• تاریخ انشار: ۱ حوت ۱۳۹۲
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 59
  • 1,768 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

موقعیت ملی ما ایجاب می کند که از دولت افغانستان حمایت جدی بکنیم

اگر قرار بر این است که ما در انتخابات حضور داشته باشیم، باید آگاهانه باشد. باید آرمان گرایانه در مسیر انتخابات حرکت کنیم، نه به صورت پروژه ای و نه اینکه فقط یک مبلغ پولی را بگیریم و در ازای آن برای انتخابات کار کنیم.

اگر قرار بر این است که ما در انتخابات حضور داشته باشیم، باید آگاهانه باشد. باید آرمان گرایانه در مسیر انتخابات حرکت کنیم، نه به صورت پروژه ای و نه اینکه فقط یک مبلغ پولی را بگیریم و در ازای آن برای انتخابات کار کنیم.
این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، درجلسه مشورتی و درون تشکیلاتی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور اعضا و پرسنل این مرکز در مشهد، عنوان کرد.

در این جلسه که حدود ۲۰۰ تن ازمسؤلین، کادرها وفعالین مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیاندر مشهدمقدس حضورداشتند، رئیس عمومی مرکز تبیان، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام رضا(ع) خدمت امام عصر و نائب برحقش حضرت امام خامنه ای، هدف از برگزاری این جلسه را نظر خواهی از مسؤلین، کادرها و فعالین مرکزتبیان درمشهدمقدس، در مورد انتخابات ریاست جمهوری و همچنان رای گیری درون تشکیلاتی که جهت حمایت از کاندید مشخص ریاست جمهوری افغانستان، عنوان کرد.

آقای مزاری ضمن ارائه گزارش کوتاهی از برنامه های مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در داخل افغانستان، به بحث درباره خط فکری ولایت فقیه، منافع ملی و تمامیت ارضی کشور، مصونیت قضایی سربازان خارجی، هجمه های تبلیغاتی و رسانه ای و وظایف جوانان افغانستان پرداخت.

رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آو) افزود: امروز مرکز تبیان به عنوان یک جریان فکری و فرهنگی و سیاسی، نه تنها غیر قابل انکار، بلکه به صورت کاملا مطرح فعالیت دارد و تنها تشکیلات فکری و مذهبی و دینی است که با داشتن یک فکر شاخص رسمی و علنی در صحنه حضور دارد، بدون اینکه در موضع گیری های مختلف مماشاتی داشته باشد و بدون اینکه وابستگی به قدرت های منطقه ای و جهانی داشته باشد صرفا بر اساس مبانی دین و مذهب و اهل بیت(ع) کار می کند و خصوصیت برجسته اش همین است که تخطی از آن چیزی را که اسلام مطرح و اهلبیت مطرح می کند، ندارد.

آقای مزاری گفت: به هیچ وجه به خاطر به دست آوردن منافع تشکیلاتی و حزبی و مقامات دنیایی و امکانات و پول، نخواستیم و به هیچ وجه تصمیم هم نداریم از مسایل دینی و مذهبی خود در افغانستان، عدول کنیم.
رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تأکید کرد: خط فکری شاخص تر ما هم بحث ولایت فقیه است و در این عرصه کار وجو دارد و ما جدا در این حوزه فعال هستیم و دوست و دشمن هم در افغانستان مبانی فکری ما را می داند و می شناسد که ما نه تنها این تفکر خود را پنهان نمی کنیم، بلکه در تمامی عرصه های فرهنگی و رسانه ای این موضوع را مطرح می کنیم.

منافع ملی
آقای مزاری گفت: در مباحث ملی هم ما شدیدا حساس هستیم. ضمن اینکه تفکر دینی شاخص داریم، اما در مباحث ملی از نظام مرکزی افغانستان به شدت حمایت می کنیم، حمایت ما هم در این عرصه شاید بیش از هر حزب و تشکیلات و سازمانی باشد، حتی طرفداران دولت افغانستان به اندازه ما شاید خیلی جدی از دولت مرکزی حمایت نکنند.

