• تاریخ انشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 17896
  • 676 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مهم‌ترین هدف تشکیلات مرکز تبیان بیدارگری و هدایتگری است

  به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری پس از گذشت ۵۰ روز از حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، و در ادامه فعالیت‌های این مرکز، با مسؤلین و کارمندان دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) دیدار و گفتگو […]

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری پس از گذشت ۵۰ روز از حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، و در ادامه فعالیت‌های این مرکز، با مسؤلین و کارمندان دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) دیدار و گفتگو نمود و نکات مهمی را پیرامون شرایط اثرگذار فعالیت‌های این مرکز بیان کرد.

 

مهم‌ترین هدف ما در تشکیلات مرکز تبیان و حرکتی که در پیش داریم، هدایت‌گری است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این‌که لازم بود در شرایط کنونی نکاتی را مطمح نظر قراربدهیم، گفت: “مهم‌ترین هدف ما در تشکیلات مرکز تبیان و حرکتی که در پیش داریم، بیدارگری و هدایت‌گری است؛ همان وظیفه‌یی که انبیای الهی و پیامبر بزرگ اسلام(ص) مبتنی بر برنامه قرآن کریم داشته و همان وظیفه ‌یی که ائمه معصومین(ع) داشته‌اند. دقیقا مرکز تبیان سعی می‌کند که در راستای همین هدف حرکت کند، بنابراین مستقیما کار ما و شما مثل برخی از احزاب سیاسی، تلاش در راستای رسیدن به قدرت نیست، یعنی ما زحمت نمی‌کشیم که به هر شکل ممکن و با استفاده از هر طریق و راهی به قدرت سیاسی دست پیدا کنیم، بلکه هدف مستقیم ما بیدارگری و هدایت‌گری جامعه، بیدارسازی، بلند بردن و ارتقای آگاهی‌های عمومی جامعه به ویژه آگاهی‌های دینی و معارف اسلامی در سطح جامعه است”.

 

البته وی خاطرنشان کرد: “طبیعتا وقتی شما جامعه را بیدار کرده و آگاه ساختید، ممکن است در کنار آن و به عنوان یک هدف ضمنی، بحث حضور در قدرت و در ساختارهای اداری ممکلت مطرح باشد، خوب وقتی یک کسی از شما در پارلمان نامزد می‌شود، با توجه به ارتباط مردم با شما و نفعی که مردم از شما برده است، می‌آیند و به شما رأی می‌دهند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در ادامه این سوال را مطرح کرد که وقتی وظیفه همه هدایت‌گری است، “هدایت‌گری با چه شرایطی؟” وی در پاسخ گفت: “ما با هر شرایط و با داشتن هر وضعیتی نمی‌توانیم در جهت بیدارسازی جامعه کار کنیم. اقدام به انجام این وظیفه سنگین نیاز به آمادگی بیشتر دارد. جامعه‌، امروز با وضعیت دشوار و معضلات خیلی جدی مواجه است. ما میخواهیم با بالا بردن آگاهی های عمومی برای رفع مشکلات اجتماعی کارکنیم اما دشمن دقیقا در برابر ما و برای پایین نگهداشتن این آگاهی عمل می کند و برای رسیدن به این هدف حتی در کمین می نشیند تا در راستای پایین آوردن فرهنگ و آگاهی‌های مردم، هر جریان و تشکلی که در راستای آگاهانیدن مردم کار کند را مورد هدف و هجمه قرار دهد؛ حالا چه مورد هجمه نرم که ما سال‌های سال در برابر این هجمه قرار داشتیم و چه هجمه سخت که در هفتم جدی مورد حمله انتحاری قرار گرفتیم. بیشترین دلیل و انگیزه ضربه خوردن ما از این ناحیه، این بوده است که ما در راستای آگاه ساختن مردم کار می‌کنیم و در غیر آن، ما نه در کدام جناح سیاسی بودیم که مزاحمت ایجاد کرده باشیم، نه تشکیلاتی دارای نیروهای نظامی قوی بودیم، نه سازمان و حزب مخالف حاکمیت که در برابر حاکمیت مانع و تهدید ایجاد می‌کردیم و نه معضل و مشکلی دیگری داشتیم، جز این‌که تشکیلاتی بودیم که در جهت آگاه‌سازی مردم، سعی می‌کردیم مطابق اهداف دینی و اسلامی عمل کنیم”.

