• تاریخ انشار: ۲۵ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20326
  • 607 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

معیار جوانان برای ازدواج ایمان و دینداری باشد نه ثروت و زیبایی

علاوه بر عوامل داخلی ویران کننده که مانع ازدواجهای سالم در افغانستان شده است، عوامل خارجی مانند وارد شدن فرهنگهای بیگانه و دامن زدن بیش از حد به حقوق زنان و برانگیختن احساسات این قشر و بالاخره ایستادن در برابر شوهران شان نیز سبب بسیاری از مشکلات در خانواده ها شده است.   به گزارش […]

علاوه بر عوامل داخلی ویران کننده که مانع ازدواجهای سالم در افغانستان شده است، عوامل خارجی مانند وارد شدن فرهنگهای بیگانه و دامن زدن بیش از حد به حقوق زنان و برانگیختن احساسات این قشر و بالاخره ایستادن در برابر شوهران شان نیز سبب بسیاری از مشکلات در خانواده ها شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) به مناسبت فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و فاطه زهرا(س) گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان “ازدواج امام علی و فاطمه زهرا؛ سرمشق ازدواج های موفق اسلامی” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

این گفتمان که از سوی بخش دانشجویی این مرکز برگزار شده بود، شرایط و معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه اسلام بررسی شد.

 

“سید حسن حسینی” استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان، ازدواج را در زندگی یک امر مهم و حیاتی خواند و تاکید کرد که اگر در تشکیل خانواده توجه درست نشود هم برای فامیل مشکل ایجاد می شود و هم در آینده برای جامعه مضر واقع می شود.

 

او همچنان گفت: برای ازدواج بهتر و انتخاب خوبتر معیارها و شرایط زیادی را اسلام در نظر گرفته که از همه مهمتر ایمان است، زیرا تنها ایمان به خدا است که ضامن تداوم زندگی مشترک می باشد، نه زیبایی و دارایی مادی، به همین دلیل علمای شیعه مراد از هم کفو بودن را نیز ایمان دانسته است.

 

او به ازدواج معنوی حضرت امام علی(ع) افسر رشید و شکست نا پذیر اسلام و بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: در این ازدواج آسمانی معیار فقط ایمان و معنویت بوده است و هیچ نگاه جنسی و شهوانی در آن دیده نمی شود، این در حالی است که معیار در ازدواج های امروزی برای پسران زیبایی و برای دختران نیز اغلب پول و دارایی مقام و موقف اجتماعی می باشد.

 

به باور حسینی در ازدواج های امروزی معیار که برای پدر و مادر و داماد مطرح است آینده خودشان می باشد نه پسرشان یعنی از دید آنها عروس کسی باید باشد که در آینده عصای پیری دست آنها شود، همچنین پدر و مادرِ دختر تلاش دارند که پول بیشتر از خانواده پسر به دست بیاورد، لذا به دلیل همین پیچیدگی ها و توقعات بیش از حد مادی و دور نگهداشتن معنویات و در کنار آن مرد سالاری و محدودیت های خانواده ی پسر نسبت به عروس است که در اکثر مواقع شیرازه خانواده ها به زودی از هم فرو می پاشد و ازدواجها ناموفق می باشد.

 

به گفته این استاد دانشگاه در ازدواج حضرت فاطمه زهرا و امام علی(ع) از مرحله خواستگاری تا عروسی معیارهایی در نظر گرفته شده است که می تواند برای تمام خانواده های مسلمان الگو و نمونه باشد.

 

نامبرده اضافه کرد: در مرحله خواستگاری با وجود اینکه حضرت زهرا(س) خواستگار زیادی داشتند و شخصیت ها و متمولین عرب که منصب و موقف اجتماعی نیز داشتند، خواهان این وصلت بودند، اما حضرت پیامبر(ص) خواستِ همه را رد می کند، زیرا معیارها ناقص و اصل کفو بودن موجود نبود، لذا یگانه دخترش را به ازدواج حضرت علی(ع) در آورد تا موفق ترین، نجیب ترین و نمونه ترین خانواده که دوعضو مهم آن (پدر و مادر) معصوم می باشد در تاریخ اسلام بوجود بیاید.

 

به عقیده حسینی اولین درسی که می توان از ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا(ع) گرفت این است که خواستگاری در اسلام بسیار ساده است بر خلاف رسومات و تشریفات امروزی که برای طرفین کمرشکن و گاهی مشکل ساز می شود، علاوه بر آن این ازدواج مبارک به ما می آموزد که خانواده باید مصلحت دختر را در هر شرایط در نظر داشته باشد تا از یک طرف پنجاه در صد اذن و ولایت پدر حفظ شود و از سوی دیگر آینده زن نیز تضمین شود.

 

حسینی همچنان اظهار داشت: دومین درسی که می توان از ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا گرفت کم بودن مهر است چنانچه حضرت رسول گرامی اسلام(ص) درحدیثی نیز می فرماید که بهترین زنان امت من کسانی هستند که خودش زیبا و مهرش کم می باشد.

 

استاد دانشگاه تصریح کرد: ساده برگزار کردن جشن عروسی و همچنین در نظر گرفتن مصارف اندک از دیگر درسهایی می باشد که می توان از ازدواج علی و فاطمه زهرا(ع) آموخت.

 

او در پاسخ به اینکه افغانستان یک کشور اسلامی است و آیا ازدواجها با معیارهای اسلامی صورت می گیرد یا خیر؟ گفت: متاسفانه در اکثر موارد ازدواجها از نگاه برگزاری مراسم و رسم و عنعنات، با معیارهای اسلامی صورت نمی گیرد و به همین دلیل موارد متعددی از ازدواج ها پس از طی نمودن تمام فراز و نشیب و جگرخونی خانواده ها منجر به طلاق می شود.

 

آقای حسینی همخوانی امور مالی دو طرف، سن، اخلاق، آرزوها، درجه تحصیل، رشته تحصیل، رسم و فرهنگ خانواده ها و … را نه به عنوان شرط اساسی بلکه به عنوان معیارهای انتخاب در امر ازدواج مهم عنوان کرد.

 

استاد دانشگاه همچنان بیان داشت: علاوه برعوامل داخلی که مانع ازدواجهای سالم در افغانستان شده است عوامل خارجی مانند وارد شدن فرهنگهای بیگانه دامن زدن بیش از حد به حقوق زنان و برانگیختن احساسات این قشر و بالاخره ایستادن در برابر شوهران شان نیز می تواند بسیاری از مشکلات را به خصوص برای کسانی که معیارهای اسلامی را در نظر نمی گیرند بوجود بیاورند.

 

افزون برهمه به گفته حسینی نهادهایی که از ابتدای تشکیل، الگو برداری از غرب شده مثل وزارت امور زنان، سارنوالی ها در این زمینه و همچنین بخش ویژه کمیسیون حقوق بشر و… نیز مشکلاتی را برای ازدواج در افغانستان بوجود آورده است.