• تاریخ انشار: ۹ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10107
  • 1,068 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مشکلات بشر در عصر حاضر، ناشی از فاصله گرفتن از سبک زندگی معصومین(ع) است

سبب مشکلات و گرفتاری های بشر در عصر حاضر این است که پیروی از دستورات معصومین (ع) را رها کرده و از سبک زندگی ایشان به دور هستند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_گفتمان دانشجویی ” سبک زندگی حسینی” به مناسبت فرارسیدن ولادت امام حسین (ع) توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با […]

سبب مشکلات و گرفتاری های بشر در عصر حاضر این است که پیروی از دستورات معصومین (ع) را رها کرده و از سبک زندگی ایشان به دور هستند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_گفتمان دانشجویی ” سبک زندگی حسینی” به مناسبت فرارسیدن ولادت امام حسین (ع) توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضورکارشناس محترم حجت الاسلام و المسلمین محمد شجاع رحیمی، از اساتید مدرسه عالی ثقلین و دانشجویان قشر اناث و ذکور در بلخ برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد شجاع رحیمی با تبریک حلول ماه شعبان، بیان داشت: در این ماه پر برکت، میلاد حضرت اباعبدالله حسین (ع)، حضرت ابالفضل العباس (ع) و حضرت امام سجاد (ع) قرار دارد.

 

رحیمی امام حسین (ع) را بهترین مخلوق بعد از پیامبر (ص)، حضرت علی(ع) فاطمه زهرا(س) و امام حسن (ع) در روی زمین دانسته، گفت: اگر ما در زندگی خود از گفتار و رفتار آن حضرت استفاده نماییم، سعادت دنیا و آخرت نصیب ما خواهد شد.

 

وی افزود: سبب مشکلات و گرفتاری های بشر در عصر حاضر این است که بشر دستورات معصومین (ع) را رها کرده و از سبک زندگی ایشان به دور هستند.

 

این عالم دینی یکی از مهمترین اصول زندگی را خوش خلقی عنوان نموده، گفت: حضرت امام حسین (ع) می فرماید:” خوش خلقی عبادت است و سکوت زینت است در جایی که حرف زدن به ضرر مومن تمام گردد”.

 

رحیمی با بیان حدیثی از امام صادق (ع) با مضمون “یک ساعت تفکر برتر است از یک سال عبادت”، بیان داشت: “زمانی انسان دچار لغزش و اشتباه می شود که بدون تفکر و عجولانه کاری را از روی احساسات انجام بدهد نه از روی عقل . در زمان حاضر بعضی از حرکت های اجتماعی، فرهنگی و مدنی نیز از روی احساسات می باشد و به همین سبب است که کارهای شان بقا و ماندگاری ندارد”.

 

این عالم دینی دومین اصل را در سبک زندگی امام حسین (ع) عفو و گذشت بیان نموده، گفت: امام حسین (ع) می فرماید: “با بخشش ترین و بخشنده ترین انسان ها کسانی هستند که در زندگی خود عفو و گذشت دارند، در  زمانیکه دارای قدرت و صلاحیت می باشند”.

 

وی هم چنان ادامه داد: یکی دیگر از اخلاق حسنه امام حسین (ع) برطرف کردن گرفتاری های مومنان بود. کسانیکه نیاز مند بودند و به همکاری نیاز داشتند، امام(ع) به هر طریقی می خواست نیاز آنها را بر طرف نماید.

 

استاد مدرسه ثقلین یکی از توصیه های امام حسین (ع) را مرگ با عزت عنوان نموده،گفت: حضرت امام حسین (ع) فرموده است: “مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است” . اما در شرایط فعلی همه کوشش ها برای زنده ماندن است نه برای زندگی.

 

رحیمی اضافه کرد: در سوره بقره آمده است “انسانهای مومن کسانی هستند که ایمان به غیب دارند و اقامه نماز می کنند”.

 

وی در ادامه سخنان خود افزود: مراد از اقامه نماز در این آیه نماز را بر پاداشتن است نه خواندن؛ زیرا بر پاداشتن آنست که انسان هم نماز می خواند هم دیگران را به نماز دعوت می کند.

 

رحیمی هم چنان گفت: نظر به آیه ۴۳ سوره بقره “رکوع کردن با راکعین ” این را ثابت می کند که نماز باید در جماعت خوانده شود . هم چنان نظر به آیه ۷۸ سوره اسراء، خداوند همه را به انجام نماز در اول وقت امر نموده است؛ که امام حسین (ع) در میدان نبرد روز عاشورا، نماز خود را در اول وقت و با جماعت اداء نمودند.

 

وی هم چنان یکی از خصلت های امام حسین (ع) را داشتن صله رحم خوانده، بیان نمود: صله رحم یعنی ارتباط داشتن با اقارب، فامیل و دوستان که امام حسین (ع) می فرماید: “اگر گسی می خواهد مرگش به تاخیر بیافتد و روزی اش افزایش یابد، پس صله رحم را به جا آورد”.

 

وی به سرفصلی دیگر از این گفتمان، امام حسین (ع) با طاغوت؛ اشاره نموده، گفت: اگر به نامه ها، خطبه ها و سخنرانی های امام دقت نماییم ، در تمام اینها؛ اهداف و سبک زندگی ایشان دیده می شود.

 

وی در ادامه گفت: از امام حسین (ع) روایت شده است که یک حاکم واقعی از دیدگاه دین اسلام کسی است که دارای چهار ویژگی عمل به قرآن، حرکت کردن در مسیر عدالت، حق را طلب کردن و عمل کردن و همچنین خود را تسلیم حق نمودن باشد.

 

در بخش دوم گفتمان دانشجویان نظریات خود را پیرامون موضوع ارائه نمودند.

 

فاطمه پارسا یکی از اشتراک کننده های برنامه گفت: هدف اصلی قیام امام حسین (ع) مبارزه با طاغوت بود، زیرا اگر قیام امام حسین (ع) نمی بود؛ از بقای دین اسلام ، برپایی نماز و امربه معروف ، چیزی باقی نمی ماند.

 

خانم پارسا در ادامه سخنان خود افزود: اگر امروزه ما سبک زندگی امام حسین (ع) در زندگی خود پیاده نماییم، سعادت دنیوی و اخروی، نصیب ما می گردد.

 

هم چنان در بخش سوم، کارشناس برنامه به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

 

قابل ذکر است گفتمان آزاد دانشجویی به ابتکار دفتر نمایندگی مرکز تبیان بیش از یک سال و نیم است که هر هفته روزهای جمعه ساعت ۹/۳۰ در شهر مزارشریف برگزار می گردد.

 

هم چنان موضوع هفته بعد گفتمان به مناسبت ولادت حضرت ابالفضل (ع) “سرباز و جانبازی” انتخاب شد.