به گفته این عالم برجسته دینی، دولت مرکزی هر کسی که باشد، چه آقای کرزی و غیر آن، یک نظام مرکزی در افغانستان مهم است. چون بودن یک نظام قدرت مند از تنش، بی ثباتی و ناامنی جلوگیری می کند. حداقل فضایی که در افغانستان وجود دارد با وصف اینکه مشکلات و نواقص خودش را هم دارد، اما فضا، فضای مثبت هست، حداقل برای مردم ما و برای تفکرات جریانات اسلامی و دینی که تصمیم کار و فعالیت داشته باشند، بسیار مناسب است.

آقای حسینی مزاری گفت: اگر ازانصاف نگذریم، نظام فعلی، دستاوردهای بسیار خوبی در عرصه های مختلف داشته است. در عرصه آزادی بیان دستاورد خیلی بزرگی داشته است. در عرصه تحصیلات، چه در بخش تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالی رشد بسیار چشمگیری داشته ایم و در رابطهبا حقوق اقلیت های دینی، مذهبی و قومی هم، شرایط حدودا خوبی فراهم است. به هر حال نکات مثبت در دولت افغانستان زیاد است، ضمن اینکه نواقصی هم وجود دارد.

مدیر مسئول روزنامه انصاف افزود: ما همیشه از نواقص دولت انتقاد کرده ایم و به صراحت حرف زده ایم و از خوبی های دولت هم یاد آوری کرده ایم اما در هرحال از این دولت به شدت حمایت می کنیم. موقعیت ملی ما ایجاب می کند که از دولت افغانستان حمایت جدی بکنیم وهر فعالیت و تلاش و هرکاری که در راستای استحکام این دولت و نظام و حکومت لازم باشد، ما انجام داده ایم و در آینده هم انجام خواهیم داد.

تمامیت ارضی
این کارشناس و تحلیلگر مسایل سیاسی علاوه کرد: در مباحث تمامیت ارضی و اتفاقات داخلی و خارجی ما حساس هستیم و دیدگاه ما درباره نیروهای خارجی، بخشی از آن بر می گردد به دیدگاه دینی ما که بر اساس مبانی دینی، ما معتقد به عدم حضور نیروهای خارجی هستیم و بخش دیگر دیدگاه ما برمی گردد به مسایل حقوقی و مسایل امنیتی که در افغانستان مطرح است. مثلا ما به عنوان یک تشکیلات دینی اعلام کرده ایم که امضای مصؤنیت قضایی حرام است. برای اینکه راه تسلط کفار بر مسلمین را مشروعیت می دهد، شاید شما بگویید که حالا هم در افغانستان کفار حضور دارند، حالا هم مسلط هستند، چه فرقی دارد که این پیمان امضا شود یا نشود؟ ما هم این را می گوییم که غربی ها در افغانستان حالا هم حضور و سلطه دارند و کارهای سرِخودی انجام می دهند، جوانان ما را می کشند، خانه های ما را تلاشی می کنند و تجاوزات متعددی از ناحیه آنها صورت می گیرد، عوامل بسیاری از نا امنی ها و بدبختی های مردم افغانستان اینها هستند. منتهی حالا که اینها با این شکل و شمایل و خصوصیات کار می کنند، به زور خود آمده اند. ما نگفته ایم شما بیایید تجاوز کنید و این همه ناامنی و کشتار به وجود بیاورید، بلکه به زور و خواسته خود آمده اند.

مصونیت قضایی
آقای مزاری تصریح کرد: اگر مصؤنیت قضایی که در متن پیمان امنیتی آمده است، امضا شود، دیگر ما خودمان با امضای خودمان این ها را مشروعیت می دهیم که با اجازه ما، شما سلطه پیدا کنید. با اجازه ما، شما بیایید به ما تجاوز کنید. خوب وقتی امضای آقای کرزی یا نمایندگان به پای این پیمان صورت بگیرد، این دیگر می شود سلطه ای که با اجازه خودمان بوده است. در آن زمان دیگر ما نه در داخل افغانستان اجازه اعتراض داریم و نه در محافل بین المللی و منطقه ای هم به جنایاتی که از ناحیه سربازان امریکایی در افغانستان می شود، نمی توانیم اعتراض کنیم. چون خود مردم افغانستان مصونیت قضایی را امضا کرده اند و غربیها هر غلطی که بخواهند می کنند و کسی هم حقی برای اعتراض ندارد.

