• تاریخ انشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13174
  • 644 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ناکارآمدی حکومت بیگانه از فرهنگ غدیر/مسلمانان میانمار قربانی سیاست امریکا/ماموریت اردوغان در میانمار مانند ماموریت ایشان در عراق و سوریه

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در مراسمی تحت عنوان ” غدیر و پیامی برای سیاست ورزی مسلمانان” که به مناسبت عید غدیر در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگ اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد، ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن سالروز عید غدیر خم گفت: “فردا (شنبه) ۱۸ ذی […]

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در مراسمی تحت عنوان ” غدیر و پیامی برای سیاست ورزی مسلمانان” که به مناسبت عید غدیر در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگ اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد، ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن سالروز عید غدیر خم گفت: “فردا (شنبه) ۱۸ ذی الحجه است، در چنین روزی برگ دیگری از تاریخ ورق می خورد و تحولی شگرف در سرنوشت بشریت بوجود می آید.

 

صحبت در رابطه با واقعه ی غدیر خم زیاد است. مطالب گوناگون حتما شنیده اید و طبیعی است که در این فرصت مختصر امکان پرداختن به همه ی مطالب و موضوعات نیست و همچنان نیاز نمی بینم که به داستان واقعه ی غدیر بپردازم چون الحمدالله همه ی شما نسبت به آن آگاهی دارید.

در این مراسم که با حضور علما، فرهنگیان، دانشجویان و جمع کثیری از مهاجرین افغانستانی و محبان اهل بیت(ع) برگزار شد، آقای حسینی مزاری گفت: آنچه که در این فرصت سعی دارم خدمت عزیزان باشم در رابطه با پیام غدیر است، برای مسلمانان جهت سیاست ورزی.

 

واقعه ی غدیر؛ پُر از رمز و راز و پر از درس و پر از پیام است و مشخصا ما مسلمان ها در شرایط موجود نیاز به شنیدن پیام های غدیر داریم. چون ادعا می کنیم که پیرو ولایت هستیم سعی میکنیم که در همان مسیر حرکت کنیم که قرآن فرموده است، در همان راه برویم که پیامبر اسلام دستور داده است و در همان چارچوب قرار بگیریم که امام ما علی(ع) منظور نظرشان است و همچنان سایر ائمه ی معصومین، بنابراین بررسی پیام های هر حادثه تاریخی در صدر اسلام برای ما خیلی ضروری است. با بررسی این پیام ها بایستی راه خود را مشخص کنیم، مسیر خود را تعیین کنیم و به وظائف دینی و اسلامی خود عمل بکنیم.

 

اقتدار اسلامی

آقای مزاری تصریح کرد: یکی از پیام های واقعه ی غدیر این است که مسلمان ها بایستی حکومت داشته باشند و با ابزار و ظرفیت حکومت، زندگی فردی و اجتماعی خودشان را سازمان بدهند. چون بدون داشتن یک حکومت آن هم مقتدر، ممکن نیست مسلمان ها به وظایف دینی و انسانی شان بپردازند، مسلمان ها باید قدرتمند باشند و بر اساس آن قدرت، حکومت تشکیل بدهند و با استفاده از ابزار حکومت در راستای رسیدن به هدف خلقت عمل بکنند. براساس همین ضرورت، با پدید آمدن واقعه غدیر در روز هجدهم ذی الحجه، در حقیقت جعل حکومت صورت می گیرد، یعنی با فرمان خدای متعال و با دست اندرکاری پیامبر بزرگ اسلام و وصایت و جانشینی حضرت امام علی(ع)، شکل جدیدی از حکومت اسلامی با ساختار و شیوه نو سازمان می یابد. طبیعی است که پیام این واقعه برای ما این است که ماهم بایستی مطابق شیوه و ساختار عمل بکنیم.

 

حکومت الهی

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفت: پیام دیگر واقعه غدیر این است که برای مدعیان فرهنگ، تمدن، دموکراسی و ازادی بیان فهمانده شود که حکومت ساخته ی دست شما نیست، به خصوص ادعای غربی ها این است که ما مردم متمدن هستیم، ما برای اولین بار در راستای تشکیل حکومت کار کردیم و موفق شدیم. خیر! یک چنین ادعایی، ادعای کاملا غلط و پوچی است. اولا هریکی از پیامبران الهی مامور به برقراری حکومت عدل الهی در زمین بوده اند و ثانیا اولین حکومت اسلامی به وسیله پیامبر وحی شکل می گیرد و سپس زمینه و بستر تداوم آن در محله خم غدیر در روز هجدهم ذی الحجه به وسیله حضرت امام علی(ع) به عنوان سردمدار و رهبر حکومت اسلامی، فراهم می گردد. بنابراین، اولین بار حکومت و ساختار تشکیلاتی مدیریتی جامعه ی اسلامی توسط پیامبر اسلام است، سپس توسط حضرت امام علی علیه السلام است که ماموریت ایشان در این سمت اجرایی از هجدهم ذی الحجه شروع میشود و قرار بر این است که بعد از رحلت پیامبر اسلام، عملا ایشان مسئولیت بپذیرد و کار را شروع کند.

