• تاریخ انشار: ۱۰ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6478
  • 1,812 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نامگذاری روز تولد حضرت زهرا(س) به عنوان روز زن، بهترین هدیه به مادران افغانستان

در مراسم سالروز ولادت حضرت زهرا(س) در هرات، زنان این ولایت از حکومت خواستند تا روز ولادت حضرت زهرا(س) در تقویم رسمی کشور، به عنوان روز زن و مادر درج شود. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از سالروز ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن و مادر با حضور علما، مسئولین مرکز تبیان در هرات و […]

در مراسم سالروز ولادت حضرت زهرا(س) در هرات، زنان این ولایت از حکومت خواستند تا روز ولادت حضرت زهرا(س) در تقویم رسمی کشور، به عنوان روز زن و مادر درج شود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از سالروز ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن و مادر با حضور علما، مسئولین مرکز تبیان در هرات و بیش از دو هزار زن از سوی “هیأت مجمع الذاکرین منتظران المهدی(عج)” در تالار “قصر ملت” شهرک “المهدی جبرئیلِ” هرات تجلیل به عمل آمد.

 

حجت الاسلام و المسلمین “محمدمهدی علیزاده” از مسئولین برگزاری این مراسم در گفتگو با خبرنگار آوا هدف از برگزاری این مراسم را بزرگداشت از مقام حضرت زهرا(سلام الله علیها) و تجلیل از روز مادر عنوان کرد و افزود که از نظر شیعیان، روز مادر، روز ولادت حضرت زهرا(س) می‌باشد.

nf00124253-1

 

وی با تاکید بر اینکه روز ولادت حضرت زهرا(س) تنها روزی است که می‌تواند به عنوان روز مادر در جوامع اسلامی عنوان شود گفت که هشت مارچ و پیروی از الگوهایی چون زنان غربی نمی‌تواند به عنوان روز مادر و زن در کشور ما باشد.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات گفت تمام نهادهای فرهنگی مذهبی باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم روز جهانی مادر را در روز ولادت حضرت زهرا(س) قرار دهیم.

 

آقای علیزاده تاکید کرد که از نظر فرهنگ مسلمین این مساله که هشت مارچ را روز زن و مادر بدانیم، کاملا مردود است.

 

وی در ادامه‌ی گفته‌هایش تصریح کرد که زنان و دختران ما در تمام عرصه‌های زندگی چه مسائل اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی می‌توانند از این بانوی بزرگ الگو بگیرند.

 

در حاشیه‌ی این مراسم حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات نیز به خبرنگار آوا گفت که فاطمه زهرا(س) تنها زن “معصوم” امّت اسلامی است که نقش رهبری را ﺑﺮاﻱ این اﻣّﺖ دارد و به عنوان حجّت، اسوه ﻭ اﻟﮕﻮﻱ ﻋﻠﻤﻲ ﻭ ﻋﻤﻠﻲ برای مردم معرفی شده و اطاعتش نیز واجب می‌باشد.

nf00124253-3

این عالم دینی افزود که ابعاد فکری و زندﮔﻲ ﭘﺮﺑﺎﺭ ﻭ ﺑﺎ اﺭﺯﺵ ﺁﻥ حضرت باید کاملا شناخته شود و پیروان ایشان باید بدانند که زنان نمونه در مسائل تربیتی و پرورش، از چه شیوه‌هایی استفاده می‌کنند.

 

او تاکید کرد که زنان ما باید اﺯ اﻳﻦ اﻟﮕﻮﻱ ﺑﻲ‌ﺑﺪﻳﻞ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺒﺮﻧﺪ و بدانند که زن موجودی است اجتماعی، که می ﺘﻮاﻧﺪ ﺩﺭ صورت لزوم در مسائل اجتماعی و سیاسی نیز ﺗﺎﺛﻴﺮﮔﺬاﺭ و نقش ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪﻩ داشته باشد.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات تصریح کرد که شخصیت زهرای اطهر(س)، در ابعاد سیاسی و اجتماعی و جهادی، شخصیت ممتاز و برجسته‌ای است.

 

هاشمی ضمن تاکید بر اینکه همه زنان مبارز، انقلابی، برجسته و سیاسی عالم می‌توانند از زندگی کوتاه و ﭘﺮﺑﺎﺭ آﻥ ﺑﺎﻧﻮﻱ ﺑﺰﺭﮔﻮاﺭ درس بگیرند افزود که زندگی فاطمه زهرا(س) اگر چه کوتاه بود و حدود ۱۸ سال بیشتر طول نکشید، اما این زندگی، از جهت جهاد، مبارزه، تلاش، کار انقلابی، صبر انقلابی، درس، فراگیری و آموزش، سخنرانی و دفاع از نبوت و امامت و نظام اسلامی، دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار و در نهایت هم شهادت است.