 

اولین لازمه هدایت‌گری و بیدارگری، اصلاح خود است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: “اگر بخواهیم در عرصه بیدارگری و هدایت‌گری به نحو مطلوب توفیق پیدا کنیم، اولین لازمه آن، اصلاح خود ما است و اگر ما اصلاح شده نباشیم، قطعا نمی‌توانیم دیگران را اصلاح کنیم. بنابراین در مرحله  اول ما باید در قسمت اصلاح نفس خود بی نهایت و به صورت خیلی جدی تلاش کنیم. برخی از مشکلاتی که در درون ما است، حسادت‌ها، اختلافات، توهین‌ها و تحقیرهایی که وجود دارد، و امثال این‌ها، ناشی از مشکلات نفس است”.

 

وی خاطرنشان کرد: “همه‌ ما در یک تشکیلات و یک سازمان هستیم، در یک محیط زندگی و در یک چارچوب کار می‌کنیم؛ هدف ما یکی است و هدف واحد دشمن نیز هستیم. چون بحث برای دشمن، بحث فکر و اندیشه است و همه‌ ما و شما این اندیشه را داریم که می‌گوییم ولایی هستیم و در مسیر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) کار می‌کنیم. حرف و شعار ما این است”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: ما در جبهه حق و در برابر جبهه باطل قرار داریم و باید در برابر این جبهه، به نحو احسن و مطلوب کار کرده و در حرکت خود شجاعت داشته باشیم و متاسفانه یکی از عوامل نبود شجاعت و داشتن ترس، ناپاکی نفس است. ما مثلا از مرگ می‌ترسیم، چرا می‌ترسیم؟ به خاطر این‌که درون ما ناپاک است و شجاعت را از ما می‌گیرد. بحث گناه و ناپاکی نفس، انسان را از شجاعت بازمی‌دارد، انجام وظیفه به شکلی که مطلوب و تأثیرگذار باشد را می‌گیرد و انسان نمی‌تواند حرف حق بزند، زیرا می‌ترسد و می‌گوید که ممکن است این حرف ضرر داشته باشد. امروز برخی شخصیت‌های ما که در برابر تحولات موضع نمی‌گیرند؛ در رابطه با مصالح اسلامی درست کار نمی‌کنند و حق را از باطل تشخیص نمی‌دهند، به دلیل این است که نفس‌شان آلوده است. در داخل کشور صدها مصیبت صورت می‌گیرد، اما می‌بینید که از سنگ صدا بیرون می‌شود، ولی هیچ صدایی از  برخی بزرگان ما بیرون نمی‌شود، از عناصر نخبه و از خواص ما صدا بیرون نمی‌شود! چرا صدا بیرون نمی‌شود؟ به خاطر این‌که نفس‌شان آلوده است و اگر آلوده نباشد، چرا مطابق احکام خدا و دستورات الهی حرف نزنند؟! ما چرا از غیر خالقی که تمام هست و بود ما و حتی نفس کشیدن ما به دست اوست، بترسیم؟!”

 

بنابراین، این فعال فرهنگی اجتماعی تأکید کرد: “ما اگر نفس خود را ساختیم، آن زمان قهرمان اصلی هستیم، ما اگر خود را خدایی درست کردیم، آن زمان در محوریت اقتدار خداوند مقتدر می‌شویم. شخصیت های بزرگ تاریخ را مطالعه کنید، این‌ها چرا بزرگ شدند؟ امام خمینی(ره) چرا بزرگ شد؟ امام خامنه‌ای(دام ظله العالی) چرا بزرگ است؟ این‌ها مگر اقتدار دنیایی داشتند یا دارند؟ تانک و توپ و امکانات و تسلیحات هسته‌ای بزرگ‌تر از امریکا و غرب دارند؟ ندارند! اما معنویت دارند و انسان‌های ساخته‌شده بوده و هستند!”

 

حسینی مزاری مهمترین حوزه اصلاح نفس  و خود سازی را در عرصه های عقاید، عبادت و اخلاق بیان کرد و افزود: ابتدا بایستی در بحث عقاید مطالع و کارجدی کنیم و ازین بعد خود را قوی بسازیم و نسبت به این حوزه به یقین برسیم.

 