 

 

هیجدهم ذی الحجه، سرآغاز نوعی حکومت انتخابی

این عالم دینی تأکید کرد: پیام سوم این است که حکومت باید انتخابی باشد، حتی در اسلام هم ما حکومت انتصابی نداریم، حکومت حکومت انتخابی است. در حقیقت اولین بار انتخابات در اسلام و در روز هجدهم ذی الحجه صورت می گیرد. حرکتی که در آن روز شکل میگیرد و روند کاری که در آن روز به وجود می آید یک انتخابات تمام عیار است.

کاندید حضرت امام علی علیه السلام است.

معرف و مُویِّد این کاندید هم خود خداوند متعال است. به پیامبر اسلام(ص) دستور می دهد: “یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک”.

مبلغ و کمپاینگر هم حضرت پیامبر اسلام(ص) است و کسانی هم که قرار است رای بدهند، مردمی هستند که آنجا جمع شده اند، حجاجی هستند که با پیامبر اسلام(ص) از حج برگشته اند و همه جمع شده اند و منتظر اند که برای این کاندید رای بدهند یا به عبارتی با ایشان بیعت کنند.

ابتدا این کاندید به وسیله پیامبر اسلام به نحو تمام و کمال معرفی می شود. شما حتما خطبه ی غدیریه پیامبر اسلام(ص) را خوانده اید و شنیده اید، با وصف اینکه مردم امام علی(ع) را تا حدودی می شناسند، اما باز پیامبراسلام(ص) بلند می شود و با ایراد یک خطبه غرّاء و طولانی، شخصیت و اهلیت مولای ما امام علی(ص) را معرفی می کند و سپس از مردم میخواهد که طبق دستورخدای متعال و فرمایش پیامبر اسلام به این کاندید رای بدهند و با او بیعت کنند؟ این خودش به نوعی اهمیت دادن به نقش مردم و به رای گذاشتن مسئولیت اجرایی امام علی(ع) است.

 

امامت و ولایت

آقای مزاری خاطرنشان کرد، اینجا در رابطه با بحث امام علی دو مطلب است؛ یکی بحث امامت است، یکی بحث ولایت است. در بحث امامت اعطای مسئولیت و نصب از طرف خداوند است و هیچ نیازی هم نیست از مردم نظر خواسته شود. چنانچه در روز هیجدهم ذی الحجه سرآغاز این ماموریت الهی نیز عنوانی امام علی(ع) ابلاغ می گردد. اما در بحث ولایت و سرپرستی یک حکومت و جانشینی پیامبر اسلام(ص)، مشروعیت ولی از طرف خداست، اما مقبولیت از طرف مردم است. اگر قرار بر این است که امام علی(ع) در راس یک منصب اجرایی قرار بگیرد، باید مردم ایشان را قبول بکند و اگر مردم قبول نکند، امام نمیتواند حکومت تشکیل بدهد، نمیتواند در راس منصب و مسئولیت اجرایی ایفای مسؤلیت موفق داشته باشد و در رابطه با رتق و فتق امور مسلمین توفیق پیدا بکند. ازین رو مشروعیت مسؤلیت ولی از طرف خداوند اعلام می شود. خداوند به پیامبر اسلام(ص) می فرماید که ابلاغ کن، اگر این برنامه را ابلاغ نکنی و امام علی(ع) به عنوان ولی و سرپرست و جانشین شما مطرح نشود، اصلا دین کامل نیست و اصلا نبوت و رسالت شما کامل نیست. اینجاست که پیامبر اسلام این موضوع را اعلام می کند،( من کنت مولاه فهذا علی مولاه) حالا آنجا ۱۰۰ هزار نفر بوده است یا ۱۲۰ هزار نفر بوده است، همه ابراز خوشحالی کرده به پیامبر اسلام(ص) و حضرت امام علی(ع) سپس آمدند یک به یک بیعت کردند. اولین کسانی هم که بیعت کردند، خلفای ثلاثه است و بقیه مردان و زنان حاضر دراجتماع نیز آمدند و با امام علی(ع) بیعت کردند.

