرگوار نمر باقرالنمربه شهادت رسیدند و دشمنان از این موقعیت به خوبی استفاده کرده تا به تفرقه میان مسلمانان دامن بزنند.

صادقی با بیان اینکه ما نیز باید از روی درک و تفکر با این چنین موضوعاتی برخورد کنیم، عنوان کرد: برپای این چنین مراسم و حضور علمای شیعه و سنی در آن می تواند عامل وحدت در جامعه ی ما باشد.

 

در همین راستا طاهره توکلی یک تن از بانوانی که در این مراسم شرکت کرده است، جنایت را آل سعود را محکوم می کند و می گوید که از تمام کسانی که در این راه فعالیت دارند می خواهیم که این کار آل سعود را محکوم کنند چرا که آل سعود با انجام دادن این عمل زمینه ی سقوط خود را فراهم کرده است.

 

غلام رضا اسماعیلی نیز می گوید که بخاطر همدردی به خانواده شیخ نمر در این مراسم شرکت کرده است که حقوق بشری که دم از حق بشر و عدالت می زند چرا در مورد قضایای نیجریه و عربستان سکوت کرده اند.