وی گفت: ما از نظر دینی و مذهبی می گوییم، امضای مصونیت قضایی به معنای رضایت دادن به تسلط کفار بر مسلمین است در حالیکه قران کریم می فرماید: “و لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا” یعنی هرگز راهی برای تسلط کافر بر مسلمین نیست. خداوند در قرآن به صراحت بیان می کند. این نص صریح قرآن است و همین یک آیه کافی است تا مردم و علمای ما در راستای نفی این سلطه اقدام کنند و مواضع شرعی خودشان را اعلام کنند. اگرچه علما در افغانستان مواضع خوبی گرفته اند و آقای کرزی هم با توجه به همین پشتوانه ایستاده و تا هنوز این پیمان را امضا نکرده است.

همچنین بحث مصؤنیت قضایی پیامد های حقوقی دارد و در این موارد صحبت های مفصلی صورت گرفته است و دوستان می توانند به سایت خبرگزاری صدای افغان(آوا) مراجعه کنند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) تصریح کرد: ما از مطرح کردن این مباحث ترسی نداریم. چرا که ائمه و بزرگان دینی ما در راستای تفکر دینی خودشان مبارزه کرده اند و درنهایت حاضرشدند برایرسیدن تا پای جان ایستادند. در افغانستان نیز در طول جهاد و بعد از آن، شخصیت های خیلی برجسته و درخشان ما پای فکر و اندیشه خودشان ایستادند و بهای سنگین هم پرداخت کردند و چهبسا دراین راه جان دادند. من جمله شخصیت بارز و برجسته خود مجموعه مرکزتبیان “شهید مصباح مزاری” که صرفا به خاطر داشتن تفکرات دینی و اسلامی شهید شد. خوب ما هم از اینها بالاتر نیستیم و خون ما هم رنگین تر از این ها نیست. لذا به هیچ وجه این ننگ تاریخی را نمی توانیم تحمل بکنیم که ما شیعه باشیم، مسلمان باشیم و در صحنه باشیم، بعد مصؤنیت قضایی به راحتی امضا شود و ما هم ساکت باشیم.

رئیس مرکز تبیان افزود: خیلی از دوستان می گفتند که با این تفکر در افغانستان کار نمی شود، تاثیرگذاری ندارد و خطرناک است، اما تاثیرگذاری همین تفکر بوده است که امروز هزاران نفر از نیروهای جوان، ورزیده و فعال در کنار ما هستند، هزاران نفر در کابل، هرات، مزار و دیگر ولایات بزرگ وکوچک. اگر تفکر و اندیشه ما برای این ها مشکل ساز بود و کمی ترس و هراس داشتند، هیچ وقت سراغ ما نمی آمدند، صدها نیروی فعال از ولایات با هزینه خودشان به کابل می آیند برای اینکه فرم عضویت مرکز تبیان را پر کنند.

فعالیت رسانه ای
وی خاطرنشان کرد: مرکز تبیان زیر مجموعه هایی دارد که خیلی فعال است، مانند خبرگزاری صدای افغان(آوا) که اولین خبرگزاری خصوصی و تنها خبرگزاری بین المللی افغانستان است. تنها خبرگزاری است که با بیش از سی رسانه توانمند دنیا قرار داد متقابل دارد.

به گفته آقای مزاری، این رسانه، همچنین میلیونها ها مشترک خبری دارد. گاهی در روز به سه میلیون مشترک، اخبار خبرگزاری ارسال می شود، بخش سایبر دارد، مثلا در یکی از شبکه های اجتماعی ۵ گروه داریم که هرکدام ۲۰ هزار عضو دارد و در شبکه های اجتماعی دیگر. بنابراین بخش رسانه ای ما ازاین نوع، کاربسیار گسترده واثر گذاردرسطح افغانستان، منطقه و دنیا دارد و به خاطر همین فعالیت اثرگذاری گسترده است که برخی اوقات حتی غول های رسانه ای غرب به شدت علیه ما موضع گیری می کنند، والا رسانه های اسلامی در افغانستان زیاد هستند، اما هجمه تبلیغاتی وقتی علیه رسانه های اسلامی شروع می شود، در رأس، رسانه ما قرار دارد.
او گفت: دفتر مرکزی خبرگزاری در کابل است، دفاتری در ولایات کشور دارد، دو دفتر در مشهد و تهران است و رابطین خبری متعدد هم در سطح برخی کشورهای خارجی دارد.