 

به عقیده ی آقای مزاری، اگر شیوه ی حکومتی ابلاغ شده از سوی خدای متعال در ۱۸ ذی الحجه باقی میماند و آقایان و افرادی که در آن روز به امام علی(ع) رای داده بودند، به آرای خود باقی میماندند و این حکومت شکل می گرفت و تداوم می یافت، طبیعی بود که شرایط بشر مثل شرایط حالا نمیشد، قسط پیاده میشد، عدالت بوجود می آمد، حقوق انسان ها تامین میشد، جامعه ی اسلامی قدرتمند می گردید و اسلام بیش از حالا گسترش پیدا میکرد، اما خب شما دیدید که از فردای آن روز یا از چند روز بعدتر، آقایان از آرای خود برگشتند، امام علی(ع) نیز کاری نکرد، فقط نظاره گر بود و ۲۵ سال سکوت کرد و خانه نشین شد. مثل رؤسای جمهور موجود یا رؤسای حکومت کنونی دنیا عمل نکرد که به هرقیمتی باید رئیس جمهور باشد. در کشورش اگر صدها و هزاران نفر کشته شوند، باید این آقا رئیس جمهور باشد. اگر بحران ملی بوجود بیاید، باید رئیس جمهور باشد، اگر کشور منهدم شود، اگر کفار بیایند بر سرزمین ما و بر سرنوشت کل ملت مسلط شوند، بازهم باید این آقا رئیس جمهور باشد، نه اینگونه عمل نکرد، امام علی(ع) براساس نظر و آرای مردم عمل کرد و ۲۵ سال سکوت کرد تا اینکه نوبتش رسید به عنوان خلیفه چهارم تعیین شد و مدتی هم عمل کرد.

 

به گفته این کارشناس جهان اسلام، خب این پیام خیلی زیبایی است برای ما مسلمان ها، اگر در شرایط موجود مسلمان ها علاقه دارند قوی شوند و براساس احکام الهی عمل بکنند و به وظایف دینی خود بتوانند برسند، باید حکومت داشته باشند. چون بدون حکومت، اجرای حدود الهی امکان پذیر نیست. حالا ممکن است مردم به صورت انفرادی مسلمان باشند، ممکن است به صورت انفرادی در خانه های شان نماز بخوانند، در مساجد هم نماز بخوانند، اما آنگونه که خداوند میخواهد، آنگونه که ائمه معصومین(ع) میخواهند، به آن شکل حدود الهی اجرا نمیشود، در سطح اجتماع چیز خاصی که نمود دین خدا و نمود اقتدار الهی باشد تبارز پیدا نمی کند و شکل نمی گیرد و در عین حال این حکومت هم باید یک حکومت انتخابی باشد.

 

انتخاب کاندید اصلح

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) تصریح کرد: در رابطه با انتخابات، باید سعی بکنیم، آنگونه که در عرصه غدیر خم اتفاق افتاد، عمل صورت بگیرد. ما باید در انتخابات حواسمان جمع باشد، ببینیم کاندید چه کسی است؟ آیا کاندید اصلح است یا نیست؟ حالا ما که نمیتوانیم شخصیتی مثل امام علی(ع) در شرایط موجود پیدا کنیم، ولی حداقل میتوانیم این موضوع را درک بکینم که این آقایی که کاندید ریاست جمهوری است چه مقدار افکارش با آرای قران نزدیک است؟ چه مقدار با افکار و آرای پیامبر اسلام و علی و سایر ائمه معصومین نزدیک است؟ که اگر این آقا در راس حکومت قرار گرفت بتواند به نفع مسلمین عمل بکند. بتواند به نفع جامعه اسلامی عمل بکند. اگر این چنین نباشد، اگر فرد، فرد دنیا طلب باشد، فرد ناپاک باشد، فرد خبیث و رذیل باشد و مردم برای انتخاب او اقدام بکنند و رای بدهند، اولا مردم از نگاه شرعی مرتکب گناه عظیمی شده اند که با دستان خودشان، عناصر ناپاک را بر خود مسلط کردند. به خصوص در کشور ما و شما در سطح افغانستان این مسئله خیلی میتواند برای ما درس آموز باشد، ما که امروز گرفتار هستیم از ناحیه ی خود مردم است، ما چرا می نالیم؟ ما چرا جنجال بکنیم؟ ما چرا امروز از یخن این و آن بگیریم؟ ما خودمان کردیم.

 

به گفته این تحلیلگر مسایل سیاسی، در عرصه ی افغانستان، اگر امروز حکومت افغانستان  ناکارآمد است، توسط خود مردم صورت گرفته است. مردم می توانستند در آن مرحله فکر بکنند، بیاندیشند که این آقایانی که کاندید شده اند، اینها چه کسانی هستند؟ آیا اینها میتوانند بر یک کشوری حکم برانند که ۱۴ سال جهاد کردند، بیش از یک میلیون شهید داده اند، بیش از یک میلیون معلول و جانباز و زخمی داده اند، میلیون ها نفر دیگه آواره داده اند؟ آیا این افراد میتوانند یک چنین کشوری را مدیریت بکنند؟ مردمی که برای اسلام ۱۴ سال جنگیدند، مردمی که برای حاکمیت دین خون داده اند.

