• تاریخ انشار: ۱۹ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26359
  • 487 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ملتی که فرهنگش را گدایی کند حقیقتا پوچ است/ بزرگان ما از عزتِ دوران جهاد به این بیچارگی رسیده‌اند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ آیت‌الله هاشمی ارزگانی، شب گذشته در مراسم هفتگی دعای توسل در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، به ایراد سخنانی در مورد “هنجارشکنی اعتقادی در افغانستان (حضور داعش در دانشگاه‌ها-دیسکوهای حلال)” پرداخت.   این عالم دینی در ابتدای سخنان خود، با بیان اینکه ما قدر نعمتی که خداوند در […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ آیت‌الله هاشمی ارزگانی، شب گذشته در مراسم هفتگی دعای توسل در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، به ایراد سخنانی در مورد “هنجارشکنی اعتقادی در افغانستان (حضور داعش در دانشگاه‌ها-دیسکوهای حلال)” پرداخت.

 

این عالم دینی در ابتدای سخنان خود، با بیان اینکه ما قدر نعمتی که خداوند در مسئله‌ی پیروزی بر قوای شوروی به ملت ما ارزانی داشت را ندانستیم گفت: ملت افغانستان یک پیروزی ناباورانه را در برابر ارتش سرخ شوروی به دست آورد و به تعبیری یک سفره‌ی عظیم از نعمت و فضل خداوند برای ما گسترانده شد. پیروزی ما با دستان خالی در برابر آن همه تجهیزات جنگی بدون لطف خدا قابل تصور نبود. اما ما کفران نعمت کرده و قدر آن جهاد و پیروزی را ندانستیم و امروز به این درجه از تهی‌بودنِ ارزشی و برهنگیِ فرهنگی رسیده‌ایم.

 

وی ادامه داد: ما امروز به جایی رسیده‌ایم که نان‌خور یک کشور بیگانه هستیم. این نهایت سرشکستگی یک ملت و حکومت است. حکومتی که در گذشته مهم‌ترین شاخصه‌اش بیگانه‌ستیزی بوده، امروز بر سفره بیگانه و نان‌خور اجنبی نشسته است. به گونه‌ای که اگر آن بیگانه سفره‌ی خود را جمع کند ما بی‌نان و بی‌آب می‌مانیم.

 

هاشمی ارزگانی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: مشکل اساسی دیگری که ما دچار آن هستیم حرکت از عزت و سربلندی به سوی ذلت و سرافکندگی است. ملتی که داشته‌های فرهنگی و باورهای خود را از دست می‌دهد و آنها را گاهی از یک‌جا و گاهی از جای دیگر گدایی می‌کند معنایش این است که این ملت از خودش هیچ چیزی ندارد و به معنای حقیقی کلمه تهی و خالی است.

 

وی با ذکر این نکته که افغانستان کشوری بود  که در قله‌ی بلندی از هویت اسلامی معتدل و همدیگرپذیر شناخته می‌شده، بیان داشت: نماد روشنِ همدیگرپذیری در کشورمان در زمان جهاد علیه شوروی هویدا شد. مجاهدین در آن زمان چهارده سال در سنگری همه دور هم و کنار هم از کشورشان و از اسلام دفاع می‌کردند. در آن دوران پیرزنان در سراسر افغانستان نان خشک را زیر چادر می‌گرفتند و از خانه‌های خودشان در داخل کوه‌ها برای مجاهدین در قله‌ها می‌بردند. ملت ما با چنین روحیاتی چهارده سال جهاد را به پیروزی رساندند و بر قله‌ی عزت و سربلندی قرار گرفتند.

