• تاریخ انشار: ۱۳ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 22971
  • 1,012 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مشکلات امروز افغانستان ناشی از ضعف فرهنگی است/ نخبگان برای ارتقای فرهنگ جامعه کار نکردند/ سکولاریزم و تکفیر دوشادوش هم کار می‌کنند

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» مشکلات عمده جامعه امروز افغانستان را ناشی از ضعف فرهنگ عمومی دانست و تصریح کرد که دو عامل عمده؛ عدم فعالیت و کار جامعه نخبگان حوزوی و دانشگاهی برای بالا بردن سطح فرهنگ جامعه […]

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» مشکلات عمده جامعه امروز افغانستان را ناشی از ضعف فرهنگ عمومی دانست و تصریح کرد که دو عامل عمده؛ عدم فعالیت و کار جامعه نخبگان حوزوی و دانشگاهی برای بالا بردن سطح فرهنگ جامعه و عملکرد منفعل غیرانقلابی و غیراسلامی آن‌ها از یک‌سو و همکاری سکولاریزم و گروه‌های تکفیری دوشادوش هم به عنوان جبهه‌های نرم و سخت دشمن را در این وضعیت تأثیرگذار دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در کابل با حضور صدها تن از نخبگان، علما و چهره‌های فرهنگی مهاجر، رییس، مسئولین و کادرهای مرکز تبیان و خبرگزاری آوا و هم‌چنین شخصیت‌های علمی، دینی و فرهنگی از جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز پنج‌شنبه(۱۳ جدی) در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) شهر مقدس قم برگزار شد.

 

شخصیت‌های ولایی مرکز تبیان با آمادگی به استقبال مرگ رفتند

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در ابتدا با بیان این‌که شهدای هفتم جدی سال ۱۳۹۶، در یک حادثه تصادفی به شهادت نرسیده بودند، گفت: این شهدا از ابتدا می‌دانستند رفتن در این مسیر، همان‌گونه که ثواب دارد و در سطح جامعه تأثیرگذار است، پیامدهای سختی نیز خواهد داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: شهدای حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی تقریبا یک هفته قبل در نشستی از همدیگر حلالیت می‌طلبند، به خصوص شهید سید عندلیب ضیایی، رییس مدرسه علمیه امام امیرالمومنین(ع) در این جلسه می‌گوید که ممکن است حادثه بعدی علیه ما باشد، پس بیایید همدیگر را حلال کنیم”.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: این‌ نشان‌گر این موضوع است که شخصیت‌های ولایی مرکز تبیان با آمادگی به استقبال مرگ رفتند و حضور و فعالیت آن‌ها ناآگاهانه نبوده است.

 

وی تأکید کرد: امروز نیز مسئولان این تشکیلات که در ولایات مختلف و در قالب‌های گوناگون، حتی قوی‌تر از سال گذشته حضور دارند، بازهم آمادگی کشته شدن و شهادت را دارند؛ این گونه نیست که احساس کنند جایگاه خوب دنیایی دارند و امنیت ما برقرار است، خیر! آن‌ها با صدها تهدید و توطئه مواجه هستند، اما بازهم با حول و قوه الهی در صحنه حضور چشمگیر و در عین حال تأثیرگذار دارند.

 

