• تاریخ انشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 14706
  • 740 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مهم‌ترین مولفه ملت شدن ارتقای آگاهی های عمومی است

n00151458-b

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع‌بندی گفتمان پژوهشی “ملت شدن و مولفه ها، موانع و معضله ها” تاکید کرد که مهم‌ترین مولفه ملت شدن، ارتقای آگاهی های عمومی مردم است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در انتهای این گفتمان‌ پژوهشی یاد آور شد که با […]

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع‌بندی گفتمان پژوهشی “ملت شدن و مولفه ها، موانع و معضله ها” تاکید کرد که مهم‌ترین مولفه ملت شدن، ارتقای آگاهی های عمومی مردم است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در انتهای این گفتمان‌ پژوهشی یاد آور شد که با بالا رفتن آگاهی عمومی یک مجموعه انسانی؛ آنان قطعاً منافع خودشان را می‌دانند که در چه قالب و چارچوبی عمل کنند و برای رسیدن به شرایط ملت شدن، چه عواملی را درنظر بگیرند و چه مسیرهایی را به درستی بپیمایند.

 

آقای مزاری اضافه کرد که همه مباحثی که برای ملت شدن ضرور به نظر می رسد، توسط مردم آگاه، فهیم و مردمی که از نگاه دانش فکری، فرهنگی و سیاسی در یک حد معقول و مطلوب رسیده ‌باشد؛ به نحو درست به کار بسته خواهد شد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اما یادآور شد که آنچه به عنوان مانع اساسی ملت شدن است و با وجود آن، ملت/دولت نمی‌تواند شکل بگیرد، بحث جهل یا پایین بودن فرهنگ عمومی است.

 

به گفته آقای مزاری؛ وقتی فرهنگ عمومی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و امنیتی پایین بود، آن زمان مباحث قوم، خون و نژاد، زبان، منطقه، شمال و جنوب، شرق و غرب و.. به عنوان معضله مطرح میشود.

 

مزاری خاطر نشان کرد که همه گرایش های منفی در صورتی در یک مجموعه ی انسانی یا جامعه به وجود می آید که آگاهی‌های عمومی پایین باشد.

 

آقای مزاری با اشاره به وضعیت فعلی در کشور گفت که؛ امروز در افغانستان اگر موانعی در مسیر ملت شدن وجود دارد یا معضله هایی از جمله قوم و قبیله گرایی و امثال آن خود نمایی می کند ناشی از جهل عمومی است. ممکن است کسانی ایراد اشکال کنند که افرادی که تعصبات قومی و زبانی و امثال آن را دنبال می کنند بی سواد نبوده بلکه در حد ریاست دولت و یا وزیر و وکیل و روحانی و دانشگاهی هستند اما من می گویم ممکن است هر با فرهنگی با سواد باشد اما هرباسوادی با فرهنگ نیست، پس هر فرد و جریانی در هر منصب و موقعیتی باشند و گرفتار پیروی از تعصاب قومی و زبانی و خونی و نژادی و امثال آن شدند، جاهل بوده بویی از فرهنگ بالای اسلامی و انسانی نبرده اند.

 

به گفته آقای مزاری؛ امروز اگر حکومت ما سعی میکند که به صورت قومی عمل کند، وزرا به صورت قومی عمل می‌کند به خاطر این است که جاهل اند و فرهنگ عمومی شان بالا نیست.

 

این آگاه سیاسی تصریح کرد که اگر فرهنگ عمومی اینها بالا باشد طبعاً منفعت در این نیست که یک وزیر ما، یک رهبر سیاسی ما و حتی یک آیت الله و یک مرجع دینی ما قومی عمل کند.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز اگر در گوشه گوشه‌ی عرصه های اجتماعی مشکلات قومی، حزبی، سازمانی و گروهی و سایر رفتارهای ناشایسته وجود دارد؛ ناشی از پایین بودن آگاهی عمومی است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد که پایین بودن فرهنگ اختصاص به عموم مردم ندارد، بلکه دست اندرکاران حکومت، سایر ادارات و سایر نهاد ها هم گرفتار این معضل هستند.

 

آقای مزاری در ادامه تاکید کرد که وظیفه نخبگان، در همه عرصه ها اعم از فرهنگ، سیاست، اجتماع، اقتصاد و… این است که باید یک نهضت ملی در رابطه با بالابردن دانش عمومی مردم روی دست بگیرند.

 

آقای مزاری با اشاره به گفتمان های پژوهشی مرکز تبیان گفت که یکی از حرکت ها برای بالا بردن فرهنگ عمومی، همین گفتمان های پژوهشی و علمی است که مرکز تبیان در راستای بالا بردن دانش مردم و در جهت ارتقای فهم عمومی روی دست دارد.

 

مزاری گفت: ممکن است برخی بگویند تنها اراده ما برای ملت شدن شرط نیست بلکه این خارجی ها هستند که نمیگذارند زمینه ی ایجاد ملت واحد فراهم شود، اما من می گویم بلی این امکان وجود دارد تا دستهای خارجی در کار باشند و سعی کنند که در برابر اراده ملی ملت قرار بگیرند و در مسیر وحدت عمومی اخلال ایجاد کنند؛ ولی وقتی آگاهی ملی بالا رفت و عموم مردم به یک سمتی هماهنگ و همسو حرکت کردند و برای به دست آردن مطلوبی چون وحدت و انسجام مجاهده نمودند، به گفته حضرت امام خمینی(ره)نمی‌شود چیزی دیگری را بر آنها تحمیل کرد.

 

این عالم دینی تاکید کرد، در چنین شرایط و احوالی وظیفه روحانیت در درجه اول، بسیار سنگین می‌شود تا در حوزه درس شان، در حسینیه ها و مساجدشان و هر مکانی که زمینه تبلیغ برای شان فراهم باشد، برای بالا بردن آگاهی عمومی کار درخوری انجام دهند. همچنین شخصیت های دانشگاهی ما و رسانه دارهای ما و کسانی که کوچکترین فرصتی برای بلند بردن آگاهی مردم دارند باید در این عرصه عمل جدی کنند.

 

آقای مزاری در اخیر خاطر نشان کرد که ان شاالله که در آینده نه چندان دور صاحب یک ملت توانمند و حاکمیت خوب و مقتدر خواهیم شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>