• تاریخ انشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19625
  • 828 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مهم‌ترین راه برای دستیابی به زندگی موفق، داشتن هدف است

n00166693-b

به گزارش آوا، حجت الاسلام سید محمد موسوی؛ مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف که در  جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم در شهر مشهد مقدس صحبت می‌کرد، گفت: بزرگترین سرمایه همه انسان ها عمر است؛ چون ما بالاتر از آن چیزی نداریم؛ انسان هایی که وقت و زمان […]

به گزارش آوا، حجت الاسلام سید محمد موسوی؛ مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف که در  جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم در شهر مشهد مقدس صحبت می‌کرد، گفت: بزرگترین سرمایه همه انسان ها عمر است؛ چون ما بالاتر از آن چیزی نداریم؛ انسان هایی که وقت و زمان خود را از دست بدهند زیان می بینند.

 

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم به نحوه احسن زندگی کنیم و مدیریت زمان را در دست خود داشته باشیم، باید در زندگی خود مان هدف تعیین کنیم.

 

موسوی با بیان اینکه اکثر مردم دنیا هدف ندارند گفت: زمانی که با جوان ها صحبت می کنم، متوجه این می شوم که در زندگی خود هیچ هدفی ندارند؛ طبق بررسی و آمارهایی که در جهان وجود دارد ۹۷ فیصد انسان ها در کره خاکی هیچ هدفی ندارند و فقط ۳ فیصد آنها در زندگی خود هدف دارند و از این ۳ فیصد فقط یک فیصد شان اهداف خود را روی کاغذ می نویسند و همچنین انسان های موفق همان یک فیصد هستند.

 

مسؤول دفتر تبیان در شمال افغانستان عنوان کرد: تمام عالم دنیا،انبیاء و امامان بر اساس هدف خلق شده است؛ حالا ممکن است از یک جوان بپرسند هدف شما از زندگی چه چیزی است و او هم در جواب، مسائلی را بیان می کند که در واقع هدف واقعی در آن وجود ندارد.

 

وی ابراز داشت: هدف این نیست که ما در روز ۱۲ ساعت را مشغول باشیم و با خود بگوییم که ما برنامه ریزی و یا هدف داریم نه اینطور نیست  چرا که هدف باید در زندگی مشخص و معین باشد.

 

موسوی به داستانی موفقیت آمیز اشاره کرد و گفت: سه پسر نوجوان آمدند، با یکدیگر مسابقه گذاشتند و گفتند؛ هر کسی که به کوه  جلو روی مستقیم برسد آن برنده است؛ دو تا از آن  جوان ها جلو پای خود شان را نگاه می کنند، یک وقتی رفتند و سر را بالا گرفتند که دیدند کوه جای دیگری است؛ اما نفر سوم آمد و با خود گفت: هدف من  آن کوه است و سر را بالا گرفت و مستقیم حرکت کرد و به مقصد رسید.

 

این عالم دینی خاطرنشان ساخت: انسان هایی که جلو پای خود را می بینند در واقع زندگی ساده ای دارند و ممکن است اصلا به هدف خود نرسند؛ ولی آنهایی که برای خود هدف تعیین می کنند و تفکری جدید در زندگی خود طراحی و بر اساس آن برنامه ریزی می کنند، پیروز هستند.

 

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه هدف در زندگی بسیار مهم است گفت: یک فرد نابغه هر چقدر هم که نابغه باشد وقتی برود در یک شهر غریب و اگر نقشه نداشته باشد در آن شهر غریب گم می شود و اصلا به هدف نمی رسد؛ اما انسانی که نابغه هم نیست ولی نقشه شهر را دارد خیلی مستقیم مسیر خود را پیدا می کند.

 

مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف یادآور شد: انسان هایی که در زندگی شان هدف ندارند همیشه سر درگم و کسل هستند و انسان های شادی نبوده و اعتماد به نفس ندارند؛ پس هدف در زندگی بسیار مهم است چرا که  تعیین هدف در زندگی از دستورات قرآن و اهل بیت است.

 

وی افزود: خداوند در قرآن می فرماید:«قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالاْ َخْسَرِینَ اَعْمالاً * الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ هُمْ یَحْسَبُونَ اَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعاً: (بگو: آیا به شما خبر دهیم که زیانکارترین (مردم) در کارها، چه کسانى هستند؟ * آنها که تلاش های شان در زندگى دنیا گم [و نابود] شده؛ با این حال، مى پندارند کار نیک انجام مى دهند!)

 

هدف گذاری زندگی بسیار مهم است. یک عمر می آییم زندگی می کنیم به عنوان مثال ۷۰ سال؛ ولی در زندگی خود مان هیچ هدفی نداریم.