 

برایِ دنیا که کسی آمادگی خون دادن ندارد! برای حاکم شدن عناصر مزدور که مردم ما نجنگیدند! اگر میجنگیدند که خب همان کمونیست ها بهتر بود! همان شوروی ها بهتر از شرایط موجود بود! مردم ما آزادی میخواستند، مردم ما استقلال میخواستند، مردم ما حکومت اسلامی میخواستند. اما چرا نشد؟ بخاطر اشتباهات خود ماست که ما درک نکردیم که کاندیدی که خود را مطرح کرده است، آدم صالح نیست، اگر این آقا رای بیاورد، کشور را به سمت ناکجا آباد میبرد، کشور را میبرد تحت سیطره بیشتر استکبار، پیمان امنیتی امضا می شود، پیمان های مختلف نظامی با کشورهای خارجی امضا میشود و قانون کاپیتولاسیون بر افغانستان اجرایی میشود. این توسط خود مردم صورت گرفت.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: بنابراین اگر مسلمان ها به عنوان الگوی روز هجدهم ذی الحجه عمل بکنند، قطعا با این مصیبت هایی که امروز گرفتار هستند، گرفتار نمیشدند. گذشته گذشت، برای آینده ی پیش رو، باید مردم افغانستان از حالا تصمیم بگیرند، از حالا باید هوشیار باشند و در انتخاب های بعدی هم حواسشان جمع باشند. انتخابات شورای ملی در پیش است، عناصر اصلح باید در نظر گرفته شوند. به دنبال قوم نباشیم، به دنبال ملیت، مثلا کاندیدی که از فلان ولایت است نباشیم، به دنبال گرفتن پول و امکانات از فلان آقا نباشیم، رای دادن ما به خاطر خوردن یک لقمه پلو چرب نباشد! اگر بود، ممکن است ما همان روز، همان لحظه ها از امکاناتی که از فلان کاندید به دست میاوریم، حال ما خوب باشد، اما یک عمر خود را بدبخت میکنیم، یک عمر گام میگذاریم برای بدبختی کشور و کل ملت.

 

این تحلیلگر مسایل افغانستان افزود: در رابطه با کاندیداها باید حواسمان جمع باشد، معرف این کاندید کیست؟ مُویِّد این کاندید کیست؟ حالا ممکن است یک کاندید خیلی خودش را شسته و رفته مطرح بکند، با حرفهای قلمبه و سلمبه، مطالبی ارائه بکند که منظور نظر مسلمان ها باشد، مسلمان ها خیلی بپذیرند، اما ببینید که چه جریاناتی پشت سر این کاندید است؟ چه افراد و شخصیت هایی این کاندید را معرفی کرده و تایید کرده است؟! خیلی راحت تشخیص داده می شود و اگر کاندیدی که حامی اش امریکا و عربستان باشد، قبر مردم این کشور را بیش از حالا خواهند کند. اگر کاندیدی مورد حمایت غرب باشد، مورد حمایت هر ‌کشور خارجی باشد، وضع کشور ما همینی که است خواهد بود؛ هر روز باید شاهد انفجار و انتحار باشیم، صدها نفر کشته می شوند و اصلا کسی هم پاسخ گو نیست، کسی حرف نمی زند، هرچه‌ جنجال بکنیم و هر چه سروصدا بکنیم، باز هم می بینیم هیج خبری در کشور نیست، مثل این که کوچک ترین اتفاق نیفتاده است و آب از آب تکان نمی خورد، حالا حداقل غربی ها، خوبه که ظاهر را حفظ می کنند. اگر یک حادثه ای کوچک اتفاق افتاد، سریع مسؤلیت را پذیرفته مسولین بالا تا پایین اقدام به استعفا می کنند اما در افغانستان صدها مسئله کوچک و بزرگ اتفاق می افتد اما یک وزیر و مسول حاضر نیستند، استعفا بکنند، روسای جمهور حاضر نیستند استعفا بکنند. حداقل ظاهر را حفظ بکنند، حتی یک مسول دون پایه حاضر نیست، کنار برود. یک مسول حاضر نیست استعفا بکند، این چه وضع حکومت داری و این چه مدیریت است؟ این مردم هستند که مسیر به تباهی کشاندن جامعه را برای این ها فراهم کرده اند و گمان میکنند نه در این دنیا و نه آن دنیا پاسخ گو هستند!

