• تاریخ انشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20304
  • 503 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مشخصه‌های فردی و اجتماعی امام جواد علیه‌السلام؛ شاخصی برای جامعه بشریت

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام جواد علیه‌السلام،‌ مجلس عزاداری آن حضرت با حضور جمعی از علما، دانشجویان، جوانان و نوجوانان مهاجر در مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.   حجت‌الاسلام والمسلمین سیدصادق حسینی معاون بخش علما و مبلغین دفتر مرکز تبیان در شهر […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام جواد علیه‌السلام،‌ مجلس عزاداری آن حضرت با حضور جمعی از علما، دانشجویان، جوانان و نوجوانان مهاجر در مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدصادق حسینی معاون بخش علما و مبلغین دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم طی سخنانی در این جلسه، ویژگی‌های فردی و اجتماعی حضرت امام جواد علیه‌السلام را به عنوان شاخصی برای تمام جامعه‌ی بشریت، بخصوص ارادتمندان و پیروان آن حضرت ذکر کرده و بیان داشت: ویژگی‌های شخصیتی امام جواد علیه‌السلام بسیار فراتر از حدی است که بتوان در این جلسات به آنها پرداخت اما به صورت موردی می‌توانیم به چند مورد از آنها به صورت مختصر اشاره کنیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در بخش ویژگی‌های فردی امام جواد علیه‌السلام به دو ویژگی “اخلاق نیکو” و “توانایی علمی” آن حضرت پرداخت.

 

اخلاق نیکو:

وی با بیان حدیثی از امام جواد علیه‌السلام‌، انصاف در معاشرت، مواسات در سختی‌ها و راحتی‌ها و داشتن قلب سلیم را سه عامل مهم برای داشتن اخلاقی نیکو و به تبع آن جلب محبت دیگران دانست.

 

توانایی علمی

معاون بخش علما و مبلغان دفتر تبیان در شهر قم در رابطه با توانایی علمی حضرت امام جواد علیه‌السلام گفت: تمامی حضرات معصومین علیهم‌السلام از علم لدنی برخوردارند ولی مقام علمی امام جواد که در کودکی زبان زد خاص و عام گردیده بود اهمیت فراوانی دارد. چرا که بعد از شهادت امام رضا ع و از همان دوران طفولیت امام جواد علیه‌السلام مورد آزمایش‌های متعددی از طرف ارادتمندان اهل بیت ع قرار گرفت و در همه‌ی موارد، امام جواد علیه‌السلام جواب‌های قاطع و روشنی ارائه می‌کردند.

 

وی ادامه داد: مسئله‌ی طفولیت امام جواد علیه‌السلام باعث شد که دولت عباسی به منظور در هم شکستن چهره‌ی علمی امام و زیر سوال بردن اصل امامت، حضرت را به مناظره‌های متعددی فرا بخواند که امام جواد علیه‌السلام در تمامی آن گفتگوها با همان سن کم خود چنان قاطعانه و دقیق پاسخ می‌دادند که دوست و دشمن از مقام علمی آن حضرت حیرت‌زده می‌شدند.

 

به گفته‌ی حجت‌الاسلام حسینی، جهان اسلام در دوران امامت امام جواد ع از نظر فرهنگی بخصوص از نظر گرایش‌های اعتقادی در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داشت که عمده‌ترین علت آن به حاکمان دولت عباسی بر‌می‌گشت، چرا که آنان اجازه نمی‌دادند تا مردم جامعه به راحتی با امام‌شان در ارتباط باشند.

 

وی فتنه‌ی خلق قرآن و ظهور و بروز منحرفان خط امامت مانند غلات و واقفیه را از مهمترین چالش‌های فکری و اعتقادی دوران زندگانی امام جواد علیه‌السلام دانسته و به دو مورد از روش‌های مبارزه‌ی فکری آن امام اشاره کرد:

به باور این کارشناس علوم دینی روش اول امام جواد علیه‌السلام نوشتن رساله به منظور اثبات حق خود و پاسخگویی به شبهات موجود و روش دوم آن حضرت شرکت در مجالس مناظره و پاسخگویی به پرسش‌های مطرح شده در مناظرات بود.

 

حجت‌الاسلام حسینی در رابطه با فعالیت‌های سیاسی حضرت امام جواد علیه‌السلام نیز گفت: علیرغم محدودیت‌های ایجاد شده از سوی حکومت عباسی، امام در هر فرصت و موقعیتی حتی هنگام گذر از کوچه‌ها با افراد و گروه‌های مختلف دیدار می‌کرد و مهمترین موضوعی که در این دیدارها مطرح می‌شد مسئله‌ی امامت بود که معمولا به منظور هدایت افراد یا تقویت ایمان آنها و یا ابلاغ به دیگران صورت می‌گرفت.