 

این عالم دینی با اشاره به ویژگی های هدف گفت: انسان باید در زندگی خود بین سه الی پنج هدف داشته باشد هرچند ممکن است اهدافش زیاد باشد؛ اما باید آنها را جمع کنید و بین سه الی پنج  هدف بیشتر نباشد؛ چرا که ذهن ما بتواند تمرکز کند  و هرچه که هدف زیادتر باشد ذهن ما تمرکز کرده  و این اولین ویژگی هدف است.

 

موسوی گفت: یکی دیگر از ویژگی های هدف این است که باید شفاف و روشن و بدون ابهام باشد. بعضی ها هستند که بین مقصد، ارزش و هدف نمی توانند تفاوت قائل شوند و دچار سردرگمی می شوند.

 

مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف ابراز داشت: هدف ما رسیدن به کمال و سعادت اخروی است این مقصد است یعنی آن مقصد نهایی یک ارزش است و ارزش جزئی تر از مقصد است یعنی وقتی انسان می گوید می خواهد یک تاجر، سخنور و… باشد این می شود ارزش و هدف.

 

وی ادامه داد: وقتی انسان می خواهد به کمال برسد نیاز است که  یک سری ارزش هایی داشته باشد و اگر هدف انسان رسیدن به سعادت اخروی باشد نیاز است که یکسری ارزش ها را در زندگی خود داشته باشد یعنی هدف جزئی تر از ارزش است. مثلا اگر می‌گوییم من آدم با اخلاقی هستم این ارزش است؛ اما هدف این است که از امروز دیگر غیبت یا دورغ نگویم و یا اینکه من می‌خواهم یک انسان با معنویت باشم.

 

این عالم دینی خاطرنشان ساخت: سومین ویژگی هدف این است که برخاسته از ارزش ها باشد. ممکن است یک انسان ارزشش خدمت به مردم باشد و هدفش هم باید در همین راستا باشد.

 

موسوی با بیان اینکه هدف باید باورپذیر باشد اظهار داشت: بعضی ها می‌آیند هدفی تعییین می کند که اصلا در ذهن آنها نمی گنجد. هدف هایی که به آن نمی رسند؛ مثلا می گوید: من می‌خواهم تا پایان سال ۹۷ خورشیدی ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشم. شما ماهی یک میلیون تومان درآمد داشته اید پس چطور می خواهی ۱۰۰ میلیون دربیاری؟ هدف باید من می‌توانم باشد. باید هدفی که تعیین می‌کنی ببینی قابلیت  رسیدن به آن را دارید یا خیر.

 

مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف گفت: اولین کار در زندگی من و شما تعیین هدف برای زندگی است و بین ۳ الی ۵ هدف باید در زندگی خودمان داشته باشیم و وقتی هدف را ریختیم گام دوم برنامه ریزی است.

 

وی افزود: برنامه ریزی بسیار مهم بوده و اولین گزینه در برنامه ریزی تعیین هدف است و اگر می‌خواهیم انسان موفقی باشیم باید در نخستین گام  برنامه ریزی داتشه باشیم و این خود چند مولفه دارد و باید اولویت بندی شود.

 

این عالم دینی ابراز داشت: انسان ها  باید با اولویت بندی کار اضطراری و مهم و کار مهم و غیر اضطراری را دسته بندی کنند و انجام کارهای غیر مهم و ضروری را به حداقل برسانیم و یا حذفش کنیم.

 

موسوی گفت: بعضی ها در رشته ورزش موفق  هستند؛ اما از لحاظ اخلاق صفر اند. به عنوان مثال دختران رباتیک افغانستان که به امریکا سفر داشتند هرچند از نظر فکر و از نظر ورزش خیلی پیشرفت کردند و جای افتحار است؛ اما آنجا با مردان نامحرم دست دادند و این امر در شأن دختر افغان نبود و این به این جهت است که آنها در یک جنبه دیگر زندگی رشد کرده اند و اگر  ما می خواهیم برای زندگی  خود برنامه ریزی کنیم باید تمامی جنبه های آن را برای رسیدن به موفقیت در نظر بگیریم.

 

مسؤول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف با اشاره به سخن امام معصوم  در راستای برنامه ریزی برای زندگی گفت: انسان باید زندگی خود را بر چهار بخش عبادات، اشتغال، ارتباطات و تفریحات سالم تقسیم کند که پیامبر اکرم فرمودند گزینه چهارم تضمین و اجرا کننده سه گزینه قبل است و باید زندگی خود را بر این پایه این چهار اصل برنامه ریزی کنیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>