• تاریخ انشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30584
  • 264 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

منفور بودن افراط و تفریط؛ هر کسی پیش از معصوم(ع) حرکت کند یا عقب بماند، به زمین می‌خورد!

  خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ هرات: در همایش بزرگ «اربعین فصل بیعت با حسین(ع)» که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مسجد رضائیه ولایت هرات برگزار گردید، هزاران تن اعم از علما، بزرگان، نخبگان، فرهنگیان، جوانان و نوجوانان اشتراک نمودند.   در این همایش، دکتور سید مهدی افضلی، استاد حوزه و […]

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ هرات: در همایش بزرگ «اربعین فصل بیعت با حسین(ع)» که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مسجد رضائیه ولایت هرات برگزار گردید، هزاران تن اعم از علما، بزرگان، نخبگان، فرهنگیان، جوانان و نوجوانان اشتراک نمودند.

 

در این همایش، دکتور سید مهدی افضلی، استاد حوزه و دانشگاه طی سخنانی به بیان ویژگی‌ها و چگونگی “حبیب‌الله” شدن اشاره نموده و بیان داشت: اگر می‌خواهیم که حبیب‌الله شویم، باید به دنبال این باشیم که از رنج خلق خدا کاسته و آستانه معرفتی و میزان درک شان بالا برود.

 

وی افزود: برای آماده شدن به این سفر(حبیب الله شدن) نیاز به شناخت مسیر درست، لوازم سفر و برداشتن موانع از راه داریم.

 

استاد افضلی علاوه نمود: موانع می‌تواند فردی و اجتماعی باشد که ما باید تلاش کنیم هر دو را از راه برداشته و خود را در مسیر الگوگیری از حبیب ابن مظاهر قرار بدهیم.

 

به گفته این استاد حوزه و دانشگاه، هر اندیشه و مکتب که ما را از مسیر الهی دور کند، موانع اجتماعی محسوب می‌گردد که متاسفانه مکتب های‌رقیب زیاد شده و ما را به جای دعوت به راه خدا، به لذایذ شهوانی و غیرعقلانی دعوت می‌کند.

 

دکتور افضلی خاطرنشان ساخت که در مکتب اسلام تمایزهای زبانی، نژادی و قومی به رسمیت شناخته شده، اما به هیچ کدام امتیاز و برتری نداده است.

 

او یادآور شد که هر کسی پیش از معصوم حرکت کند و هر کسی که پابه‌پای معصوم حرکت نکند، به زمین می‌خورد؛ لذا حرکات افراطی و تفریطی در اندیشه اسلامی و اندیشه حبیب‌اللهی منفور و مذموم خوانده شده است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه برای حبیب الله شدن سه خصوصیت را بیان نمود که شامل پارسایی در راه خدا، دانایی و تلاش در زندگی فردی و جمعی می‌باشد.

 

از بخش‌های دیگر این همایش قرائت قرآن مجید توسط قاری بین‌المللی محمد جاوید اکبری، مدیحه سرایی توسط آقای رحمانی، ذاکر اهل‌بیت علیه‌السلام و قرائت قطعه ادبی توسط ندا سادات نایاب، کودک خردسال با گردانندگی مهدی علیزاده بامیانی بود.