• تاریخ انشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 23016
  • 677 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مطالعه تنها راه پیروزی و بیرون‌رفت از مشکلات است

شماری از جوانان با حضور در گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا می‌گویند: مطالعه راه پیروزی و بیرون‌رفت از مشکلات فعلی کشور است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان؛ گفتمان دانشجویی این خبرگزاری با موضوع “فرهنگ کتابخوانی و چالش‌های آن” در شهر مزار شریف دایر گردید.   عزت الله؛ یک تن از جوانان اشتراک‌کننده در این گفتمان […]

شماری از جوانان با حضور در گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا می‌گویند: مطالعه راه پیروزی و بیرون‌رفت از مشکلات فعلی کشور است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان؛ گفتمان دانشجویی این خبرگزاری با موضوع “فرهنگ کتابخوانی و چالش‌های آن” در شهر مزار شریف دایر گردید.

 

عزت الله؛ یک تن از جوانان اشتراک‌کننده در این گفتمان دانشجویی گفت: ما چگونه می‌توانیم با مطالعه به هدف خود برسیم؟ پاسخ این پرسش واضح است؛ چون پیامبر (ص) فرموده‌اند که یک ساعت تفکر بهتر از ۶۰ سال عبادت است، از همین لحاظ مطالعه و تفکر انسان را رهیاب می‌کند.

 

وی افزود: با تاسف، جوانان امروزی فرصت‌های خود را با سرگرمی در فضای مجازی تلف می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی جوانان را معتاد کرده و از فعالیت‌های مفید بازداشته است.

 

او ابراز داشت: طبق نظریه‌ی بعضی از دانشمندان غربی، دوران فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به پایان رسیده است. جوانان عزیز بیاییم با الگوگیری از بزرگان دینی و ملی خود یک کشور غنی از فرهنگ مطالعه داشته باشیم و به آنان بگوییم که کتاب بزرگترین سلاح ماست.

 

عزت‌الله در اخیر سخنان خود تاکید کرد: بیایید در تلاطم زندگی، خود را با کتاب آرامش دهیم.

 

عبدالسلام عثمانی؛ عضو جامعه مدنی ولایت بلخ نیز گفت: عدم مطالعه و کتابخوانی سبب فقر فرهنگی در جامعه فعلی گردیده است. جوانان منحیث رکن اصلی جامعه با مطالعه بیگانه هستند و این روند نامناسب، یک بازنگری جدی می‌خواهد؛ اما متاسفانه کسی مسئولیت‌پذیر و پاسخگو نیست.

 

عثمانی خاطرنشان کرد که بعضی از نهادها با فعالیت‌های نمایشی و تجارتی خود نمی‌توانند خلأ نبود مطالعه را پر کنند.

 

کبرا جعفری همچنین در این گفتمان گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید “هر کسی با کتاب خود را آرامش دهد هیچ آسایشی را از دست نمی‌دهد”؛ پس همه باید بدانیم که مطالعه بسیار مهم و ارزشمند است.

 

جعفری افزود که طبق یکی از آمارها، در سراسر افغانستان ۸۶۰ کتابخانه وجود دارد اما نقش این کتابخانه‌ها با بروز و فعالیت فضای مجازی کمرنگ شده است.

 

وی یادآور شد که تنها راه افزایش معلومات انسان مطالعه است پس موفقیت هر فرد وابسته به کتاب خواندن اوست.

 

محمد ذبیح؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در این گفتمان دانشجویی سخن می‌گفت ابراز داشت: کسب دانش، کاهش استرس، صرفه جویی در هزینه و افزایش هوش از دلایل و فواید مطالعه می‌باشد.

 

وی افزود جوانان و دانشجویان همه بدانید که شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های تلویزیونی راه به جایی نمی‌برند و تنها راه پیشرفت و ترقی، مطالعه‌ی کتاب است.

 

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، از چهار سال بدین‌سو به صورت هفته‌وار در مرکز شهر مزارشریف برگزار می‌گردد.