چرا وضعیت افغانستان بدتر می‌شود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخش دوم سخنان خود با بیان این‌که در نشست جمع شده‌ایم تا به بررسی علل حوادث این چنینی بپردازیم، سوالاتی را مطرح کرد: چرا از روزی که طالبان سقوط کردند و کشورهای غربی به بهانه برقراری امنیت و ثبات، صلح و رشد اقتصادی وارد افغانستان شدند، هرچه از عمر این حضور می گذرد، وضعیت افغانستان بدتر می‌شود؟ چرا هرچه از تاریخ سقوط طالبان و حاکمیت پس از آن می‌گذرد، بحران افغانستان جدی‌تر می‌شود و یکی پس از دیگری مراکز، دفاتر و مکان‌های دینی و مراسم‌های مسلمانان متدین مورد حمله قرار می‌گیرد؟ ما تا هنوز در افغانستان ندیده‌ایم که ۱۰ سرباز امریکایی کشته شده باشند، ۱۰ نفر از یک کشور دیگر غربی کشته شده باشند، یک کنسرت فلان آواز خوان و یک مرکز فسق و فجور و فحشا مورد حمله داعش”>داعش و یا طالبان قرار گرفته باشند، چه مراکز دولتی و چه غیردولتی، چه از شیعیان و چه اهل سنت، طرف قربانی فقط مردم مسلمان افغانستان اند؛ اعم از زن، مرد، کودک، پیر و جوان و دولتی و غیردولتی! علت چیست؟ چرا؟

 

وی در ادامه در پاسخ به این سوالات خاطرنشان کرد که به باور وی، این همه هجمه‌ها و بحرانی شدن افغانستان دو عامل عمده دارد.

 

عامل اول ضعف فرهنگی جامعه؛ نخبگان برای بالا بردن سطح فرهنگ جامعه کار نکردند

این فعال فرهنگی اجتماعی عامل اول وضعیت کنونی افغانستان را ضعف فرهنگ عمومی جامعه افغانستان خواند: “پایین بودن سطح فرهنگ عمومی در سطح همه مردم، همه اقوام و پیروان همه مذاهب، بستر را برای بحرانی شدن افغانستان فراهم کرده است”.

 

اما وی پرسید که چرا با استفاده از امکانات و فرصت‌های موجود در رابطه با تقویت این فرهنگ اقدامی صورت نگرفته است؟

 

حجت‌الاسلام حسینی مزاری در پاسخ افزود: به نظر من عمدتا عامل ضعف فرهنگی در افغانستان، چهار دهه جنگی است که در کشور وجود داشته، چه در زمان جهاد و چه دوران بعد از آن، در این دوران یکی از پدیده‌هایی که مورد فشار قرار گرفت، فرهنگ عمومی افغانستان بود. در ۱۸ سال اخیر شرایط و امکانات خیلی خوبی به وجود آمد که باید از این فضا استفاده می‌شد، اما به دلایل مشکلات مختلف استفاده نشد.

 

وی در مورد این‌که چرا از این فضا استفاده نشد، تصریح کرد که نخبگان برای بالا بردن سطح فرهنگ جامعه کار نکردند؛ “در ۱۸ سال گذشته خیلی به راحتی می‌شد که شخصیت‌های نخبه ما وارد صحنه شوند، از فضای باز سیاسی و فرهنگی استفاده کنند و در رابطه با بالا بردن فهم جامعه تلاش نمایند، اما نخبگان جامعه ما در همه سطوح، از دانشگاهی تا حوزوی، آن کارهایی که باید انجام می‌دادند، انجان ندادند، من نمی‌گویم کاری صورت نگرفته، اما فعالیت و کار در خوری صورت نگرفته است. متأسفانه نه نخبگان دانشجو و دانشگاه ما کاری کردند، نه موسسات آموزشی مرتبط با دانشگاه، نه نخبگان حوزوی و علمای ما و نه ارگان‌های مربوط به علمای افغانستان کاری نکردند که خروجی داشته باشد”.

 

این عالم برجسته دینی در مورد چگونگی عمل‌کرد علما و نهادهای دینی گفت: ما در سطح جامعه، اجتماعات اسلامی، شوراهای مختلف علما، مساجد و شوراهای اخوت اسلامی به خصوص در سطح جامعه شیعه داریم، اما بررسی کنید این شوراها در این سال‌ها چه خروجی داشته‌اند.