 

این استاد حوزه علمیه، با طرح این پرسش که شرایط فرهنگی و روحیات امروز ما در چه وضعیتی است، گفت: آن روحیه‌ی همدیگرپذیری دوران جهاد مردم ما را با وضعیت اکنون پارلمان و غوغایی که بر سر کرسی ریاست مجلس و معاونت‌ها پیش آمد مقایسه کنید. آیا این سراشیبی سقوط نیست؟ رهبران ما بعد از سقوط طالبان و در دوران جدید، وعده دادند که تا جان در بدن دارند در برابر تروریزم خواهند ایستاد. امروز به کجا رسیده‌ایم؟ امروز برای رفتن به محضر طالبان و نماز خواندن در روسیه و دوحه قطر صف کشیده‌ و افتخار می‌کنیم که برویم پشت آنان نماز بخوانیم. اکنون تنها هجده سال از آن وعده‌ها می‌گذرد. حالا همگی دست نیاز به سوی طالبان تروریست دراز کرده‌اند که ما را بپذیرد. طالب هم متکبرانه می‌گوید من حاضر نیستم با رئیس‌جمهور شما صحبت کنم. ما از آن عزت دوران جهاد به این بیچارگی کنونی سقوط کردیم. پیکرتراشان عرصه سیاست هوشیارانه مجسمه‌سازی کرده و دیو را فرشته نشان می‌دهند و ما را به روزگاری انداخته‌اند که امروز حاضریم با همان دیو پیوند برقرار کنیم.

 

وی با اشاره به حضور آمریکایی‌ها در افغانستان و فلسفه‌ی حضور آنان در کشورمان اظهار داشت: مگر غیر این است که آمریکا با ادعای مبارزه با طالبان، نابودی تروریزم، تشکیل حکومت فراگیر، برقراری امنیت و محو کشت خشخاش به کشورمان تجاوز کرد. اکنون کشت مواد مخدر چندین برابر شده است. سیاسیون ما را به پیشواز طالبان می‌برند. وضعیت امنیت هم که بر همگان آشکار است، همانطور که مشاور امنیت ملی آقای اشرف غنی می‌گوید که به طور میانگین روزانه ۵۰ نفر غیر نظامی در افغانستان کشته و شهید می‌شوند.

 

آیت‌الله هاشمی ارزگانی، اشاره‌ای هم به وضعیت اسفناک فرهنگی کرد و گفت: در جریان هستید که از ارگ خبر می‌رسد که مناصب حکومتی را به زنان در برار تن‌فروشی توزیع می‌کنند. صدای فساد جنسی فدراسیون ورزش و فوتبال نیز به تمام دنیا رسید.که بله سو استفاده های جنسی صورت میگرفته است. این تازه آغاز راه است. وقتی سرشاخه‌ی تفکر منحط غربی و فسادهای مختلف جنسی در جوامع غربی به افغانستان وارد می‌شود، وقایع تاسف‌باری مانند فساد در ارگ رخ می‌دهد.

 

وی ادامه داد: صدها زن ادعا می‌کنند که رئیس‌جمهور آمریکا به آنها تجاوز کرده است، اما چه کسی می‌تواند یقه‌ی ترامپ را بگیرد. برخی سیاسیون ما هم اذناب کوچک چنین شخصیتی هستند. بن‌سلمان از دنباله‌روهای دانه‌درشت ترامپ است. کسی که مکه و مدینه را تبدیل به بازار زنان مکاره و بازار فاسدترین چهره‌های عرصه‌ی موسیقی و آواز و سکس و برهنگی کرده است.

 

این عالم دینی با اشاره به موضوع دستگیری تعدادی از اساتید دانشکده شرعیات، بیان داشت: زبده‌‌ترین اساتید شرعیات در قلب تفکر دینی افغانستان یعنی در دانشکده شرعیات به جرم آموزش اندیشه‌های افراطی از نوع داعشی و وهابیت دستگیر می‌شوند. ما از آن اسلام معتدل، با شهامت، با غیرت و با شجاعت در این مسیر قرار گرفته‌ایم. این همان سراشیبی ملت ما است. ملتی که در برابر روس‌ها ایستاد. در برابر تروریزم مقابله کرد. ملتی که اول ناموس می‌گفت و بعد جان.