 

به گفته آقای مزاری، وقتی یک کاندید، حامی اش عربستان، امریکا، اسرائیل و سایر کشورهای غربی باشد، خب وضع از این بهتر نخواهد شد. یا مبلغانش رسانه های خارجی باشند، موسسات خارجی در داخل یک کشور باشند، خب طبیعی است که اصلا انتخاباتی وجود ندارد، اصلا رای و نظر مردم برای این جریان و این حرکت مطرح نیست، اینجاست که بحث غدیر برای ما و شما الگوی خیلی مناسبی است، الگویی است که اگر اعمال کنید بر اساس آن الگو به رستگاری و به فلاح و پیروزی میرسیم، اما اگر عمل نکنیم شرایط مثل حالا است.

 

مدیرمسئول روزنامه انصاف گفت: این که امروز کشورهای اسلامی با گرفتاری ها و چالش های عمده و جدی گرفتار است، به خاطر این است که از اسلام فاصله گرفته شده است، از الگوهای اسلامی فاصله گرفته شده است. و الّا اسلام یک دین بسیار غنی است. قانونی که امروز در دین اسلام وجود دارد و مطالبی که قرآن برای ما بیان می کند در هیچ‌ کتاب و هیج دین و مذهبی و در هیچ جریان دیگری پیدا نمی شود.

 

خیلی از قوانینی که در فرهنگ غنی اسلام است، امروز در غرب به آن عمل می شود. شما اگر به اروپا یا امریکا رفته باشید، خیلی از مسایلی که در آن جا مورد توجه است، براساس فرهنگ دینی و اسلامی ما است. آن ها دارند عمل می کنند در خیلی از عرصه ها، اما ما مسلمان ها اصلا در این مسیر نیستیم و در این راستا اصلا فکرش را هم نمی کنیم و بی خیال هم هستیم و وقتی که مشکلی هم پیش آمد داد و بی داد می کنیم و این و آن را محکوم میکنیم. محکوم کردن الان فایده ندارد، حالا ما بیاییم بگوییم امریکا و عربستان این کارها را کرده است، بله! آن ها به خاطر منافع ملی شان در کشور حضور پیدا کردند و طبیعی است بر اساس منافع ملی شان عمل می کنند، شما دارید چیکار میکنید؟ ما به عنوان اتباع این کشور داریم چیکار میکنیم؟ چرا ما بر اساس منافع ملی و اسلامی خود عمل نمی کنیم و میدان را دربست در اختیار دیگران گذاشتیم و خود فقط نظاره گرهستیم و قربانی؟

 

به باور مدیرمسئول روزنامه انصاف، تهدیدهای پی هم و متهم کردن پی هم، مثل این می ماند که فلان آقا سر سفره نشسته و گرسنه هم هست و ما بگوییم که نان نخور، خب میخورد، آن ها برای همین امده اند که غذای خود را بخورند و بهره خود را ببرند. خب شما سعی بکنید در کشور این زمینه و شرایط را فراهم نکنید که دشمن بیاید استفاده بکند. امروز در کشور ما چه وضعیتی است، از سطح علمای بزرگ بگیر تا حکومت داران و زمامداران حکومت و مجموعه های اداری زیر نظر حکومت و مراکز دانشگاهی، مجموعه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همه و همه امروز هاج و واج مانده اند و بر اساس وظایف و مسئولیت خودشان عمل نمی کنند و مانده اند که خداوند معجزه بکند و کشور را از این وضع بیرون بکند.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: نه خیر! تا زمانی که خود مردم در صحنه حضور پیدا نکنند و تا زمانی که علما بر اساس نص صریح قرآن عمل نکنند و تا زمانی که علمای ما به صراحت حرف نزنند و حق را بیان نکنند و در راستای فرهنگ غنی اسلام عمل نکنند و تلاش نکنند، کشور روی بهبودی را نخواهد دید. تا زمانی که دانشگاهها و فرهنگیان و تجار و سرمایه داران ما و تا زمانی که مردم زحمت کش و متدین ما در عرصه، بر اساس احکام اسلام عمل نکنند، کشور به سمت بر بادی پیش می رود و ما باید منتظر حوادث سخت تر از حالا باشیم. اینجاست که اگربتوانیم حکومتی تشکیل بدهیم بر اساس ساختاری که پیامبر اسلام در روز ۱۸ ذی الحجه در محل غدیر شکل داد آن زمان میتوانیم در دنیا درست عمل بکنیم و درست کار بکنیم. یک چنین حکومتی است که میتواند عدالت را پیدا بکند.

