• تاریخ انشار: ۲۷ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 31449
  • 56 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مطالبه‌گری مرکز تبیان و نخبگان مهاجر نتیجه داد؛ دستور صریح رییس جمهور ایران در مورد ایجاد سازمان ملی مهاجرت برای رسیدگی جدی به مسائل مهاجرین

به دنبال موضع‌گیری جدید و جدی آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران در مورد رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغانستانی در ایران، به خصوص دستور ایجاد سازمان ملی مهاجرت به وزیر داخله این کشور، رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در پیامی خاطرنشان کرد: این مساله موضوعی است که از سوی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) مورد پیگیری بوده و طرحی در این زمینه به دنبال برگزاری نشستی با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از نخبگان مهاجر افغانستانی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، آماده شده و در اختیار مسئولین نظام این کشور قرار گرفته است.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه(۲۵ قوس/ آذر) در جریان سفر ولایتی خود به ولایت یزد این کشور، در نشستی پیرامون رسیدگی به مساله مهاجرین در ایران، به وزیر داخله خود دستور داد سازمان ملی مهاجرین را ایجاد کند.

وی گفت: ما یک بخش اتباع در وزارت کشور(داخله) داریم که در استانداری‌ها(مقام ولایت) هم هست، این برای اداره مهاجرین کافی نیست. ما باید سازمان مهاجرین تشکیل بدهیم و در این سازمان به مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، مسائل حقوقی، احوال شخصیه، ازدواج، طلاق، و… رسیدگی شود. مساله مهاجرین امروز مساله‌ای نیست که بگوییم تا فردا و پس فرداست، کما این که کشور ما چند دهه است میزبان این مهمانانی است، این یک ساز و کار و سازمان کاری فعال را می طلبد تا بتواند همه ابعاد مشکلات این عزیزان را بررسی و متناسب با سیاست‌های کشور دنبال کند”.

به دنبال این سخنان رییس جمهور ایران که با استقبال گسترده در بین مهاجرین افغانستانی مواجه شده، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در موضعی در صفحه اجتماعی خود نوشته است: سازمان ملی مهاجرین در ایران تشکیل می شود، موضوعی که از سوی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا مورد پیگیری بوده و قبل از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران با فراخوان بیش از ۲۰۰ نفر از نخبگان مهاجر افغانستانی مقیم ایران به دفاتر مرکز تبیان در تهران، قم و مشهد مقدس، نشست نخبگانی همزمان و آنلاین تشکیل داد و دیدگاه ها و نظرات آنها، جمع‌آوری، دسته بندی و جمع بندی  گردید.

وی افزوده که مبتنی بر این دیدگاه‌ها و نظرات نخبگان مهاجر، طرحی به شمول مشکلات و راه کارها و اهمیت پرداختن به مسئله مهاجرین و ایجاد سازمان ملی مهاجرت آماده ‌و به ستاد آیت الله رییسی تقدیم گردید. سپس این طرح در قالب یک مجله رنگی نیز صفحه آرایی شد و مجددا علاوه بر دفاتر حضرت امام خامنه‌ای(حفظه الله تعالی) و ریاست جمهوری اسلامی ایران، به سایر وزارت خانه ها و نهادهای مرتبط به ویژه اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران نیز ارائه گردید و اینک، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران آیت الله رئیسی در یزد، این نوید را داد که باید سازمان مهاجرین ایجاد گردد.

حسینی مزاری در پایان ابراز امیدواری کرده که مشکلات مهاجرین افغانستانی مقیم ایران به صورت اصولی حل گردد.

این در حالی است که به گفته سید عباس حسینی، مسئول دفتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) در تهران و تهیه‌کننده اثر پژوهشی «انتظارات مهاجرین افغانستانی از رییس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران»، این اثر پژوهشی برآیند نشست «هم‌اندیشی فعالان مهاجر افغانستانی پیرامون آسیب‌شناسی وضع موجود مهاجرین و ارائه پیشنهادها برای حل مشکلات» است که روز دوشنبه(۲۴ جوزا/ خرداد) سال جاری و قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور ۲۰۰ تن از فعالان و نخبگان مهاجر افغانستانی از جمله علما، دانشگاهیان و فعالان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مهاجر از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) به طور همزمان در تهران، قم و مشهد مقدس برگزار شد.

حسینی افزود که پس از استخراج نکاتی که این فعالان مهاجر در این نشست بیان کردند و دسته‌بندی و کار پژوهشی مجدد روی آن، اثر کنونی طراحی و چاپ گردیده که در اختیار نهاد رهبری جمهوری اسلامی، ریاست جمهوری و وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مرتبط با مسأله مهاجرین قرار گرفته است.

به گفته وی، در این اثر پژوهشی به مشکلات مهاجرین در ۱۴ حوزه مشکلات هویتی، مشکلات اقامتی و انتظامی، تابعیت، آموزش و پرورش، دانشگاه، فرار نخبگان مهاجر، حوزه علمیه، بهداشت و درمان، فرهنگی اجتماعی، فعالیت‌های دینی مهاجرین اهل سنت، ورزشی، اشتغال، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری، خدمات بانکی و سیم کارت و رزمندگان افغانستانی اشاره شده، این مشکلات فهرست‌وار بیان گردیده و نکته مهم این‌که برای هم بخش پیشنهادهای لازم نیز ارائه شده است.

مسئول دفتر خبرگزاری آوا افزود که بخش دوم این کار پژوهشی، ریشه‌یابی مشکلات مهاجرین در ایران است که عمدتا به مشکلات قانونی و عملکرد مسئولین در نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران برمی‌گردد.

به گفته وی، بر اساس این پژوهش اولین ریشه مشکلات مهاجرین در ایران، مشکلات قانونی است و دارای زیرمجموعه‌های نبود قانون، کهنه‌بودن قانون، عمل نکردن به قانون، برخورد سلیقه‌ای با قانون و برخورد بد مدیران با اتباع افغانستانی است.

سید عباس حسینی ادامه داد که ریشه دوم مشکلات مهاجرین، سرنوشت مبهم سازمان ملی مهاجرت و ریشه‌های بعدی، عدم شناخت درست از مهاجرین افغانستانی و عدم رجوع به مهاجرین است.