• تاریخ انشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27500
  • 331 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مکتب عاشورا در هر زمان و مکانی انسان ساز است

گفتمان دانشجویی از خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان ” جوانان عاشورایی حماسه سازان کربلا” دیروز جمعه (۲۹ سنبله) با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار گردید.   در این گفتمان “سید حسن کرامتی” استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان در رابطه به سر فصل های، جوانان […]

گفتمان دانشجویی از خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان ” جوانان عاشورایی حماسه سازان کربلا” دیروز جمعه (۲۹ سنبله) با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار گردید.

 

در این گفتمان “سید حسن کرامتی” استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان در رابطه به سر فصل های، جوانان چی جایگاه در نظام اسلامی دارند؟، نقش جوانان در عاشورا و کارکرد های جوانان عاشورایی سرلوحه جوانان امام زمانی، صحبت نمودند.

 

آقای سید حسن کرامتی در رابطه به جوانان چی جایگاه در نظام اسلامی دارند؟ گفت: نه تنها در اسلام بلکه در سراسر جهان نقش جوانان در نظام ها برجسته و کلیدی است چنانچه در تاریخ مبارزات اسلامی دیده می شود در راس تمام امور جوانان بوده اند.

 

وی افزود: زمانیکه پیامبر مکه را فتح کرد و در راس آن یک جوان را قرار داد، اکثر مردم اعتراض کردند، اما پیامبر فرمود” نیروی که در جوان وجود دارد در شما نیست”.

 

به گفته او در تاریخ همه کسانی که می جنگیدند، تبلیغ می کردند، شب‌نامه پخش می کردند و دیگر کار های اساسی را انجام می دادند همه جوانان بودند.

 

آقای کرامتی تصریح کرد: اگر ما تاریخ حرکت حضرت امام علی(ع) را مطالعه کنیم خواهیم دید که محمد بن ابوبکر که در آن زمان یک جوان بود نظیر خود را نداشت و حضرت امام علی(ع) محمد را والی مصر تعیین کرد و او در تمام مجالس حضور پررنگ داشت.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جوانان چی نقش در عاشورا داشتند؟ گفت: زمانیکه واقعه عاشورا را ببنیم تنها ۱۸ جوان از بنی هاشم در روز عاشورا شهید شدند و همین قسم اکثر جوانان در آن واقعه به شهادت رسیدند.

 

وی ادامه داد: یکی از آن جوانان حضرت ابوالفضل بود که مبارزترین و فداکارترین شخص در نزد امام حسین(ع) بوده و زمانیکه امام برایش گفت آب بیاور وی کوچکترین اعتراض هم نکرد.

 

آقای کرامتی اظهار داشت: مکتب عاشورا در همان کربلا ثابت کرد که این مکتب در هر زمان و مکانی انسان ساز است چنانچه وهب یک شخص مسیحی بود اما در رکاب امام حسین و در راه خدا شهید شد.

 

او ادامه داد: وهب یک جوان تازه داماد بوده و ۹ روز از عروسی وی گذشته بود اما او از زندگی، خانم و مادرش گذشته و در راه اسلام به شهادت می رسد.

 

به گفته آقای کرامتی جوانان قسم استند که توانایی این را دارند که در آخرین لحظه از تصمیم خود منصرف شده و دوباره برگشت کنند اما وهب جوانی بود که دوباره برنگشت و فداکارانه رزمید، و یگانه زنی که جوان بود و شهید شد نیز خانم وهب بود.

 

وی در باره سر فصل سوم گفتمان، کارکرد جوانان عاشورایی سر لوحه ای جوانان امام زمانی است؟ گفت: همه ادیان به نحوی به ظهور امام زمان خود باور دارند اما امام زمان ما تنها مربوط به اسلام نیست بلکه مربوط به همه بشریت است چنانچه می گوییم منجی عالم بشریت.

 

وی یاد آور شد: ما تنها با گفتار خود نمی توانیم امام زمانی شویم بلکه در کنار گفتار عمل هم یک موضوع خیلی مهم است، چنانچه پیامبر اسلام می فرماید” بهترین عبادت انتظار فرج است”.

 

به گفته او ما باید با امام زمان خود معرفت داشته باشیم و در درون خود عقیده قوی داشته تا از کمین دشمن نجات پیدا کنیم، همچنین گفتار با عمل خیلی ضرور است چون گفتار بی عمل بر عکس نتیجه می دهد.

 

سید حسن کرامتی از چند ویژه گی جوانان امام زمانی نام برده گفت: یک جوان امام زمانی باید درس خوان و با مسوولیت و معتقد باشد، احترام به استاد داشته و همچنان انتقاد هایی هم داشته باشد، پس ما جوانان که نیرو داریم باید عقیده هم داشته باشیم.

 

گفتنی است که نظریات دانشجویان و سوالات و جوابات با کارشناس در اخیر گفتمان نیز صورت گرفت و همچنین گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا) هر جمعه راس ساعت ۸:۳۰ صبح در سالن اجتماعات دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.