 

او خاطر نشان ساخت که فاطمه زهرا(س) به ظاهر، یک بشر و یک زن، آن هم زنی جوان است؛ اما در معنا، یک حقیقت عظیم و یک نور درخشان الهی و یک بنده صالح و یک انسان ممتاز و برگزیده است.

 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین “غلام رضا زاهدی” از علمای شهر هرات نیز می‌گوید که حضرت زهرا(س) مانند منشوری است که از هر زاویه‌ای رنگ خاص خودش را دارد.

nf00124253-2

 

وی گفت که اگر از زاویه‌ی دختر بودن و تعامل آن‌حضرت با پدرشان به زندگی حضرت زهرا(س) بنگریم، آن‌حضرت الگوی خوبی برای فرزندان ما است.

 

زاهدی افزود که اگر از زاویه‌ی همسر بودن به شخصیت آن‌حضرت بنگریم، زنان ما از زندگی ایشان می‌آموزند که چطور باید با همسرشان رفتار کنند و زندگی خوبی را برای خانواده خود فراهم آورند.

 

این عالم دینی تصریح کرد که از زاویه‌ی مادری نیز اگر به زندگی آن بانوی بزرگوار بنگریم خواهیم دید که ایشان با مشکلات فراوانی که در زندگی خود داشتند، بهترین فرزندان را به جامعه تحویل دادند.

 

وی تاکید کرد که زندگی آن‌حضرت از تمام زوایا الگوی خوبی برای عالمیان است.

 

حجت الاسلام و المسلمین زاهدی گفت که از مشکلاتی که در حال حاضر دامن‌گیر جوامع اسلامی و مخصوصا قشر جوان شده است این است که الگوهای رفتاری آنان تغییر کرده است.

 

به عنوان مثال امروزه بازیگران تلویزیون برای جوانان ما الگو شده است.

 

وی گفت که جوانان می‌آیند و تمام رفتار، پوشش و نوع حرف زدن خود را از آنان الگو می‌گیرند و هرگز به این فکر نمی‌کنند که این فرهنگ زندگی و این شخص هرگز با فرهنگ اسلامی سازگار نیست. اما اگر به زندگی شخصی همان فردِ الگو قرار داده شده (بازیگر) دقیق شویم خواهیم دید که در زندگی خود شکست‌های زیادی داشته است.

 

وی ضمن تاکید بر الگو قرار دادن اینگونه افراد مانند رفتن به سمت “سراب” است که این افراد نمی توانند الگوی خوب و درستی برای مسلمانان باشند.

 

او نیز در ادامه گفته هایش از هشت مارچ سخن گفت و افزود که این روز بر جوامع اسلامی به عنوان روز زن تحمیل شده است. در حالی که فرهنگ آنان با فرهنگ جوامع اسلامی متفاوت است و به همین دلیل زنان مسلمان نمی توانند از آنان الگو بگیرند.

 

در ادامه “خانم پناهی” از فعالان فرهنگی در شهر هرات نیز ضمن تبریک این روز بزرگ به امت اسلامی گفت که حضرت زهرا(س) در تمام عرصه‌ها نمونه و الگو بود.

 

وی گفت که حضرت زهرا(س) تنها یک مادر، همسر و یک دختر نبود، او الگویی برای تمام زنان عالم بود.

 

خانم پناهی گفت که هشت مارچ روز خاصی نیست. این روز از سوی غربی‌ها به عنوان روز زن عنوان شده است و تجلیل از این روز برای کسانی است که هیچ دستاوردی در زندگی نداشته و به پوچی رسیده‌اند.

 

این فعال فرهنگی در ادامه گفت که حضرت زهرا(س) شخصیتی تکرار نشدنی است و به همین دلیل است که ما باید روز مادر را روز ولادت ایشان بدانیم چون مادر نیز واژه ای است که تکرار نخواهد شد.

 

زنان حاضر در این مراسم نیز ضمن نکوهش کسانی که هشت مارچ را در افغانستان به عنوان روز زن و مادر یاد می‌کنند می‌گویند که این زنان الگوی واقعی خود را گم کرده‌اند.

 

آنان از این بانوان می‌خواهند تا دست از تجلیل هشت مارچ به عنوان روز زن برداشته و الگوهای اسلامی را برگزینند.

 

این زنان از دولت نیز می‌خواهند تا روز ولادت حضرت زهرا(س) در تقویم رسمی کشور، به عنوان روز زن و مادر درج شود.

 

قابل ذکر است که در این مراسم نیز سیدحسینعلی حسینی مسئول هیات مجمع الذاکرین منتظران المهدی(عج) به بیان گزارش کاری این هیات در طول سال گذشته پرداخت و در ادامه به بیش از ۲۰۰ مادر نیز هدایایی از سوی هیأت مجمع الذاکرین منتظران المهدی(عج) به عنوان یادبود این روز بزرگ تقدیم شد.