• تاریخ انشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14353
  • 641 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مومن هرگز از مکارم اخلاق دست بر نمی دارد/ نگاه غیر مسلمان به اخلاق مادی و ابزاری است

n00150913-b

مکارم اخلاقی یک مسلمان و یک نامسلمان با هم برابر نیست زیرا مومن واقعی هرگز از این اصول اخلاقی خود دست برنمی دارد اما در مقابل یک کافر با به خطر افتادن منافعش ، اخلاق را فراموش می کند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، سید جواد قاسمی ؛ طلبه جوان حوزه علمیه […]

مکارم اخلاقی یک مسلمان و یک نامسلمان با هم برابر نیست زیرا مومن واقعی هرگز از این اصول اخلاقی خود دست برنمی دارد اما در مقابل یک کافر با به خطر افتادن منافعش ، اخلاق را فراموش می کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، سید جواد قاسمی ؛ طلبه جوان حوزه علمیه در مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) که در حسینیه شهید مصباح از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود ، اظهار داشت: خداوند متعال در سوره جاثیه ایه ۲۱ می فرماید:”آیا آنان که مرتکب اعمال زشت و تبهکاری شدند گمان کردند رتبه آنها را مانند کسانی که ایمان آورده و نیکوکار شدند قرار می‌دهیم تا در مرگ و زندگانی هم با مؤمنان یکسان باشند؟ حکم آنها اندیشه بسیار باطل و جاهلانه‌ای است”.

 

وی در تشریح آیه فوق ابراز داشت: روشن است که اعمال خوب و صالح مومن با اعمال خوب کافر برابر نیست و از سویی زندگی و مرگ مومن و کافر هم با هم قابل قیاس نیست. اما بحث ما سر اعمال خوبی است که مومن و کافر هر دو انجام می دهند .

 

قاسمی افزود: تفاوت عملی که مومن انجام می دهد با عملی که کافر انجام می دهد، یک تفاوت ماهوی است یعنی در حقیقت وجودی این اعمال با یکدیگر فرق دارند. مومن کار خوب را به خاطر خود این که ارزش دارد انجام می دهد . صداقت را دوست دارد به خاطر اینکه صداقت خوب است و خداوند بر آن تاکید دارد. اما کافر صداقت یا دیگر مکارم اخلاقی را پیشه می کند زیرا نظم را در زندگی او به وجود می آورد و برایش آرامش ، امنیت و منافع مادی را به همراه دارد.

 

اما به گفته وی، مومن اینطور نیست که اگر مکارم اخلاق برایش ضرر داشته باشد از آن دست بردارد و ترک کند . این افراد صداقت را اگر ضرر هم داشته باشد ، ترک نمی کنند زیرا در پی آن رحمت و هدایت خاص خداوند وجود دارد. اما عملی که کافر انجام می دهد از این رحمت و هدایت خاص خداوند که از صفت رحیمیت خداوند نشات می گیرد ، برخوردار نیست.

 

آقای قاسمی علاوه کرد: مومن به وسیله عمل صالحی که انجام می دهد به آرامش عمیقی دست می یابد اما کافر به این آرامش دست پیدا نمی کند بلکه به یک آرامش ظاهری می رسد که مثالش را در قیام عاشورا دیدیم.

 

موصوف خاطرنشان کرد: غیر مسلمین اخلاق را ابزار رسیدن به اهدافشان در نظر می گیرند تا توسط آن به منافع مادی شان برسند اما مومن اینطور نیست به طوری که امام حسین(ع) فرمود: من برای احیای سیره جدم رسول الله قیام کردم.

 

رسول خدا فرمودند من مبعوث شدم تا مکارم اخلاق را تکمیل کنم. امام حسین(ع) می خواست مکارم اخلاق را احیا کند اما به چه قیمتی به قیمت این که جانش را هم از دست دهد. اما کافر اینطور نیست، می گوید مکارم اخلاق تا زمانی برای من ارزشمند است که مرا به منافع مادی و دنیوی من برساند. اگر مرا به منافع دنیوی و مادی نرساند آن اخلاق برای من ارزش ندارد و نمونه بارز آن امریکا و جوامع غربی است که داعش را ایجاد و تجهیز کردند و به کشورهای اسلامی فرستادند تا منافعشان تامین شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>