• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20823
  • 471 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مکتب عاشورا محور وحدت برای تمام پیروان مذاهب اسلامی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی” مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان کابل به مناسبت فرا رسیدن سالروز ایام عاشورای حسینی، در گفتمان علمی پژوهشی؛ تحت عنوان (درسهای عاشورا برای جوانان افغانستان و مسئولیت ها) گفت: محرم و عاشورا  فرصتی مناسب برای رشد و حدت اسلامی بوده […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی” مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان کابل به مناسبت فرا رسیدن سالروز ایام عاشورای حسینی، در گفتمان علمی پژوهشی؛ تحت عنوان (درسهای عاشورا برای جوانان افغانستان و مسئولیت ها) گفت: محرم و عاشورا  فرصتی مناسب برای رشد و حدت اسلامی بوده چرا که مکتب عاشورا محور وحدت برای تمام پیروان مذاهب اسلامی است.

 

وی افزود: جریان عاشورا در حقیقت نمودار روشن از حضور فعال و نقش محوری دو گروه است که بررسی طرز فکر هر کدام  می تواند در سعادت و خوشبختی یک جامعه موثر باشد.

 

رحمتی ادامه داد: گروه اول کسانی هستند که به ندای امام حسین(ع) لبیک گفتند و در خط فکری عاشورا قرار گرفتند لذا تا ابد نام و یادشان زنده است و اما عده دیگر که نه تنها امام را یاری نکردند که به روی فرزندان رشید اسلام و نخبگان از پیروان اهلبیت(ع) به خصوص نواده گرامی رسول خدا(ص) حضرت سید الشهدا شمشیر کشیدند و غضب خدا را خریدند و نیز همین دو گروه هستند که تا قیامت در تقابل با هم قرار دارند.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: آنانی که جهل برعقلشان چیره شد و در برابر امام نور و رحمت قرار گرفتند، آخرت را فراموش کرده و بنده ای دنیا شدند در ظلمت همیشگی فرو رفتند، اما حسین(ع) و یارانش بزرگترین مکتب عشق و ایثار، شجاعت و فدا کاری و دانشگاه پویا و انسان ساز را بنیان نهادند که برای همیشه ماندگار و جاویدان است.

 

رحمتی ضعف ایمان، غفلت زدگی، دنیا گرایی، فریب و ترس را از عوامل انحراف و دور شدن مسلمانان از امام حسین(ع) خوانده و اظهار داشت: ضعف و سستی مسلمانان در دفاع از حق و ترس از حکومت یزید باعث فجایع بزرگ در جهان اسلام شد و حادثه ی غم انگیز کربلا را بوجود آورد.

 

وی یاد آور شد: هرچند حادثه عاشورا جانسوز و یک تراژدی بزرگ در تاریخ بشر است، اما از آن طرف این خونهای پاک ریخته شده در سرزمین کربلا حیات اسلام را حفظ کرد و هرچه از زمان می گذرد نهضت عاشورا زنده تر و پویاتر ظاهر می شود و شعار های امام حسین(ع) هر از گاهی غبار از چهره اسلام پاک می کند.

 

کارشناس گفتمان درسهای  عاشورا در پاسخ به اینکه چه چیز باعث ماندگاری مکتب عاشورا شده است؟ گفت: اخلاص مندی و خدا ترسی، ایثار و فداکاری امام حسین و یارانش وهمچنین از نگاه سیاسی ترجیح دادن منافع عمومی برمنافع شخصی سبب ماندگاری نهضت عاشورا شده است و به همین دلیل  است که همه ساله درگوشه و کنار عالم محرم نا رسیده در و دیوار سیاه پوش می شود و گویا زمین و زمان با یک صدا حسین می گوید.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در  ادامه  در پاسخ به اینکه مکتب عاشورا چه درسهای برای نسل جوان امروزی دارد؟ ابراز داشت: عمل به تکلیف و انجام وظیفه، صبر در برابر مصیبت، فداکاری در راه ارزشها، شجاعت و خود گذری در برابر ظالم و همچنین کسب رضایت خداوند از جمله درسهای مهمی عاشورا برای جوانان انقلابی و عاشورایی درهر زمان می باشد.

 

این عالم دینی  خاطر نشان ساخت:  وظیفه جوانان عاشورایی به خصوص در شرایط حساس افغانستان تدابیر لازم در برابر استراتژی جدید یزیدیان زمان است، همانگونه که جوانان در روز عاشورا مقاومت کردند و فرار نکردند، جوانان مسلمان امروز نیز باید این خط و رسم را دنبال کنند زیرا در غیر آنصورت به اهداف خود نخواهد رسید.

 

رحمتی ادامه داد:  امروز یک طرح و پلان بین المللی برای از بین بردن پیروان عاشورا در سطح منطقه وجود دارد به همین دلیل آنان درهیچ جغرافیای آرامش ندارند، پس در این صورت فرار جوانان از صحنه به هیچ وجه راه چاره نیست بلکه تنها ایستادگی  می تواند راه امام حسین(ع) را زنده نگه دارد.

 

وی بالا بردن سطح آگاهی را برای جوانان افغانستان در جهت مبارزه با پیروان یزید مهم عنوان کرد و افزود: وقتی جوانان با آگاهی و اعتقاد و باورمندی حرکت کنند و ترس و هراس نداشته و از اعمال تخریبی دشمن نهراسند آنگاه می توانند به پیروزی دست پیدا کنند.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان گفت:  اگر جوانان به فرهنگ عاشورایی مجهز شوند و عملگرا باشند، آنگاه هرتصمیمی درهر شرایطی که بگیرند موفق خواهد بود.