• تاریخ انشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14410
  • 810 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

معارف حسینی نسبت به سینه زنی بر جوانان اولویت دارد

n00150991-b

رئیس عدلیه ولایت بلخ می گوید که تمایل هیئت ها را در راستای حفظ و نگهداری عاشورای حسینی نیک میدانم. ولی هرگز بدون کارشناس دینی اهداف بلند و انسان ساز امام حسین را درک نخواهیم کرد و این مورد در جامعه مدرن امروزی مطلوب نیست که فقط از مکتب حسینی در قالب یک سینه زنی […]

رئیس عدلیه ولایت بلخ می گوید که تمایل هیئت ها را در راستای حفظ و نگهداری عاشورای حسینی نیک میدانم. ولی هرگز بدون کارشناس دینی اهداف بلند و انسان ساز امام حسین را درک نخواهیم کرد و این مورد در جامعه مدرن امروزی مطلوب نیست که فقط از مکتب حسینی در قالب یک سینه زنی و نوحه خوانی استفاده نماییم.

گفتمان دانشجوی ” محرم و هیئت های حسینی” با حضور دانشگاهیان، طلاب، فرهنگیان و اقشار مختلف جامعه در سالن جلسات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ دایر گردید.

سید محمد جعفر مصباح؛ رئیس عدلیه ولایت بلخ با اشتراک در گفتمان دانشجوی “محرم و هیئت های حسینی” پیرامون نخستین سرفصل “شور و شعور حسینی در هیئت ها” گفت عزاداران بزرگ و کوچک هر کدام سلیقه های دارند و نوحه سرایی، منقبت، سخنرانی و یا روضه خوانی شکل دهنده مراسم عزا هستند افراد با در نظر داشت ذوق خود به یک آنها توجه دارند.

او افزود مراسم عزاداری از گذشته تاکنون تفاوت و تحول های زیادی را پشت سر گذرانده و هم اکنون هم کشورهای مختلف مراسم های عزاداری مختلف برگزار می کنند و این روند ها سبب بقای عاشورای حسینی گردیده است. شاید در بعضی از زمان ها برخلاف ارزش های حسینی این روند پیش رفته باشد، به علت اصل نبودن عزاداری، تغییرات بر مراسم عزاداری وارد شده و می شود.

مصباح اظهار داشت در گذشته علمایی وجود داشته اند که حتا قمه زنی یا شمشیر زنی را جایز و حتا لازم می دانستند، اما هم اکنون علما برخلاف قمه زنی هستند، آیا علمای گذشته برحق بودند یا علما این زمان برحق هستند؟ باید گفت که شرایط علمای گذشته ایجاب می کرده تا بر مردم حکم کنند با قمه زنی قیام امام حسین (ع) را زنده نگهدارند، اما شرایط امروز ایجاب نمی کند، حتا ابزار خوب دشمن بر علیه جهان تشیع شده است.

در ادامه، رئیس عدلیه ولایت بلخ گفت اگر ما شور و شعور حسینی را در نظر بگیریم هر یک نقش خاص خود را دارد. شور بدون شعور یا شعور بدون شور مفهوم واقعی حسینی شدن را پیدا نمی کند، یک فرد حسینی باید هر دو را داشته باشد.

وی می گوید شور یعنی جنب و جوش یا برانگیختن احساسات است و شعور یعنی به کارگیری از عقل و عملکردی که منطق آن را بپذیرد، امروز ما شاهد هستیم که شعور حسینی چه شور، تجمعات و راهپیمایی های بزرگ را راه اندازی می کند. در عقبه هر شور یک شعور و آگاهی وجود دارد.

وی اضافه کرد که باید شور حسینی همراه با شعور اسلامی یک عمل قابل قبول عقل و منطق بشر باشد نه اینکه مکتب بزرگ عاشورا را ضربه بزند و ابزار سوء استفاده دشمن شود.

همچنان رئیس عدلیه ولایت بلخ پیرامون دومین سر فصل “هیئت حسینی مداح محور یا روحانی محور؟” ابراز سخن نموده گفت، وقتی اسم هیئت برد شود، تنها چیزی که بر ذهن مردم ظاهر می شود نوحه و سینه زنی است و صاحبان هیئت ها به فکر گرم نمودن مجلس با روضه و نوحه هستند تا احساسات مردم را حرکت بدهند این مسئله اخیر در کشور ما مشاهده می شود.

آقای مصباح گسترش هیئت ها را خوب دانست و افزود من تمایل هیئت ها را در راستای حفظ و نگهداری عاشورای حسینی نیک میدانم، ولی هرگز بدون کارشناس دینی اهداف بلند و انسان ساز امام حسین را درک نخواهیم کرد و این مورد در جامعه مدرن امروزی مطلوب نیست که فقط از مکتب حسینی در قالب یک سینه زنی و نوحه خوانی استفاده نماییم.

سید محمد جعفر مصباح، در مورد سومین سرفصل “افراط و تفریط در هیئت ها” این گونه ابراز نظر نمود افراط و تفریط یک تاریخ طویل دارد که بعد از ائمه (ع) این جریان ها ظهور کرد، حتا بعضی از علما گرفتار این جریان ها هستند چون کتاب های عربی و فارسی مربوط به تاریخ کربلا تحریف شده است.

این کارشناس اظهار داشت که مداحان با پیروی از این کتاب ها روضه و نوحه می خوانند، همچنان مداح مدحی را مطرح می کند که جان گدازتر باشد، اما اخیراً رویکردها در هیئت ها خصوصا ایران و افغانستان معقول و منطقی شده است.

او می گوید حتا در بعضی از کتاب های معتبر هم از احساسات و عواطف کار گرفته شده و این روند سبب تقویت کوتاهی و زیاده روی هیئت ها گردیده، لذا باید جوانان و هیئت ها متوجه عملکرد خود باشند. امروز اگر روحانی سخنرانی کند، پای منبری ها همه پیرمرد هستند، این کار جوانان نادرست است از سخنرانی و ابلاغ اهداف امام حسین بی خبر باشند، ولی بعد از سخنرانی روحانی آمده سینه زنی کنند‌، اشتباه است.

وی خطاب به جوانان گفت، مهمترین اصل در حسینی شدن ارزش گزاردن بر اهداف، منطق، انگیزه و رفتار امام حسین (ع) است.

آقای مصباح در اخیر گفت، پیرمرد ۸۰ ساله سخنرانی گوش میدهد، خوب این فرد سال ها زیادی از اهداف امام حسین شنیده، باید جوانان به سخنرانی ها گوش دهند تا با معارف حسینی آشنا شوند. پیرمرد ها و جوانان باید جابجا گردند تا برای نسل جوانان فرصت شنید و تحلیل فراهم شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>