• تاریخ انشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 28046
  • 397 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مسلمانان یکجا با هم در مقابل تهاجم فرهنگی مبارزه کنند

متاسفانه ما امروز در جامعه خود فرهنگ عملی اسلامی نداریم و اگر داریم به آن عمل نمی شود و سطحی نگریسته می شود. مسلمانان یکجا با هم در مقابل تهاجم فرهنگی مبارزه کنند در بخش نظریات گفتمان دانشجویی آوا در مزارشریف، دانشجویان اظهار داشتند که مردم مسلمان افغانستان و سایر مسلمانان جهان باید دست به […]

متاسفانه ما امروز در جامعه خود فرهنگ عملی اسلامی نداریم و اگر داریم به آن عمل نمی شود و سطحی نگریسته می شود.
مسلمانان یکجا با هم در مقابل تهاجم فرهنگی مبارزه کنند
در بخش نظریات گفتمان دانشجویی آوا در مزارشریف، دانشجویان اظهار داشتند که مردم مسلمان افغانستان و سایر مسلمانان جهان باید دست به دست هم بدهند و در مقابل تهاجم فرهنگی یکجا مبارزه کنند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزارشریف: گفتمان این خبرگزاری با موضوع “چگونه به فرهنگ متعالی برسیم” با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۲۲ قوس) در شهر مزار شریف دایر گردید.

یعقوب هاشمی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات در نخست گفت: فرهنگ عبارت از رسم و رواج های حاکم در جامعه می‌باشد.

وی افزود: متاسفانه ما امروز در جامعه خود فرهنگ عملی اسلامی نداریم و اگر داریم به آن عمل نمی شود و سطحی نگریسته می شود.

به گفته او، هم اکنون مردم از فرهنگ هایی پیروی می‌کنند که با هوا و هوس سازگار باشد؛ در حالیکه فرهنگ ما منبع دینی دارد، اما عملکرد بعضی از عالمان دینی ما به روز و بدرد بخور جامعه نیست.

هاشمی گفت: وظیفه روحانیون هدایت، تبلیغ و رشادت مردم به سوی اسلام و فرهنگ اسلامی است، اما امروزه بعضی روحانیون اصلا تبلیغ فرهنگ اسلامی را نمی کنند.

این دانشجو اظهار داشت که ضعف امروزی فرهنگ اسلامی در ضعف و بی کفایتی مسئولین فرهنگی، مبلغین و برخی از ملانماها می باشد؛ جوانان ما مسوولیت دارند تا وضعیت فرهنگی کشور را مطالعه کرده و نقطه ضعف‌ها را به نقطه قوت‌ها تبدیل کنند.

وی همچنان درباره دروس دانشگاه‌ها گفت که در دانشگاه‌های افغانستان امروزه تفکرات غربی تدریس می‌شود، در حالیکه در یک کشور اسلامی باید تفکرات اسلامی بیشتر تدریس گردد.

هاشمی، دلایل فرهنگ‌پذیری مردم را چنین بیان کرد: اولین دلیل، کمبود علم است که متاسفانه اکثریت مردم ما بی‌سواد هستند، دوم این‌که کار برای ترویج فرهنگ اسلامی انجام نمی شود تا در بین مردم تقویت شود.

از سویی، هم حسین‌علی اخلاقی طلبه حوزه علمیه بیان داشت: پیامبر اکرم(ص) فرموده است که طلب علم بر زن و مرد مسلمان فرض است، اما شهید مطهری در تفسیر این حدیث می گوید که طلب علم به یک قشر بستگی ندارد و همه گی می توانند علم کسب کنند.

وی افزود: جوانان، علما و زنان همه باید تلاش کنند در هر عرصه علم و هنر بیاموزند و از دین خود دفاع کنند.

زهرا جعفری دیگر دانشجوی دانشگاه بلخ گفت: فرهنگ تفکر جمعی جامعه است که تمام داشته های مادی و معنوی یک جامعه را فرهنگ می گویند.

وی تاکید کرد؛ جوانان در نظر داشته باشند که اسلام و فرهنگ آن به یکبارگی رشد نکرده است، بلکه پیامبر سالها زحمت کشیده است تا فرهنگ اسلام را گسترش بدهد.

بانو جعفری ادامه داد: مردم مسلمان افغانستان و مسلمانان جهان باید دست به دست هم داده و در مقابل تهاجم فرهنگی مبارزه کنند.

وی در اخیر تصریح کرد: ما باید بیاییم و مسلمانی خود را فقط در شعار انحصار نکنیم بلکه مسلمانی خود را به عمل پیاده کنیم تا جامعه و فرهنگ ما اصلاح شود و پیشرفت کند.

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا) هر هفته با موضوعات مختلف روز در سالن اجتماعات نمایندگی دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.