 

وی با بیان این‌که شاید انتقاد کنند که “حسینی مزاری منفی بافی می‌کند”، تصریح کرد: اما خروجی که امروز در راستای رفع بحران کشور تأثیرگذار باشد، کجاست؟! برای من روحانیت انقلابی که امروز در جامعه افغانستان سینه سپر کند و در برابر استکبار حضور جدی داشته باشد، نشان بدهید؟ کدام عالم و روحانی؟ چند سخنران انقلابی در کابل، هرات و مزارشریف و… وجود دارد؟

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید نمود: وقتی نخبگان، خود تحت تأثیر عوامل تضعیف فرهنگی قرار گرفته باشند، چگونه ما انتظار داشته باشیم این نخبگان در تقویت فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشند؟ امروز تشکلات و تجمعاتی که در راستای پویا ساختن جامعه تأثیرگذار باشند، خودشان پویا نیستند، بیدار نیستند و غیرانقلابی و اسلامی عمل می‌کنند.

 

وی در عین حال خاطرنشان کرد که در مقابل، نهادهای دینی و دانشگاهی، علما و نخبگان به جای این‌که یک جامعه ولایی در افغانستان بسازند و شرایط را فراهم کنند، می‌آیند نهادهایی که انقلابی عمل کرده و آماده کشته شدن هستند را محکوم می‌کنند و علیه آن‌ها موضع می‌گیرند!

 

انتقاد از مدیریت حوزات علمیه؛ مشکل جامعه امروز افغانستان مستحبات و واجبات نیست

این فعال دینی در ادامه با انتقاد از مدیریت حوزات علمیه افغانستان و عمل‌کرد علما گفت: مشکل جامعه امروز افغانستان مستحبات و واجبات و امثال آن نیست، بلکه امروز جامعه ما به مسائل مختلفی نیاز دارد؛ به نان، اقتصاد، تحول سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی، روحانی باید برای این کارها ساخته شود، نه فقط روحانی ما برود به فلان مسجد و نماز خود را بدهد و حتی حوصله صحبت کردن بین دو نماز را هم نداشته باشد.

 

وی با وجود چنین شرایطی تصریح کرد که امروز مردم مجاهد افغانستانی که شاخ غول انگلیس و شوروی را شکستند، چرا ذلیل امریکا و غرب باشند؟!، امروز شیعه و اهل سنت در افغانستان ذلیل اند! کجاست عزت؟ عزتی که امریکایی به اسلام و مسلمانان توهین می‌کند، عزت است؟

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در مورد عملکرد شورای علمای افغانستان نیز با بیان این‌که با بسیاری از شخصیت‌ها این شورا چون حضرت آیت‌الله محسنی ارتباط دارد و از نظر حقیقی نه تنها با آنها مشکلی ندارد بلکه به آن‌ها احترام می‌گذارد و حمایت می‌کند، اما تأکید کرد که از لحاظ حقوقی به این شورا اعتراض دارم؛ “شورای علمایی که نتواند پیرامون مسائل کشور موضع داشته باشد، در برابر شهادت ۳۰ نفر روحانی و طلبه در حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی حرفی برای گرفتن نداشته باشد، شورای علمایی که نتواند از خون این جوانان و سایر شهدا برای ایجاد شور، هیجان، بیداری و آگاهی جامعه بهره‌برداری کند، این چه شورایی است؟!”

 