 

وی گفت: بنا به تجربه‌ی تاریخی اخیر، ملت‌هایی که در سراشیبی سقوط قرار می‌گیرند دو مرحله را طی می‌کنند. وقتی همه‌ی داشته‌های فرهنگی و دینی و اعتقادی خود را از دست دادند باید پیشاپیش خود یک مرحله‌ی استبداد سیاسی و افراط‌گری مذهبی را طی کنند. افراط‌گری مذهبی در آن جامعه آنچنان مردم را به ستوه می‌آورد که اکثریت از تمامیت دین بیزار شوند و از تمام داشته و نداشته‌هایی به نام دین متنفر و منزجر شوند. به عنوان مثال، امروز این جشنواره‌ای که بن‌سلمان برپا می‌کند جز یک تعدادی از آل شیخ بقیه‌ی مردم سعودی با آن مخالفتی ندارند. توده‌ی مردم عربستان اگر مجبور نباشند حکومت کنونی استبدادی را نمی‌پذیرند و خواستار تحول‌اند.

 

این آگاه امور اجتماعی ادامه داد: یکی از اهداف بن‌سلمان از چنین اقداماتی، سرگرم کردن جامعه است تا بتواند جوانان را به این وضعیت سازگار کند. وضعیت فعلی عربستان گویای این مطلب است که این کشور در حال طی کردن مسیر رسیدن از سکوی تکفیر به لیبرالیزم و به سکولاریزم یعنی جدایی دنیا از دین و جدایی سیاست از دین می‌باشد.

 

وی تاکید کرد که ولنگاری کنونی که در افغانستان بوجود آمده است رهاورد چند سالی است که طالبان در این کشور حکومت کرد. اگر حکومت طالبان شکل نمی‌گرفت، مردم افغانستان به این وضعیتی که امروز است تن نمی‌دادند. اما گویا تجربه ثابت کرده است که آن چند سال حکومت طالبانی برای راندن بدنه‌ی مردم از دین کافی نبوده است. آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که سرمایه‌گذاری بنیادی برای افغانستان هنوز زود است. لذا مشاهده می‌کنیم که امروز بخشی از ملت به سمت یک اندیشه تکفیری تندروانه‌ی مذهبی که می‌تواند در قالب داعش و یا قالب دیگری باشد در حرکت است تا بستر تبدیل افغانستان به سرنوشتی که عربستان سعودی امروز در حال طی کردن آن است فراهم شود.

 

آیت‌الله هاشمی ارزگانی خاطرنشان ساخت: تا زمانی که استبداد سیاسی و تندروی دینی و مذهبی در کشورمان نباشد زمینه برای از دست‌دادن همه‌چیز و روی کار آمدن کامل سکولاریزم و لیبرالیزم فراهم نمی‌شود؛ هرچند دست‌هایی در حال تلاشند تا افغانستان دوباره به سمت تجربه‌ی یک حالت تندروی افراطی و سپس روی‌آوری به سوی آنچه ارزش‌های غربی نامیده می‌شود حرکت کند.

 

موصوف در پایان سخنان خود برای جلوگیری از اجرایی شدن این نقشه‌ی دشمنان افغانستان گفت: با یکدیگر مهربان باشیم. خشونت‌ها را کنار بگذاریم. اندیشه‌ی تکفیر و انتحار را نکوهش و نقد کنیم. ملت ما تحمل پراکندگی بیشتر از این را ندارد، بدبینی نسبت به همدیگر را کنار بگذاریم. نباید بیش از این از آدرس تفرقه ضربه بخوریم. رسانه‌ها و احزاب، تاختن و فحاشی به یکدیگر را کنار بگذارند و حیثیت و شرف و عزت همدیگر را زیر سوال نبرند. ما مردم افغانستان باید به تمام دنیا نشان دهیم که اهل مودت و تقریب و همدلی هستیم، تا بدین‌وسیله بتوانیم تصور مردم دنیا را نسبت به دین اسلام و نسبت به مردم افغانستان تغییر دهیم.

 

گفتنی‌است که مراسم دعای پرفیض توسل به صورت هفته‌وار هر سه‌شنبه شب در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار و در کنار آن با دعوت از کارشناسان حوزه‌های مختلف به تحلیل و بررسی مسایل و موضوعات روز افغانستان و جهان اسلام پرداخته می‌شود.