• تاریخ انشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 855
  • 2,835 بازدید
  • ۱ دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مسلمان خواندن کسانی که نسبت به حوادث جهان اسلام به ویژه عراق و فلسطین، بی تفاوت عمل می کنند، ادعایی بیش نخواهد بود

حجه الإسلام والمسلمین حسینی مزاری در مراسم شب قدر، ضمن تبیین گوشه هایی از زندگی امام علی بر ضرورت حمایت همه جانبه از مردم عراق و غزه و محکومیت حملات اسرائیل تاکید کرد.

لایه های مختلفی از زندگی حضرت امام علی(ع) برای تمام مسلمانان به ویژه پیروان و شیعیان آن حضرت درس است و پند است وهدایت. این مطلب توسط حجت السلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان ودومین شب قدر، عنوان گردید.

وی که در جمع هزاران تن از زن ومرد عزادار سالروز شهادت امام علی(ع) در مسجد امام زمان(عج) غرب کابل صحبت می کرد با ذکر گوشه هایی از ویژه گی ها و فضایل امام اول شیعیان؛ یادآورشد: بسیار به جا خواهد بود که از همین حالا با خدای خود تعهد کنیم و به امام خویش وعده بسپاریم که به زندگی خود بیش ازین رنگ و بوی علوی بدهیم و از خدابخواهیم که گذشته ما هرچه بوده به بزرگی وعظمت خود ببخشد اما از امشب به بعد پا جای پای امام و مقتدای خود حضرت امام علی(ع) خواهیم گذاشت و اگر چه مثل او شدن بسیاربسیار سخت است و شاید نشدنی اما اینکه از زندگی آن مولا و از رفتار و گفتار او سرمشق بگیریم و پند بیاموزیم و هدایت بگیریم کاری است که نیاز به تلاش و کوشش خود ما و عمل به تعهد و وعده خود ما و نیز توفیق الهی خواهد داشت که آن هم درمثل همین امشب خواستنی است و خدای بزرگ نیز مطمئنا بندگان مخلص خود را مورد توجه قرارداده، در مسیر درست زندگی قرارخواهد داد.

به گزارشخبرگزاری صدایافغان(آوا) از کابل، نماینده تا الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درافغانستان با تاکید بیشتر بر پیروی دقیق از ائمه معصومین به ویژه امام علی(علیهم السلام) گفت: در صورتی که ما نتوانیم از نکات درس آموز زندگی امام علی(ع) درس بگیریم و از زوایای مختلف زندگی آن حضرت رنگ بگیریم چه در عرصه عبادت و ارتباط با خدا، چه در زندگی خانوادگی(همسرداری، تربیت اولاد و..) و چه در زندگی اجتماعی، سیاسی و حکومت داری، قطعا نمی توانیم خود را شیعه علی (ع) بدانیم.

آقای مزاری الگوگیری از امام علی(ع) به ویژه دررابطه با تربیت اولاد را به ویژه در شرایط حاضر بسیار مهم توصیف نموده متذکرشد: در زندگی ما توجه به تربیت سالم فرزندان از اهم موضوعات است چه اینکه فرزندان، پس از پدر و مادر، خشت های مهم تشکیل یک خانواده بوده و اگر فرزندان سالم باشند خانواده سالم تشکیل می شود و اگر همه خانواده های یک جامعه سالم باشند آنگاه جامعه سالم خواهیم داشت، درغیر این صورت طبیعی است که خانواده ها ناسالم و به تبع آن جامعه با معضلات مختلفی مواجه خواهدشد.

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به شرایط فعلی کشور و وجود ناهنجاری ها ونا به سامانی ها گفت: امروزه نیز اگر در کشور جنگ است و نا امنی، اگر قتل است و غارت و دزدی، اگر زورگویی است و ظلم و تعدی و اگر رشوه خواری است و مال مردم خوری، همه ناشی از وجود فرزندانی ازین آب و خاک است که به درستی تربیت نشده و به دور از تربیت درخانه و آموزش صحیح در مکتب ومدرسه، به عنوان باردوش اجتماع، تقدیم جامعه شده و اینگونه است که امروز ما مصایب بی شماری را از ناحیه همین فرزندانی داریم که دیروز خود را با عدم تربیت صحیح گذرانده و امروز به اشکال مختلف به جان مردم ما افتاده اند.

آقای حسینی مزاری با ذکر این مطلب که مشکلات جامعه افغانستان اول داخلی است و بستر داخلی را همین فرزندان ناخلف و بی تربیت جامعه فراهم کرده است گفت: ما نمی توانیم تمام مشکلات را به گردن خارجی ها بیاندازیم بلکه ابتدا مشکل از ناحیه عناصرداخلی است و آنگاه خارجی ها مطابق منافع ملی خود از بستر آماده داخلی ما سؤ استفاده جسته، به درد و رنج موجودما از ناحیه فرزندان بی تربیت داخلی، می افزایند و توسعه می دهند.

