• تاریخ انشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31167
  • 62 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مهمترین و اساسی ترین نهاد تربیتی کودک، خانواده است

خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس:به مناسبت روز جهانی کودک،  نشستی تحلیلی باعنوان”نقش مادر در تربیت و پرورش کودک”، به همت بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی_اجتماعی تبیان، در سالن اجتماعات این مرکز در مشهد برگزار شد. این نشست با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، توسط قاری محترمه، خانم رضایی آغاز و  با سخنان خانم آمنه نظری، […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس:به مناسبت روز جهانی کودک،  نشستی تحلیلی باعنوان”نقش مادر در تربیت و پرورش کودک”، به همت بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی_اجتماعی تبیان، در سالن اجتماعات این مرکز در مشهد برگزار شد.

این نشست با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، توسط قاری محترمه، خانم رضایی آغاز و  با سخنان خانم آمنه نظری، معاون بخش بانوان این مرکز ادامه یافت.
خانم نظری ضمن عرض خوش آمدگویی به حاضران در این نشست، افزود: اولین مسئله ای که باعث می‌شود مادران در تربیت  فرزندان خود موفق باشند، مسئله خودشناسی است و تا زمانی که یک زن، شناخت کاملی از ویژگی ها، توانایی ها و ارزش های خود نداشته‌ باشد، مسلما در پرورش فرزند خود هم موفق نخواهد بود.
در ادامه نشست حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله شیخ زاده، کارشناس و مشاور امور خانواده با توجه به نقش مهم مادر در تربیت فرزندان عنوان کرد: مهمترین و اساسی ترین نهاد تربیتی بدون شک، نهاد خانواده است.

شیخ زاده افزود: اگرجامعه ای بخواهد تربیت خوبی داشته باشد باید از خانه و خانواده شروع کند و در میان اعضای خانواده اگر مادر بتواند نقش اساسی و ارزشمند خود را ایفا کند، این خانواده یک خانواده موفق خواهد بود.

 حجت الاسلام و المسلمین شیخ زاده با اشاره به ایات قران کریم به ارزش و اهمیت خانواده درقران تاکید کرد و گفت که زنان به حکم دستگاه آفرینش سه نقش مهم و اساسی دارند که اول نقش دختری، دوم نقش همسری و سوم نقش مادری می باشد که یکی از نقش های زنان در قسمت همسرداری، بحث آرامش به همسر است.

شیخ زاده با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام (الْوَلَدُ سَیِّدٌ سَبْعَ‏ سِنِین) گفت: تربیت والدین نسبت به فرزندان باید در ۲۱ سال اول متمرکز باشد، بدین صورت که ۷ سال اول به آنان توجه ویژه ای شود و در ۷سال دوم فرزندان مطیع پدر و مادر قرار بگیرند و از سن ۱۴ تا ۲۱ سالگی فرزندان به عنوان وزیر پدر و مادر باشند، یعنی در امور خانوادگی از آنان مشورت بگیرند.
وی در پاسخ به این سوال که بزرگترین سرمایه زندگی چیست؟گفت: فرزندان بزرگترین سرمایه زندگی ما هستند. چون امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه در نامه ای به امام حسن مجتبی(ع) می نویسند: حسن جانم تو بعضی از وجود من، بلکه تمام وجود من هستی.

وی دررابطه با وظایف والدین نسبت به فرزندان اظهار کرد: مهم ترین وظایف پدر و مادر در قبال فرزندان انتخاب نام نیک، باز کردن کام فرزندان با (تربت سید الشهدا علیه السلام ،آب فرات یا آب زمزم)، گفتن اذان و اقامه در گوش فرزندان، عقیقه و مهم تر از همه آداب شیر دادن است.

حجت الاسلام والمسلمین نعمت الله شیخ زاده در پایان سخنانش  به مهمترین خواسته های فرزندان از والدین اشاره کرد و گفت: در ابتدا به فرزندان مان محبت کنیم و فرزندانمان را با هیچکسی مقایسه نکنیم. همچنین آنان را سرزنش نکنیم و خواسته های خودمان را به  فرزندانمان تحمیل نکنیم.