وی در ادامه به بحث عبادت نیز اشاره کرد و خاطرنشان نمود: “یکی از موضوعات خودسازی در عرصه عبادت است. در بحث عبادات نیز ما باید خیلی دقیق باشیم، نماز خواندن‌های ما و شما، نماز خواندن نیست، در حالی که خود نماز خواندن در میان همه عبادات، نه تنها در میان همه‌ عبادات، بلکه در سطح کُل دین، ستون است. نماز ستون دین است. در بحث نماز اول باید روی تجوید کار کنیم. بعد بدانیم که در برابر چه کسی ایستاده هستیم؟ بدانیم که از طرف مقابل خود چه می‌خواهیم؟ در برابر طرف مقابل چه وظایفی داریم؟ اگر نماز این مفاهیم را به دنبال داشته باشد، ما از عابدان خیلی خوب در عرصه زندگی خواهیم شد. از سوی دیگر، مهم‌ترین بخش نماز، اول وقت بودن نماز است، نماز اول وقت خیلی مهم است. شما در عرصه زندگی هر نوع مشکلی داشته باشید، نماز را اول وقت بخوانید، مشکلات‌تان برطرف می‌شود”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، در ادامه بحث اخلاق را به عنوان یک بحث مهم دیگر مطرح کرد و گفت: “عرصه دیگر خودسازی بحث اخلاق است. اخلاقیات خیلی مهم است و ما در این عرصه اکثرا مشکل داریم. در جلسه می‌نشینید و راحت‌ترین حرف، بحث غیبت است، اما یک غیبت چهل روز جلو استجابت دعا را می‌گیرد!”

 

از سوی دیگر وی به بحث تهمت و سخن‌چینی اشاره کرد و افزود: “بسیاری از بدی‌هایی که در جامعه اتفاق می‌افتد و جنگ‌های داخلی و خیلی از نزاع‌هایی که صورت می‌گیرد، ناشی از بحث سخن‌چینی است. ما در بحث‌ها حق نداریم به طرف مقابل خود توهین کنیم؛ ما حق نداریم شخصیت‌هایی که در یک جلسه نیستند و حتی شخصیت‌هایی که از نگاه تشکیلاتی مخالف ما هستند، به خاطر توجیه عملکرد خود، بیاییم سایر شخصیت‌ها را فحش داده و توهین و تحقیر کنیم. یا به عبارت دیگر نباید آبادی خود را در خرابی دیگران جستجو کنیم. ما حتی به دشمن خود احترام داشته باشیم، با امریکایی‌ها که حرف می‌زنیم و غربی‌ها را هم نقد می‌کنیم، باید نقد منصفانه داشته باشیم، باید از فحش و فحاشی اجتناب کنیم! یک تشکیلات اسلامی و دینی هیچ وقت مرتکب توهین نمی‌شود. امام خمینی(ره) هر زمان که نام کارتر(رییس‌جمهور وقت امریکا) را می‌گرفت، می‌گفت آقای کارتر، می‌گفت آقای ریگان، هیچ وقت ما ندیدیم که امام خمینی(ره) بزرگترین دشمنان خود را فحش رکیک داده باشد”.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه نصیحت‌ها و توصیه‌های خود به اعضای دفتر مرکزی تبیان در کابل خاطرنشان کرد: “در درون تشکیلات سعی کنید که همدیگر را نشکنید، همدیگر را توهین و تحقیر نکنید، اصلا از نظر اسلام حق و اجازه ندارید، حالا اجازه تشکیلاتی که هیچ!”

 

پس از اصلاح خود، نوبت عمل است/ ما باید مطابق باور خود، عمل کنیم

به گفته این فعال دینی سیاسی، وقتی که انسان باورهای خود را درست کرد، نوبت عمل فرا می‌رسد و ما باید مطابق آنچه که در درون و متن خود باور داریم، عمل کنیم، اما می‌دانید مشکل امروز ما چیست؟ خیلی از آدم‌ها، انسان‌های باورمند، متدین و بااخلاقی هستند، اما در عرصه عمل، عملی وجود ندارد! شما در دل‌تان ولایت فقیه و اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) را قبول دارید، شما خیلی از مسایل دینی، مذهبی، مکتبی، عبادت، اخلاق، سیاست و همه را قبول دارید، اما عمل نمی‌کنید، این فایده ندارد! ما بر اساس باوری که داریم، باید خروجی داشته باشیم، اما اگر باور داریم و عمل نکنیم، با مشکل مواجه هستیم، یعنی این‌که خود را نساخته و از درون پاک نکردیم، بعد ادعای انقلابی‌گری هم می‌کنیم!، چرا در عرصه جهاد این همه جنگ‌های داخلی صورت گرفت؟ این‌ها را آدم‌‌هایی شکل دادند که ادعای انقلابی‌گری می‌کردند، اما در مباحث باورهای دینی و اسلامی، آدم‌های ورزیده نبودند و نمی‌فهمیدند، به همین خاطر به راحتی خون می‌ریختند؟”