وی در این مورد افزود: “شورای علمای افغانستان یک شورای فرمایشی است، من این صحبت‌ها را در کابل نیز بیان کردم، این شورا اولین عقب‌نشینی را در برابر گروه‌های تروریستی از سال ۹۳ آغاز کرد، مراسم‌ شب‌های قدر و جلسات عاشورا را تعطیل کرده، توصیه کردند که از مساجد بیرون نروید، در داخل مساجد عزاداری کنید. من آن‌جا گفتم که عقب‌نشستن چاره نیست، اگر در بیرون حضور نداشته باشیم، دشمن داخل مسجد ما می‌شود و اگر داخل مسجد نرفتیم، دشمن در داخل خانه، ما را هدف قرار می‌دهد. عقب نشستن راه‌چاره نیست. بگذارید دشمن ما را بکشد، چقدر می‌تواند از این ده میلیون بکشد؟ بگذارید بکشد تا بقیه زندگی با عزت داشته باشند. ما مرده‌های متحرک هستیم و جامعه ما مرده است”.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطرنشان کرد: “ما کم جمعیتی نیستیم، هزاران روحانی و ده ها هزار دانشگاهی داریم، اگر این‌ها بر اساس اصول اسلامی و با توکل بر خدا در صحنه حضور داشته باشند، در آن زمان نه زور امریکا و نه شرق و غرب عالم به مردم افغانستان نخواهد رسید”.

 

عامل دوم؛ همکاری سکولاریزم و گروه‌های تکفیری به عنوان جبهه‌های نرم و سخت دشمن

حجت‌الاسلام حسینی مزاری عامل دوم ضعف فرهنگی و وضعیت کنونی کشور را ناشی از دست‌های خارجی دانست و گفت: “دست‌های خارجی از گذشته در افغانستان تلاش کرده و میلیون‌ها دالر مصرف کرده تا سطح فرهنگ در جامعه ما پایین باشد. دشمن برای ضربه زدن به اصل دین، با استفاده از ضعف فرهنگی دو پدیده و جریان دیگر را سازماندهی کرد؛

۱ـ سکولاریزم

۲ـ گروه‌های تکفیری

این دو جریان در افغانستان دوشادوش هم و با همکاری هم وارد عمل شدند تا این‌که علیه دین، مذهب و مکتب ما کار کنند”.

 

وی با بیان این‌که شاید برای برخی تعجب‌برانیگز باشد که چطور سکولاریزم و گروه‌های تکفیری با هم همکار ‌اند، پاسخ داد: “چون آفرینندگان این دو خط یک قدرت است؛ امریکاست، کشورهای غربی است، بنابراین در افغانستان و حتی در کل جهان اسلام، سکولاریزم، تکفیر و گروه‌های افراطی با عنوان دو لبه قیچی در برابر جریان‌های اسلامی و دینی قرار گرفته‌اند؛ گروه‌های تکفیری حرکت سخت علیه جامعه ما و سکولاریزم حرکت نرم را در برابر جریان‌های اسلامی به راه انداخته و می‌اندازند”.

 

رییس عمومی مرکز تبیان برای توضیح بیشتر همکاری سکولاریزم و گروه‌های تکفیری به مثال حمله تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی علیه این مرکز و خبرگزاری صدای افغان(آوا) اشاره کرد و گفت: “حادثه حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی مثلا توسط گروه داعش”>داعش سازمان‌دهی می‌شود، ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند و بلافاصله بعد از آن، جنگ نرم با دست‌اندرکاری سکولاریزم افغانی آغاز می‌شود؛ در این جنگ تلویزیون‌ها، رادیوها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به کمک حرکت سخت داعش”>داعش و برای توجیه حرکت او وارد میدان می‌شوند. اولین تیتر حرکت نرم سکولاریزم این بود که؛ دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل که وابسته به ایران بودند، مورد حمله قرار گرفتند! اگر شما یک جریان بی‌طرف هستید، چرا چنین تیتری می‌زنید؟ بر فرض وابسته به ایران باشند، آیا حق‌شان این است که چنین حمله‌ای علیه آن‌ها صورت بگیرد؟ حالا این مرکز نه، چند ایرانی جلسه کرده باشند، آیا ایرانی باید این چنین کشته شود؟ جنگ نرم سکولاریزم چنان هجمه‌ای را در بین مردم به وجود آورد که مردم باور کنند داعش”>داعش‌هایی از ایران در سوریه ناراحت هستند، آمدند مرکز تبیان را در کابل هدف قرار دادند”.