 

اگر بی انصاف هایی که به حضرت علی رای داده بودند و از آرای خود بر نمی گشتند و امام علی حکومت را تشکیل می داد و درست بر اساس فرمان الهی عمل می کرد، ما دیگه مشکلی نداشتیم. ولی خب متاسفانه شما دیدید بعد از رحلت پیامبر چه وضعیتی پیش آمد، خلفای اموی چیکار کردند؟ خلفای عباسی چیکار کردند؟ و در طول تاریخ چه وضعیتی پیش آمد و تا امروز ما گرفتار این انحرافات و این اشتباهات هستیم. چون عدالت وجود نداشت، وقتی در جامعه عدالت وجود نداشته باشد، وقتی حق به حق دار نرسد، آشفته شدن اوضاع و به هم ریختن وضعیت امت اسلامی طبیعی است.

 

نبود عدالت

این عالم دینی علاوه کرد: امروز اگر شخصی در دنیا این همه کشمکش می بینید، این همه جنگ می بینید، به خاطر نبود عدالت است. من سال ها پیش در یکی از محافل سخنرانی، عنوان کردم که یکی از عوامل ایجاد گروههای تروریستی، نبود عدالت است. وقتی یک مجموعه ای می بیند چاره ی دیگر ندارد، می بیند حقوقش پایمال است و به حرفش هیچ کسی گوش نمی دهد و به هر طرفی می رود به در بسته می خورد، مجبور می شود عقده بکند و این عقده آماده انفجار است و اینجاست که عناصر دشمن با سیاست های مختلف و نقشه های گوناگون می آید از این عناصر مسلمان سرباز‌گیری می کنند . این سربازان مسلمان تحت فرماندهی خود دشمن و بر اساس هدف آن ها عمل می کنند.

 

رئیس مرکز تبیان گفت: البته خیلی از حرکت هایی که امروز در برابر استکبار وجود دارد، این ها حرکت های آزادی بخش است، حرکت های حق طلبی است. مثل جنبش حزب الله لبنان، این ها را نمی توان نادیده گرفت. اگر چه غربی ها، به خصوص امریکایی ها تلاش دارند که این جریان را بعنوان یک جریان تروریستی مطرح بکنند. نخیر! این جریان به دنبال حق خودش است و باز هم مبارزه این جریان به خاطر وجود بی عدالتی است، حتی اگر انقلاب امام خمینی(ره) شکل می گیرد به خاطر بی عدالتی است، اگر بی عدالتی نبود و اگر عدالتی بود، چه نیاز بود که امام خمینی(ره) زحمت بکشد و مردم ایران این همه شهید بدهند و یا در سطح دنیا حرکت های انقلابی که وجود دارد، بوجود آیند.

 

بحران میانمار نتیجه بی عدالتی

به عقیده این کارشناس جهان اسلام، مسئله ای که امروز در میانمار بوجود آمده است، بخاطر وجود بی عدالتیست. اگر در میانمار حاکمیت، عدالت پیاده بکند و حقوق مسلمانان را در نظر بگیرد، هیچ لزومی ندارد که مسلمانان علیه این حکومت اقدام به کارهای نظامی گری و تروریستی بکنند، چون مجبور میشوند. و اینجاست که از شرایط بوجود آمده در میانمار، دشمنان سوء استفاده میکنند و از این مظلومین دربدر، از همه جا مانده، سرباز گیری میکنند و شرایط دیگری را مثل افغانستان در میانمار بوجود خواهند آورد.

 

آقای مزاری گفت: من الان یک تحلیل زیردست دارم که انشالله اگر تکمیل شد و منعکس شد در خبرگزاری صدای افغان(آوا) مطالعه بفرمایید. در این جلسه من به همه ی مسائلی که در ارتباط با میانمار است، نمیرسم والّا کاملا مشخص است که در میانمار دست امریکا با وضوح مشاهده میشود. آمریکا امروز به دنبال تضعیف چین است و از طریق میانمار تلاش دارد که این کشور را تضعیف بکند و چینی های خواب رفته هم راحت نشسته، نگاه میکنند و فکر میکنند که اگر از کشتار مسلمان ها چشم پوشی کنند، حاکمیت میانمار از آنها خوشحال میشوند و در کنار چینی ها باقی خواهند ماند. نخیر! آمریکایی ها از خیلی قبل کار خود را شروع کرده و تلاش دارند که میانماری ها و حکومت این کشور را با خود بکنند و در سرزمین میانمار حضور پیدا بکنند و از نگاه نظامی و اقتصادی در راستای تضعیف چین استفاده کنند.

