• تاریخ انشار: 14 اکتبر 2018
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 22407
  • 779 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نا آگاهی عامل عمده‌ی محرومیت زنان از حقوق شان

اسلام جایگاه زن را آنگونه که شایسته وجود ظریف شان می باشد تعیین کرده است، اما نا آگاهی  آنان را از حق شان در اکثر موارد محروم کرده است. در گفتمان تحت عنوان “جایگاه زنان در قرآن” که از سوی خبرگزاری صدای  افغان (آوا) در کابل برگزار شده بود، یارمحمد رحمتی استاد حوزه علمیه و […]

اسلام جایگاه زن را آنگونه که شایسته وجود ظریف شان می باشد تعیین کرده است، اما نا آگاهی  آنان را از حق شان در اکثر موارد محروم کرده است.

در گفتمان تحت عنوان “جایگاه زنان در قرآن” که از سوی خبرگزاری صدای  افغان (آوا) در کابل برگزار شده بود، یارمحمد رحمتی استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان تاکید کرد که جایگاه زنان در اسلام محرز و مسلم است و  رفتارها و سنت های جاری در جوامع بشری هیچگاه این حق را از آنان گرفته نمی تواند.

به گفته او، هر چند در زمان جاهلیت هرگاه به خانه کسی دختر متولد میشد، آن شخص غمگین و ناراحت از خانه فرار کرده و نوزاد را  زنده به گور میکرد، اما فعلا هم زنده به گور کردن مدرن وجود دارد که عبارت از شعار فرزند کمتر زندگی بهتر می باشد.

به گزارش آوا، کارشناس این گفتمان علاوه کرد: سوره نساء و نور در مورد زنان نازل شده و خداوند در سوره کوثر نیز وقتی که حضرت زهرا(س) متولد شد به پیامبرش گفت:( إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ) ما کوثر را به تو عطا کردیم (فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ) پس برای، پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن و در حدیثی از رسول اکرم؛ خداوند رضایتش را مشروط بر رضایت حضرت زهرا (س) میکند، این نشان میدهد که خداوند متعال برای زنان ارزش و احترام خاصی نسبت به مردان قائل شده است.

وی افزود: خداوند برای مردان و زنان حقوق یکسانی داده است و در سوره ی نحل آیه ۹۷ میفرماید: (هر کس عمل صالح انجام دهد در حالى که مؤمن باشد خواه مرد باشد یا زن به او حیات پاکیزه مى‏بخشیم، و پاداش آنها را به بهترین اعمالى که انجام مى‏دادند خواهیم داد) (مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاهً طَیِّبَهً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا یَعْمَلُونَ).

به گفته رحمتی معیار برتری، تنها ایمان و اعمال صالح است و هیچ قید و شرطى نه از نظر سن و سال، نه نژاد، نه  جنسیت و پایه و رتبه اجتماعى در کار نیست.

رحمتی به حیات طیّبه نیز اشاره کرد و گفت: زندگى طیبه عبارت از این است که انسان از هر نظر، پاکیزه باشد؛ از آلودگیها، ظلمها و خیانتها، عداوتها و دشمنیها، اسارتها، ذلتها و انواع نگرانیها و هر گونه عواملی که آب زلال زندگى را در کام انسان ناگوار می سازد.

رحمتی با اشاره به آیه ۳۵ سوره احزاب و آیه ۱۸۷ سوره ی بقره گفت: بنا به فرموده قرآن به یقین مردان مسلمان و زنان مسلمان، با ایمان، مطیع فرمان خدا، راستگو، صابر و شکیبا، با خشوع، انفاق کننده، روزه دار، پاکدامن، و مردانى که بسیار به یاد خدا هستند و زنانى که بسیار یاد خدا مى کنند، خداوند نیز براى همه آنان مغفرت و پاداش عظیمى فراهم ساخته است. در آیه فوق مردان زنان و در تمام مراتب انسای در کنار هم قرار گرفته است.

در ادامه آیه قرآن آمده است که همـسران شـما لبـاس شـما هسـتند و شـما لبـاس آنهـا، قطعا زنان خوب و شایسته نصیب مردان خوب و شایسته خواهند شد و زنان و مردان لباس همدیگر اند و باید عیوب همدیگر را پوشانده و در زندگی شان سازش پیشه کنند.

وی به چند حدیث نبوی که در مقام و جایگاه زنان گفته شده است اشاره کرده و گفت: زن پایه، ریشه و اصل بشریت است و بهشت زیر پای مادران قرار دارد.

به گفته رحمتی در روایات آمده و قتیکه مادر فرزند خود را فرا می خواند اگر فرزند در نماز ایستاده است باید نمازش را شکستانده و به داد مادرش بشتابد، اما برعکس اگر پدری فرزندش را صدا بزند که در حال نماز است، باید به نمازش ادامه داده و بعد از نماز به صدای پدرش لبیک بگوید این روایت اهمیت مقام مادر و مقام زن را به خوبی بیا می کند.

رحمتی اظهار داشت: ادای حقوق مادران نسبت به پدران در اولویت قرار داده شده و چهار مرتبه ارزش بالاتری دارد و ثواب خدمت به مادر و محبت به او نیز از یک سال جهاد در راه خدا بیشتر است.

او خاطر نشان کرد که متاسفانه بخش زیادی از نفوس کشور بی سواد  و ناآگاه هستند، لذا ارزش والای زنان را درک نکرده و بی خبر اند که زنان چه منزلت و جایگاه هی نزد خداوند دارند و آنان چه نقش سازنده یی را در جامعه  می تواند داشته باشند.

او تاکید کرد  که متاسفانه در برخی موارد حقوق  زنان به درستی ادا نشده و مورد خشونت و تبعیض قرار میگیرند و از طرف دیگر زنانی هم وجود دارند که مزایایی حقوق که اسلام برایشان داده است را در نظر نگرفته و تحت تاثیر فرهنگ غیر اسلامی قرار میگیرند و ازخودشان یک جنس هرزه و ابزاری برای تبلیغات دشمنان اسلام می سازند و فضای اجتماع را امن می سازد.

او تاکید کرد که بایستی زنان تفسیر درست از حقوق شان داشته و حقوق اسلامی وغیر اسلامی را مورد کنکاش و بررسی قرار داده و آگاهانه مقایسه و بهترین را انتخاب کنند.

به عقیده رحمتی زنان باید از چشم شیادان زمان و نامحرمان درامان باشند و نیاز نیست به کارهای شاقه پرداخته و صدای زیبایی و جوارح شان مورد سوء استفاده نامحرمان قرار بگیرند، زن گوهر گران بهایی است که باید به خوبی از آن محافظت و نگهداری شده و نفقه و احتیاجات شان توسط شوهران شان تامین گردد.