این تحلیل گر رسانه ای افزود: تمامی فعالیت ها نشان می دهد که خبرگزاری صدایافغان(آوا) تنها خبرگزاری اسلامی با این کیفیت و در عین حال حرفه ای ترین خبرگزاری در سطح افغانستان است.

به گفته وی، بهترین تحلیل گران و نویسندگان در داخل و خارج با این خبرگزاری کار می کنند که فعلا به عنوان یک سازمان بسیار قدرتمند درسطح افغانستان مطرح شده است که هم منابع خارجی و هم منابع داخلی روی این خبرگزاری اعتماد دارند و حدودا ۱۲۷ کشور از خبرهای صدای افغان(آوا) استفاده می کنند که امریکایی ها بیشترین استفاده را از خبرهای خبرگزاری صدای افغان می کنند.

آقای مزاری گفت: روزنامه انصاف تنها روزنامه ای پرتیراژ است که روزانه به صورت چاپی و الکترونیکی به بیش از صد هزار نفر ارسال می شود و عملکرد روزنامه انصاف با همان رویکرد خبرگزاری است و از نظر فکری، امروز در افغانستان تقریبا تنها روزنامه ای است که با خط مشی شاخص و اثرگذار در عرصه فعالیت های مطبوعاتی افغانستان درخشش دارد.

با توجه به همین حضور و اثر گذاری تشکیلاتی ورسانه ای در عرصه افغانستان و خارج از آن است، که تعدادی از کاندیداهای ریاست جمهوری از ما تقاضا داشته اند که با آنها همکاری کنیم.

آقای حسینی مزاری اظهار داشت: بیش از همه، دوتن از کاندیداهای مطرح کشور از ما دعوت به همکاری نموده اند و به هردو طرف گفتم که من به تنهایی این آمادگی را ندارم که با شما قول همکاری بدهم، باید با تمامی مسئولین تشکیلات مشورت کنم و دوستان از هرکدام شما حمایت کرد ما هم از همان شخص به صورت رسمی وبا صدور اطلاعیه ای حمایت می کنیم.

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفت: در کابل جلسات مشورتی خود را شروع کردیم، با حدود صد نفر از مسئولین دفاترمرکزتبیان، خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روزنامه انصاف، لیسه عترت وسایر دفاترزیرمجموعه جلسه ای دایر کردیم و و دومین جلسه هم در هرات با حضور حدود ۹۰ نفر دایر شد و باز در کابل قرار بود که ما دوباره جلسه ای با حضور ۴۰۰ نفر از علماء و بیش از ۱۰۰ نفر از دانشجویان و ۱۰۰ نفر از متنفذین قومی و اجتماعی که همه از مسؤلین، کادرها وفعالین تشکیلاتی مرکزتبیان از ولایات مختلف مرکزی وهم جوار کابل هستند، جلسه ای را برگزار کنیم که به خاطر جلسه مزارشریف کنسل شد و بعدا این جلسه دایر خواهد شد.

آقای مزاری گفت: در تهران نیز جلسه داشتیم، در قم با مجموعه دوستان و همکاران صحبت کردیم و در کاشان با همکاران مشورت نمودیم ونظرات آنها را درمورد کاندید مورد حمایت اخذ کردیم. جلسه امشب هم در همین رابطه است که دوستان نظر بدهند که از این دو کاندید از کدامش حمایت شود؟ بعد از اینکه این نظرات جمع آوری شد، در کل، نظرات دوستان بیش از ۱۵۰۰ نفر می شود که هرکدامش رای آورد، از او اعلان حمایت خواهیم کرد.

