• تاریخ انشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9429
  • 1,296 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مشکل عمده فرهنگ غربی و شرقی ، استعمار و چپاول گری نهادینه شده در فرهنگ آنان است

مسئول بخش طلاب مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماتی تبیان در ولایت بلخ تصریح کرد: ما با نام غرب و شرق صرفا به خاطر اینکه انها مغربی یا مشرقی هستند مخالف نیستیم بلکه چون فرهنگ سلطه گری ، استعمار گری و چپاول ملت ها در مکتب سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ایشان نهفته است با ایشان […]

مسئول بخش طلاب مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماتی تبیان در ولایت بلخ تصریح کرد: ما با نام غرب و شرق صرفا به خاطر اینکه انها مغربی یا مشرقی هستند مخالف نیستیم بلکه چون فرهنگ سلطه گری ، استعمار گری و چپاول ملت ها در مکتب سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ایشان نهفته است با ایشان مخالف هستیم .

 

به گزارش خبرگزاری آوا ، گفتمان دانشجویی این هفته مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان تحت عنوان “زن گرایی یا فمنیسم” در سالن اجتماعات دفتر بلخ ، با حضور گسترده جوانان و دانشجویان برگزار گردید .

 

به گزارش خبرگزاری اوا ، کارشناسان برنامه این هفته سید اسحاق شجاعی؛ مدیر روزنامه عصر نو و حجت الاسلام علی اکبر نورالحق؛ مسئول بخش طلاب نمایندگی مرکز تبیان در بلخ بودند که در پیوند به زن گرایی یا فمنیسم نظریات و اندیشه های خود را با دانشجویان در جریان گذاشتند.

 

پس از تلاوت قرآن کریم، سید اسحاق شجایی ضمن عرض تسلیت شهادت بزرگ بانوی اسلام ،  حضرت فاطمه زهرا(ص) گفت: بانوان باید الگویی مانند حضرت زهرا(س) و حضرت زینب (س) که برای زنان مسلمان و غیر مسلمان می توانند بهترین الگو باشند، اختیار کنند .

 

وی در رابطه با فمنیسم اظهار داشت: فمنیسم یک مکتب غربی مانند سوسیالیزم، لیبرالزم و امثال این هاست که در غرب پدید امده و از جمله مکتب های فرهنگی و اجتماعی می باشد.

 

به گفته وی ، اغاز فمنیسم به اواخر قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم در سه موج گسترده شده است .

 

آقای شجایی تاکید کرد: در رابطه با فمنیسم باید مطالعه داشته باشیم و نقاط ضعف و قدرت ان را پیدا کنیم چون امروزه این مکتب در کشور های اسلامی رسوخ کرده است.

 

وی اضافه کرد: تعریف فمنیسم این است که این مکتب یک جنبش اجتماعی برای حق طلبی و عدالت خواهی زنان است چون در قرون وسطی در اروپا و غرب برای زنان هیچگونه حقی قائل نبودند و زن ها را از هرگونه حقوقی محروم کرده بودند ، بنابر این فمنیسم را بوجود اوردند.

 

در این گفتمان ، مدیر روزنامه عصر نو ، پیامد های ناگوار فمنیسم را برشمرد که از جمله آن: از هم پاشیدن خانواده ، فحشاء ، بی بند باری و ازدواج های خود سرانه اطفال می باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین نورالحق نیز در رابطه با فمنیسم ، طلاق و از هم پاشیدن خانواده اظهار داشت: اگر ازدواج ها بر اساس شناخت و معرفت با دین و دیانت باشد و بر اساس یک سری از باور ها و شناخت های زود گذر نباشد هیچ گاه خانواده از هم نمی پاشد.

 

وی تصریح کرد: ما با نام غرب و شرق صرفا به خاطر اینکه انها مغربی یا مشرقی هستند مخالف نیستیم بلکه چون فرهنگ سلطه گری ، استعمار گری و چپاول ملت ها در مکتب سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ایشان نهفته است با ایشان مخالف هستیم .

 

طی این گفتمان ، در بخش نظریات دانشجویان ، زحل حیدری ؛یک تن از متعلمین صنف دوازده گفت: فعالیت های فمنیسم در کشور خصوصا شهر مزار شریف گسترده تر شده و در کورس های امادگی کانکور و مکاتب تبلیغ هایی را به راه انداخته اند.

 

انجنیر قاسم نظری؛ محصل دانشگاه بلخ گفت: متاسفانه کشور ما به نام اسلام است اما مستعمره امریکا هستیم و خواب و خوراک ما از غربی ها است .

 

وی همچنان به گفته ای از دبیرکل مرکز تبیان استناد نمود که می فرمایند: “اگر گروهی بخواهند بر جامعه ای مسلط شوند بایستی ابتدا بر زنان آن جامعه تسلط یابند.”

 

در ادامه دانشجویان و متعلمین نظریات و سوالات خود را بیان کردند که توسط کارشناسان برنامه پاسخ های رضایت بخش خود را حاصل نمودند .

 

موضوع هفته بعد ” زن از منظر اسلام و غرب می باشد”