 

وی با بیان این‌که باز شاید برخی شک کنند که سکولاریزم و گروه‌های تکفیری چطور با هم همکاری می‌کنند، خاطرنشان کرد: “شما بیایید تاریخ ۱۸ ساله افغانستان را بررسی کنید، گروه‌های تکفیری در افغانستان چند مرکز فحشا و فساد و مرتبط با سکولاریزم افغانی و چند تلویزیون و رسانه این جمع را هدف قرار دادند؟ یا نمایندگان چند رسانه خارجی غربی را هدف قرار دادند، چند کنسرت زنان بدکاره را که برای تضعیف فرهنگ عمومی مردم اجرا می‌شود را هدف قرار دادند؟ این دو با هم همکاری دارند”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در مورد هدف از همکاری این دو در افغانستان گفت: برنامه دشمن این است که با حملات انتحاری، نیروهای نخبه و کار آمدی که در راستای ارتقای فرهنگ افغانستان کار می‌کنند را از میان بردارند و دسته ای هم که زنده میمانند را بترسانند و به انفعال وادار کنند، وقتی اینگونه شد و جامعه از وجود شخصیت‌هایی که در راستای آگاهی و بیداری عملی کار  و در جهت بالا بردن فرهنگ جامعه مجاهدت می‌کنند، خالی باشد، چه کسی در این صحنه مبارزه خواهد کرد؟

 

این فعال فرهنگی اجتماعی پیرامون مثال این موضوع خاطرنشان کرد: “حتی حضرات نمی‌گذاشتند ما در کابل سالروز حمله تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی را تجلیل کنیم. این مسأله از طرف علمای مطرح و شخصیت‌های برجسته مطرح شد، از طرف مردم عادی مطرح نشد، می‌گفتند می‌خواهید باز مردم را به کشتن بدهید! وقتی شخصیت‌هایی این گونه بترسند و به انفعال بروند، جامعه نیز منفعل می‌ماند و این‌جاست که هدف نهایی استکبار، برآورده‌شدنی است و این هدف، سلطه بر کل کشور است”.

 

وی با بیان این‌که غربی‌ها در ۱۸ سال گذشته در افغانستان تاهنوز نتوانسته‌اند به سلطه ۱۰۰ درصدی برسند، تأکید کرد: تا زمانی که شرایط سلطه فراهم شود، بین شیعه و سنی، اقوام و مذاهب مختلف اختلاف می‌اندازند و مسائل قومی و اختلافات عجیب و غریب زبانی، رنگ، نژاد و منطقه را مطرح می‌کنند تا جامعه را فشل سازند، چه این‌که من باور دارم که جامعه افغانستان امروز فشل است.

 

راه چاره چیست؟ نخبگان جامعه وارد عمل شوند!

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان سخنان خود در مورد راه چاره وضعیت موجود گفت: “پیشنهاد من این است که نخبگان جامعه وارد عمل شوند و اگر عملا وارد نشوند، در برابر ملت و خدا مسئول هستند”.

 

وی خاطرنشان کرد: “ما درس نمی‌خوانیم که در خانه بنشینیم، ما یک قرارداد نانوشته با امام زمان(عج) داریم که سرباز شما هستیم، علما، فرهنگیان و دانشجویان باید به عنوان سربازان امام زمان(عج) در صحنه حضور پیدا کنند و حکومت نیز باید از این طیف حمایت کند. مردم نیز باید گوش به فرمان نخبگان در صحنه باشند تا این‌که حداقل یک زندگی عزت‌مندانه دنیایی داشته باشیم، از این همه مشکلات رهانیده و آزاد شویم. منتهی این حرکت و تلاش ما در صورتی تأثیرگذار خواهد بود که با تقوا باشیم، با اخلاص وارد عمل شویم، این‌جاست که خداوند نیز ما را کمک و حمایت می‌کند تا در راه او پیروز و کامگار باشیم”.