 

به باور این کارشناس سیاسی، ماموریت اردوغان در رابطه با میانمار عین ماموریتی است که در قبال سوریه انجام داد. ماموریت اردوغان عین ماموریتی است که در رابطه با عراق انجام داد. امروز اگر اردوغان اشک تمساح میریزد، فکر نکنید که دلش به مسلمان ها سوخته، خُب اگر دل آقای اردوغان آنقدر نازک باشد که به مسلمان ها بسوزد، مردم سوریه مسلمان نبودند؟ آیا مردم عراق مسلمان نبودند؟ فجایعی که در عراق و سوریه روی داد آیا کمتر از میانمار است؟ یا چطور است که خانم آقای اردوغان در رابطه با مسلمانان سوریه در رابطه با مسلمانان عراق اصلا کوچکترین اشکی نریخت و اما حالا در میان پناهندگان مسلمانان میانماری اشک تمساح می ریزد. هی آن خانم را بغل کن و هی آن بچه را بغل کن و میخواهد به دنیا نشان بدهد که بله بالاخره آقای اردوغان به عنوان رییس یک کشور اسلامی دل به مسلمانان میانمار می سوزاند و خانمش دل به مسلمانان میانمار می سوزاند، خیر. بالاخره مامورین منطقه ای هم شروع به فعالیت کردند و هم آقای اردوغان شروع به فعالیت کرده است، آنها سعی دارند که از این شرایط به نفع سیاست استکباری امریکا استفاده کنند و هم اماراتی ها و عربستانی ها در بحث میانمار حضور پیدا کردند و اقدام به فعالیت های مشکوک کرده اند و اینجاست که اینده میانمار آینده خطرناکی میشود، بخصوص علیه چینی ها. چون امریکایی ها نتوانستند از طریق افغانستان در رابطه با چین مشکلات جدی ایجاد بکنند، لذا این نقطه را انتخاب کردند و این نقطه بسیار نقطه استراتژیکی است.

 

آقای مزاری گفت: به هر حال بحث من این است که اگر در دنیا عدالت وجود داشته باشد، این موضوعات پیش نمی آید و اینجاست که تنها حکومت علوی میتواند این عدالت را در سطح دنیا برقرار بکند و تنهاحکومت علوی میتواند که قسط را برقرار کند و حاکمیت قدرتمند اسلامی ایحاد بکند و به رتق و فتق امور انسان ها بخصوص مسلمین بپردازد. اینجاست که الگوی غدیر؛ الگوی خیلی مناسبی برای ما مسلمان ها است. این پیام سوم بود که بحث حکومت به هر حال بحث انتخابی است.

 

حفاظت حکومت

آقای مزاری گفت: بحث دیگر هم در رابطه به حفاظت این حکومت است و حفاظت این مسیر است. در رابطه با بحث غدیر ولایت امام علی و جانشینی ایشان مشاهده کردید که چه قدر تلاش شد تا از این حق دفاع صورت بگیرد، اولین مدافع ولایت، حضرت زهرا(س) بود، دومین مدافع ولایت حضرت امام حسن(ع) بود و سومین مدافع ولایت هم حضرت امام حسین(ع) بود که حادثه کربلا پیش آمد و همه ائمه معصوم ما مدافع ولایت بودند، اما نتوانستند به حق و حقوقشان برسند تا حاکمیت اسلامی تشکیل بدهند و انشالله امام زمان با ظهور حود، همان راه را خواهد رفت که امام علی(ع) خواستند برود و همان راه را میرود که سایر ائمه معصومین رفتند، اما موفق نشدند و امام زمان با ظهور خودش انشالله حکومت مهدوی را بر اساس همان سیستم و چارچوب پیریزی شده در روز ۱۸ ذی الحجه بوجود خواهد آرود و دنیا را پر از قسط و عدل خواهد کرد.

 

بهای حکومت اسلامی

این عالم دین تصریح کرد: خب پیام این روند برای ما مسلمان ها چیست؟ پیام این است؛ خانم ها و آقایان اگر شما علاقه دارید در راه دین عمل بکنید و حکومت اسلامی قوی و مقتدر داشته باشید که در ادامه راه حکومت علی باشد، در ادامه فرامین قرآن و پیامبر اسلام و ائمه معصومین باشد، بهای سنگینی دارد. اینطوری بالاخره بی بها نمیشود، این خرج دارد، مصرف دارد، مصرف مالی و جانی دارد. ما باید بالاخره در رابطه با سرنوشت گذشتگان مان بخصوص ائمه معصومین مطالعه بکنیم که آنها در این راه چقدر زحمت کشیده اند و ما چقدر زحمیت میکشیم؟ آنها چقدر خون برای احیای حکومت الله بر زمین دادند؟ ما چقدر حاضریم خون بدهیم؟ آیا ما حاضر هستیم که خاری به پای ما برود؟ آیا ما حاضر هستیم که در صحنه حضور پیدا کنیم و علنا از حکومت خدا تبلیغ و حمایت بکنیم؟ آیا ما حاضر هستیم که از خط ولایت فقیه که خط انبیاست و خط پیامبر اسلام است و خط غدیر و ائمه معصومین است دفاع بکنیم؟ اگر این عزم را داریم و از هیچ چیزی هم ترس و هراس نداریم، باید بدانیم که پیروان راستین خدا و پیامبر و ائمه معصومین هستیم.