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه این بحث افزود: “هر فرد جامعه به تناسب ظرفیت وجودی خود، مشکل دارد، از بزرگان گرفته تا مردم کوچک! می‌دانند که مرگ و زندگی دست خدا است، اما بازهم در راه حق درست حرکت نمی‌کنند و می‌گویند که مبادا همین آسیب بزند و همه ما کشته شویم. می‌فهمند که مرگ دست خداست، بازهم می‌آیند و مثلا در رابطه با همین حمله تروریستی هفت جدی محکوم کردند که تبیان باعث کشته شدن این تعداد جوانان مردم شد! تو نمی‌دانی که مرگ و زندگی آدم‌ها دست فرد خاصی نیست، این جوانان اگر در مرکز تبیان کشته نمی‌شدند، جای دیگر و در زیر لحاف می‌مردند، زندگی‌شان تمام شده بود، اما مرگ با شرافت و با عزت از کجا پیدا می‌شد؟! دشمن این شخصیت‌ها را در یک مسیر الهی و دینی که آگاهانه انتخاب کرده و جمع شده بودند، کشت”.

 

بر این اساس وی تأکید کرد: “امروز ما در جامعه نیاز داریم که مطابق باورهای خود عمل کنیم. چرا مثلاً کفار قوی هستند، چرا امریکا قوی است؟ اسراییل قوی است؟ اروپا قوی است؟ به خاطر این‌که این‌ها براساس باورهای خودشان عمل می‌کنند، هر آنچه که باور دارند، به سختی و با جدیت به آن عمل می‌کنند! این‌ها در مباحث مختلف اجتماعی بر اساس باورهای خودشان عمل می‌کنند! مثلا اسراییلی ها باور دارند که قوم برتر هستند و بر اساس آن عمل میکنند، در حالی که قرآن می‌فرماید اسلام دین برتر است و مسلمان ها مردمان برتر این دنیا هستند، اما مسلمانان بر اساس این باور عمل نمی کنند. بنابراین ما باید مطابق باورها عمل کنیم”.

 

عمل ما باید بر اساس برنامه و استراتژی باشد/ برنامه و استراتژی باید در قالب یک حرکت تشکیلاتی و سازمانی عملی شود

این فعال دینی سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد که “عمل ما باید بر اساس برنامه و استراتژی باشد، زیرا عمل بدون برنامه و استراتژی بازهم فایده ندارد! شما آدم‌های بی‌برنامه باشید و تشکیلات شما، بی‌برنامه باشد، این عملکرد شما، عملکردی نیست که خروجی داشته باشد که ما بر اساس این خروجی، به نتایج و دست‌آوردهای خوب برسیم”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: “بحث دیگر این است که باید این عمل و استراتژی در قالب یک حرکت تشکیلاتی و سازمانی بوده وکار ما، کار تیمی باشد. معنای کار تیمی هم این است که هر کدام ما مکمل یک دیگر هستیم، شما فکر نکنید که وقتی من تشکیلات می‌گویم، یعنی حسینی مزاری تنهایی، نه! اینجا هر تعدادی که هستیم و مجموعه‌ افرادی که در بیرون هستند، کسانی که در سایر ولایات فعالیت دارند و کسانی که در ایران، اروپا، امریکا و جاهای دیگر هستند، هر کسی از اعضای تشکیلات مرکز تبیان در هر کجای دنیا که هستند، هر کدام مکمل این حرکت تشکیلاتی هستند. بنابراین ما به عنوان نیروهای مسلمان، وقتی خود را ساختیم و به یک سلسله مسایل دینی باور پیدا کردیم، بایستی مطابق باورهای خود عمل کنیم، عمل ما هم مطابق طرح و برنامه باشد، طرح و برنامه ما هم در چارچوب حرکت تشکیلاتی باشد و همه ما به عنوان افرادی که تشکیلاتی عمل می‌کنیم، سعی کنیم اصول و رویه‌های تشکیلات را رعایت کنیم. اما اگر اصول تشکیلاتی را رعایت نکردیم، ضربه می‌خوریم”.

 

وی در پایان خطاب به اعضای دفتر مرکزی تبیان تأکید کرد: “سعی کنیم تا زمانی که زنده هستیم، قدر زندگی را بدانیم و استفاده کنیم، ما باید قوی شویم، حول این محور و تفکر قوی شویم و مردم خود را هم از این وضعیت فلاکت بار نجات دهیم و مردم را قوی بسازیم. اگر ما در این عرصه فعال نباشیم، اولا وظایف خود را انجام نداده‌ایم و ثانیا، مردم را راحت در اختیار تروریست‌هایی قرار دادیم که به هر شکلی که دل‌شان خواست، بکشند و مردم را مورد هدف قرار دهند! ما این‌جا بر اساس آیات خدا و روایات ائمه معصومین(ع) مسوولیم! بنابراین باید سعی کنیم تا چند روزی که در این دنیا هستیم، بر اساس مسوولیت‌های دینی، اسلامی و انسانی خود عمل کنیم”.