آقای مزاری گفت: بحث مشورت را به دو دلیل انجام می دهیم. اول اینکه این روند باید در افغانستان فرهنگ سازی شود که احزاب و مجموعه ها وقتی خواستند در رابطه با یک مسئله سرنوشت ساز و شدیداً تاثیرگذار کاری انجام دهند، تنها دو الی سه نفر از رهبران پشت در های بسته نباید تصمیم بگیرند و معامله کنند و پول و امکانات بگیرند، بعد ندا در بدهند که اعضا حمایت کنید، این روند نادرستی است که کار تشکیلاتی و جوانمردانه نیست. متاسفانه این روند در افغانستان تا هنوز هم ادامه دارد. لذا افغانستان به سویی می رود که نباید برود. ما به عنوان یک تشکیلات اسلامی خواستیم که نظرات بقیه همکاران را هم در این رابطه داشته باشیم و حتی بحث حزب هم پیش بیاید صد در صد ما سعی خواهیم کرد که همه امور به صورت شفاف و تعریف شده پیش برود که همه نقش داشته باشند، تا حزب و تشکیلات روی پایه های متعدد استوار باشد، نه روی یک پایه، این روند باید در افغانستان ترویج شود.

وی علاوه کرد: دوماً اینکه بحث انتخابات یک بحث خیلی مهم است، چرا که اولین انتخابات خود افغانها است که نیروهای خارجی دخالت ندارند و بعد هم قسمت اعظم نیروهای خارجی می روند، البته ما معتقد نیستیم که غربیها از افغانستان می روند، چونکه به هیچ وجه بیرون نمی شوند و فعلا علی الظاهر هم که شده خود افغانها انتخابات را سازماندهی می کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: خود افغانها باید حضور در صحنه داشته باشند و لذا وقتی مشورت صورت می گیرد و دوستان خودشان یک مسیر را انتخاب می کنند، قطعا با انگیزه بالا در صحنه حضور خواهند داشت. اگر قرار بر این است که ما در انتخابات حضور داشته باشیم، باید آگاهانه باشد. ما آرمان گرایانه باید در مسیر انتخابات حرکت کنیم، نه به صورت پروژه ای و نه اینکه ما یک مبلغ پولی را بگیریم و در ازای آن برای انتخابات کار کنیم.

آقای مزاری در پایان به اهمیت حضور جوانان و زنان درصحنه تاکید کرد و از همکاران خواست که به خصوص با بخش زنان وجوانان مرکزتبیان همکاری بیشتری صورت بگیرد. دراین مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی حسینی به عنوان مسؤل بخش علمای دفترنمایندگی مرکزتبیان درمشهدمقدس معرفی گردید. قبل ازاین، مسؤل این بخش، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدهاشمی بود که هم اکنون ایشان به عنوان رئیس دفترنمایندگی مرکزتبیان درشهرهرات ایفای وظیفه می نماید.

سپس مسؤل مربوط اقدام به توزیع برگه های رای گیری کرد و بدینترتیب جلسه رای گیری با حضور حدود ۲۰۰ تن از آقایان برگزارگردید. روزبعد نیز مراسم دیگری باحضور خانم های همکارمرکزتبیان درمشهدمقدس دایر شد و با توزیع برگه های رای گیری، نظرات آنها نیز درمورد انتخاب کاندید مورد نظر اخذ گردید.
گفتنی است که در این مراسم، ابتداحجت الاسلام والمسلمین حسن رضایی، مسؤل بخش جوانان مرکزتبیان، مطالبی به مناسبت سالروزشهادت حضرت امام رضا(ع) بیان کرد وبا ذکر مصیبت، دلهای عاشقان را با امام رئوف ومظلومیت آن حضرت معطوف نمود و نیز حاج سیدعبدالفتاح حسین پور، رئیس دفتر نمایندگی مرکزتبیان درمشهدمقدس، حول اهمیت فعالیت های تشکیلاتی صحبت نموده و گزارش کوتاهی ازفعالیت های دفترنمایندگی تحت مدیریتش درمشهدمقدس، برای حاضرین ارائه نمود.