وی وظیفه پدران ومادران را بسیار سنگین توصیف نموده و گفت: بحث تربیت فرزندان بستگی به شیوه ازدواج پدر و مادر، شیوه زندگی پس از ازدواج، استفاده ازلقمه حلال، تربیت خانوادگی و آموزش مدرسه ای دارد و طبیعی است کسانی که خود را شیعه و پیرو امام علی(ع) می دانند دراین رابطه فکر جدی بردارند و مسؤلیت سنگین تربیت صحیح فرزندان را به دوش بکشند، درغیر این صورت اگر هرشیعه ای در این عرصه کوتاهی کند، ادعای پیروی ازامام علی(ع) را نکند که بسیار بیهوده و عبث خواهد بود.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) سپس به ویژه گی دیگر پیروان واقعی اسلام و ائمه معصومین و اخصا امام علی(علیهم السلام) پرداخت وگفت: از شاخصه های دیگر الگو گیری از امام علی(ع) احساس مسؤلیت در برابردیگران به ویژه مسلمانان است. چنانچه پیامبربزرگواراسلام نیز می فرمایند اگر کسی شب را به صبح سپری کند ولی به امور مسلمانان اهتمام نداشته باشد مسلمان نیست.

آقای حسینی مزاری گفت: اگرچه مردم ما ازوضعیت مناسبی در کشور برخوردار نیست اما می دانید که برادران وخواهران ما درعراق از چه وضعیتی برخوردارند. اوگفت: امروزه گروه های تروریستی امثال داعش، مقدسات ما را مورد تهدید قرارداده و گفته اند که مکان های مقدس ما را منهدم وتخریب می کنند.

اگرچه گروه تروریستی داعش متشکل از یک مشت مزدوری بیش نیست اما داعش و اربابان آن بدانند که اولا خود عراقی ها درس فراموش ناشدنی ی به این وابستگان اجانب و عاملان اجرای منویات قدرتمندان عالم خواهند داد اما درصورتی که برادران و خواهران عراقی ما لازم بدانند ونیازی به کمک دیگر مسلمانان داشته باشند ما آمادگی کامل داریم تا در عراق حضور به هم رسانده، لباس رزم بپوشیم و درکنار سایر مجاهدان عراقی، از مکان های مقدس خود دراین کشور حمایت و پشتیبانی کنیم.

آقای مزاری گفت: برای ما شیعیان در افغانستان ننگ است که در عراق مقدسات ما مورد تهدید قراربگیرد ولی ما دراین جا، بی تفاوت و بی خیال به زندگی عادی و معمولی خود ادامه بدهیم. وی ادامه داد: لازم است از همین فرصت استفاده کنم و به نمایندگی ازمردم افغانستان اعلام کنم که مردم ما هرلحظه آمادگی حضور در سرزمین عراق و شرکت در جبهه نبرد علیه دشمنان خدا (که به عنوان بخشی از اهداف ضد دینی خود تخریب قبور ائمه معصومین ما را اعلام کرده اند)، دارند.

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دیگری ازسخنان خود، به وضعیت مردم فلسطین اشاره کردو گفت: بخشی دیگری از پیکرهامت اسلامی در سرزمین فلسطین در معرض شدید ترین حملات قرارگرفته است، آیا ما نباید به عنوان پیروان دین خدا و شیعیان مولای متقیان علی(ع) به حمایت از مظلوم ترین مسلمانان عالم در سرزمین غزه، بپردازیم؟ طبیعی است که یکی از شاخصه های مهم مسلمان بودن وشیعه بودن احساس مسؤلیت در برابر سایر مسلمانان از جمله مردم مظلوم غزه است و اظهارتنفر و انزجار از رژیم اسراییل و اعلام حمایت از نهضت مقاومت فلسطین و مقابله ومبارزه علیه رژیم منحط اسراییل است.

آقای حسینی مزاری با اشاره به نوع کمک مردم افغانستان به مردم مسلمان فلسطین گفت: حد اقل حمایت این است که به تاسی از ویژه گی های مسلمان بودن و فرمان حضرت امام خمینی”ره” و لبیک به ندای حضرت امام خامنه ای، در تظاهرات روزجهانی قدس شرکت گسترده و فراگیر داشته باشیم.

وی در اخیر گفت: مسلمان خواندن کسانی که در شرایط موجود نسبت به حوادث جهان اسلام به ویژه عراق و فلسطین، بی تفاوت و غیر مسؤلانه عمل می کنند، ادعایی بیش نخواهد بود، چه اینکه همانطوری که به نقل از حدیثی از پیامبر اسلام(ص) پرداختم، به چنین افرادی نمیوان نام مسلمان گذاشت و پیامبراسلام به صراحت گفته است که: من اصبح ولم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم.

آقای مزاری از عموم مردم افغانستان دعوت کرد که در تظاهرات روز جهانی قدس که در روز جمعه آینده در شهرهای مختلف افغانستان به خصوص شهر کابل، پایتخت کشور، برگزار می گردد شرکت کنند و اینگونه به اثبات برسانیم که ما مسلمانان اسمی نیستیم بلکه از پیروان واقعی اسلام و ائمه معصومین(ع) هستیم و درهمه عرصه های زندگی از آن ها الگو و سرمشق می گیریم و مهمتر ازهمه به دستورات آن ها عمل می کنیم.