• تاریخ انشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5935
  • 1,187 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مساجد اثر گذاری بالایی دارند و این اثر گذاری بستگی به حرکت علماء دارد

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در دیدار با جمعی ازائمه مساجد همکار ولایت بلخ خطاب به آنان گفت که مساجد اثر گذاری بالایی دارد و این اثر گذاری بستگی به حرکت شما دارد. حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در این دیدار گفت که مساجد میتواند در شکل دهی روند […]

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در دیدار با جمعی ازائمه مساجد همکار ولایت بلخ خطاب به آنان گفت که مساجد اثر گذاری بالایی دارد و این اثر گذاری بستگی به حرکت شما دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در این دیدار گفت که مساجد میتواند در شکل دهی روند زندگی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی جامعه نقش فضاینده ای داشته باشد.

آقای مزاری خطاب به روحانیون ولایت بلخ افزود: تاثیر گذاری مساجد بستگی به حرکت شما دارد، و شما زمانی میتوانید با استفاده از مساجد در سطح مردم تاثیر گذار باشید که با برنامه حرکت کنید.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: شما اگر با برنامه حرکت کنید میتوانید در فرهنگ، اقتصاد و همه ابعاد دیگر زندگی مردم تحول آفرین باشید.

 

آقای مزاری اشاره کرد که با توجه به تهاجم وسیع فرهنگی که امروز در افغانستان وجود دارد و کشور ما را مورد آماج خود قرار داده و دشمن با وسایل و ابزار مدرن مردم ما را در معرض هجمه های فرهنگی قرار داده باید در برابر این هجمات مساجد خیلی خوب کارایی داشته باشد.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که اگر مساجد کارایی خود را به گونه احسن آن انجام دهد، نه استکبار غرب و نه شرق میتواند تاثیر گذاری خود را بالای فرهنگ ما بر جا گذارد.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اضافه نمود: داشتن برنامه و داشتن انگیزه دینی و الهی در سطح مساجد خیلی مهم است.

وی به گونه سوال خطاب به روحانیون ولایت بلخ گفت: مساجد چه زمانی میتواند این نقش را داشته باشد؟ آیا مساجد بخودی خود میتواند این نقش را داشته باشد؟

 

آقای مزاری افزود: نخیر! مساجد بخودی خود یک چهاردیواری و خانه ای بیش نخواهد بود، و هر مقدار مساجد بزرگ باشند و امکانات داشته باشد، اما اگر دروازه اش بسته بود و از آن استفاده نشد فرقی با خانه معمولی ندارد.

 

آقای مزاری با اظهار تاسف افزود که متاسفانه در برخی اوقاتی بعضی علما و شخصیت های ما معتقد اند که مساجد فقط جای نماز و نیاییش است و نباید سیاسی شود و از همین لحاظ میبینیم که برخی از مساجد و علمای ما بدرد جامعه فعلی ما نمیخورند.

 

آقای مزاری تاکید کرد؛ شخصیت ها و دانشمندانی که امروز نتوانند مسایل و مشکلات روز را برای مردم بیان کنند و در راستای حل آن گام نگذارد و استراتیژی های کوتاه مدت و دراز مدیت دشمن را درک و برای مردم بیان نکنند؛ جامعۀ ما را به انحراف می کشانند و به مشکل مواجه می سازند.

 

مزاری افزود که این علما در بین مردم ما دو دستگی ایجاد می کنند که یک بخش آن انقلابی و سیاسی میشوند و یک بخش دیگر آن غیر انقلابی و غیر سیاسی می شوند؛ در حالیکه در اسلام چیزی ما به عنوان غیر سیاسی نداریم؛ اسلام و مذهب ما تمامش سیاست است.

آقای مزاری ادامه داد: نماز و روزه ما سیاسی است؛ برگزاری مجالس و محافل ما سیاسی است، اما بحث اینجاست که ما باید بدانیم سیاست چیست؟

 

آقای مزاری افزود که سیاست یعنی مدیریت صحیح جامعه اسلامی و آن اینکه ما بتوانیم یک انسان را از مسیر گمراهی نجات داده به مسیر نور قرار بدهیم.

 

آقای مزاری تاکید کرد که این مدیریت جامعه اسلامی و انسانی را روحانی ما باید بداند و وارد این مسئله شود.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنان خاطر نشان کرد که پیامبر(ص) بعنوان مدیر کل جامعه انسانی از طرف خداوند ماموریت پیدا کرد تا برای این مدیریت مسوولیت انجام دهد.

وی تاکید کرد که مساجد نیز باید در راستای این سیاست کار کنند و کار ائمه مساجد نیز تنها نماز جماعت دادن نباشد بلکه اینها در همه امور –سیاست، فرهنگ، اقتصاد، هدایت مردم و حتی امنیت- امام باشند تا بتوانند تاثیر گذار باشند و جامعه اسلامی را مدیریت کنند.

مزاری یادآور شد که با وجود یک چنین روحانیتی ما میتوانیم تحول در جامعه اسلامی ایجاد کنیم.