اگر تردید وجود داشت و گفتیم؛ آقا! حالا وقتش نیست، آقا! فعلا لزومی ندارد این همه عریان از اسلام دفاع کنیم، لزومی ندارد این همه عریان از اسلام و انقلاب و امام خمینی و امام خامنه ای و مذهب تشیع دفاع بکنیم. اینجا مصلحت این است و… نشان میدهد غش در عملکرد ما وجود دارد، نشان میدهد در نیت و عزم و قصد ما غش وجود دارد و کسی که در اراده اش این غش جود داشته باشد، باید بداند که آدم مسلمان قاطع و شیعه کارآمد نیست.

 

امروز اگر همه مسلمانان، اعم از روحانیت معظم، دانشگاهیان، فرهنگیان، سرمایه داران، تجار، کسبه و عموم مردم با روحیه و رویکرد اسلام راستین و با الگو گیری از واقعه غدیرخم و مطابق ساختار پیریزی شده در ۱۸ ذی الحجه در عرصه حضور پیدا می کردند، صاحب حکومت اسلامی مقتدر می بودیم.

 

حمایت از نظام اسلامی

به باور دبیر کل حزب اسلامی تبیان، در کل دنیا تنها کسانی که سعی کرده اند پا جای پای پیامبر(ص)،علی(ع) و سایر ائمه معصومین(علیهم السلام)، بگذارند، رهبران و دست اندرکاران نظام اسلامی ایران به ویژه امام خمینی(ره) و یارانش بوده و در شرایط امروزی نیز امام خامنه ای، شاگردان، یاران و اطرافیان ایشان اند. از همین رو است که بارها گفته ام و باز می گویم؛ اگر هر مسلمان مؤمن و آزاده ای درراستای حمایت از این نظام، تردید بکند، در رابطه با میزان ایمان او سؤال است، اما و اگرهایی پیرامون مسلمان بودن او وجود دارد.

 

بنابراین؛ اگر به عنوان پیروان غدیر احساس و تلقی خاصی داریم، بایستی از نظام جمهوری اسلامی حمایت بکنیم، بایستی از رهبری این نظام و امت مسلمه حمایت بکنیم. نباید اجازه بدهیم بار دیگر تاریخ تکرار شود و علی تنها بماند. امروز این مسئولیت ماست و این وظیفه ما مسلمان ها و ما شیعیان است.

در مسیر مبارزه در راه خدا و در راستای فراهم کردن شرایط تاسیس حکومت الله برزمین قاطع باشیم و با شجاعت، راه قرآن و پیامبر و علی و سایر امامان خود را پی بگیریم. نترسیم که چون تعداد ما کم است و امکانات آنچنانی نداریم راه به جایی نخواهیم برد، خیر! اگر در راه خدا خالصانه گام گذاشتیم و سربازان واقعی ی دین و امام زمان(عج) بودیم، صد درصد پیروز خواهیم شد و آنگاه مردم خود را از فجایع و بحران ها نجات داده، با مدیریت درست و سازنده، مسیر رشد و بالندگی ملی را فراهم کرده، عموم مردم و کشور را به اوج اقتدار اسلامی و عزت مکتبی خواهیم رساند.

 

حمایت از حکومت مرکزی

طرح ما این نیست که در افغانستان بیاییم حرکت های سیاسی و تشکیلاتی بکنیم برخلاف نظام خود. نخیر! با وصف این که در رابطه با نظام افغانستان انتقادات شدیدی در عرصه های مختلف داریم، اما حرف ما این است که نظام مرکزی با آغاز و روی دست گرفتن اصلاحات جدی و فراگیر، باید تقویت شود و مورد حمایت قرار بگیرد.

 

آقای مزاری گفت: اگر در افغانستان تلاش میکنیم، اگر در افغانستان سازمان داریم، اگر در افغانستان حزب داریم و فعالیتهای گسترده فرهنگی و سیاسی می کنیم، در راستای حمایت و تقویت نظام مرکزی است و اینقدر می دانیم که درکشور، نظام مرکزی با اینکه هزاران مشکل دارد نباید تضعیف شود و اگر تضعیف شود، شما میدانید که وضعیت افغانستان چه خواهد شد؟!

 

بنابراین سیاست ما این است که نظام افغانستان اما با در پیش گرفتن اصلاحات مختلف و در رده های گوناگون، حمایت شود، تا جایی که بتواند مصدر خدمات مطلوبی قرارگرفته، کشور را با همکاری طیف های مختلف ملی، از بحران نجات داده، مسیر اقتدار و شکوفایی عمومی را فراهم کند.