• تاریخ انشار: ۱۰ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18730
  • 643 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘نبود رهبری واحد و دخالت خارجی، مانع از پیروزی ثمربخش مجاهدین شد’

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن ۷ و ۸ ثور، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفتمانی دانشجویی را تحت عنوان “۷ و ۸ ثور، روزهای سیاه و سفید تاریخ افغانستان” با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه برگزار کرد.   محمد […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن ۷ و ۸ ثور، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفتمانی دانشجویی را تحت عنوان “۷ و ۸ ثور، روزهای سیاه و سفید تاریخ افغانستان” با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه برگزار کرد.

 

محمد ابراهیم خیراندیش؛ وکیل مردم در شورای ولایتی بلخ، محسن دانش؛ مشاور ریاست اجرائیه در امور فرهنگی در سمت شمال و سید عادل عادلی؛ فعال فرهنگی، کارشناسان این گفتمان بودند.

 

در ابتدا، سید عادل عادلی؛ کارشناس اشتراک کننده در گفتمان به علت شکل گیری رخداد ۷ ثور اشاره کرد و اذعان داشت: علت اساسی به وجود آمدن ۷ ثور جلوگیری از تشکیل حکومت اسلامی در منطقه، از سوی شوروی سابق بود. آنها می خواستند از تشکیل یک حکومت اسلامی که مخالف ارزش های کمونیستی است، جلوگیری نمایند.

 

وی ضمن بیان اینکه به ۸ ثور نمی توان اسم پیروزی گذاشت اظهار داشت: در واقع موضوع خارج شدن قشون سرخ از افغانستان تحریم هایی بود که از طرف کشورهای غربی بالای آنها اعمال شده بود و یکی از خواسته های کشورهای تحریم کننده، خارج شدن نیروهای قشون سرخ از افغانستان بود.

 

عادلی در ادامه اظهار داشت: بعد از خروج قشون سرخ، مجاهدین منافع ملی را قربانی منافع میلی کردند. با وجودی که تمام شان مسلمان بودند و با شوروی بر سر برپایی احکام اسلامی جنگیدند؛ اما بعد از آن به خاطر منافع میلی خود، خون هزاران بی گناه را ریختند.

 

وی همچنین گفت: بعد از قشون سرخ از کشور، مجاهدین فکر می کردند که در افغانستان باید یک حکومت اسلامی و مستقل ساخته شود؛ اما به سبب اختلافات قومی، حزبی، مذهبی و سمتی که پیش آمد و جنگ های داخلی که بین خود شان رخ داد، اسم آن را نمی توانیم پیروزی مجاهدین بگذاریم.

 

با این حال محسن دانش؛ مشاور ریاست اجرائیه در امور فرهنگی در سمت شمال و نیز کارشناس اشتراک کننده در این گفتمان گفت: ۷ و ۸ ثور هر دو قابل تامل و بررسی هستند و این دو روز، جزء تاریخ کشور ما اند.

 

آقای دانش می گوید: هر دو روز برای عصر فعلی هم نکات مثبت و هم نکات منفی را با خود دارد.

 

وی در ادامه گفت: آنچه برای ما به عنوان طلبه و دانشجو و… لازم است، به خاطر رسیدن به افغانستانی آباد، بدون در نظر گرفتن جنبه های قومی، سمتی و مذهبی به نکات مثبت آن توجه نماییم.

 

این کارشناس اشتراک کننده در گفتمان نتیجه ۷ ثور را خرابی، ویرانگری، از بین رفتن زیربناها در بعد اقتصادی،  فرهنگی، تجارتی و اجتماعی بیان کرد و گفت: تمام مشکلاتی را که بررسی می کنیم در هر فاکتور که شکسته و از بین رفته است، نیم آن حرکتی بوده که بر این ملت تحمیل شده است و ما را در یک باتلاق خطرناک فروبرده اند.

 

وی گفت: جوانان که سرمایه های یک ملت هستند و در هرکشور رکن اساسی و متحول کننده محسوب می‌شوند و هرجا جنبش و حرکتی که برای اصلاح کشور صورت می‌گیرد این نیرو پشت سر آن بوده؛ اما  متاسفانه تجاوز ۷ ثور این حرکات و انگیزه را از مردم و به خصوص از جوانان ما گرفته است.

 

دانش هرچند می گوید که حکومت در صدد آن است که برای جوانان در حکومت نقش بدهد و زمینه  را برای شان فراهم نماید؛ اما اظهار داشت: آنچه را که شماری از کشورهای همسایه و استکبار جهانی برای منافع خود شان نمی خواهند، یک افغانستان آباد، مستقل و آرام است و به همین سبب از هر طریقی مداخله می کنند و نمی گذارند که حکومت برای مردم خود، کار نماید.

 

وی همچنین به علت به نتیجه نرسیدن قیام مجاهدین در ۸ ثور اشاره نمود و عدم رهبری واحد، نداشتن تجربه مدیریت کشور، دامن زدن به اختلافات قومی، سمتی و نیز مداخله کشورهای همسایه را از این موارد عنوان کرد.

 

به گفته دانش زمانی که مجاهدین دست به قیام زدند، کشورهای همسایه نیز با آنها همکاری می کردند و زمانی که مجاهدین پیروز شدند، کشورهای کمک کننده به خاطر منافع خود شان دخالت کردند و این سبب شد که میان مجاهدین اختلافات شکل بگیرد و قیام را بی نتیجه نماید.

 

مشاور فرهنگی ریاست اجرائیه در سمت شمال به دستاوردهای مجاهدین در ۸ ثور نیز اشاره نمود و تصریح داشت: اتحاد جماهیر شوری با تسخیر نمودن ۱۹ کشور می خواست بیستمین کشور که کشور ما بود را تسخیر نماید؛ اما حرکت علما و مجاهدین در مقابل آنها و شکست خفت بار شوروی، توانست از تمامیت ارضی و عقاید ملت دفاع نماید.

 

وی ضمن تایید اینکه شماری می خواهند دستاوردهای مجاهدین را نادیده بگیرند و آن را هیچ جلوه دهند گفت: “آنهایی که قیام مجاهدین را به مسخره می گیرند در حقیقت خود شان در آن زمان در کشورهای بیرونی پناه برده بودند و در دسکوتیک ها مصروف عیاشی بودند”.

 

وی تمام مشکلات به وجود آمده را پایین بودن سطح دانش و معارف عنوان کرد و گفت: یگانه راه حل بحران ها و تکرار نکردن اشتباهات گذشته بالا بردن سطح معارف و اندیشه است.

 

همچنین محمد ابراهیم خیراندیش؛ عضو شورای ولایتی ولایت بلخ می گوید: هفتم و هشتم ثور آگاهی و بیداری را در جامعه ایجاد کرد و حکومت خانوادگی را از میان برداشت.

 

به گفته خیراندیش انقلاب ۸ ثور ضمن اینکه حکومت سلطنتی را خاتمه بخشید همچنین برای ملت های محروم و اقوام ساکن در کشور نقش داد تا آنها نیز جایگاه خود را در کشور پیدا نمایند.

 

این وکیل مردم در شورای ولایتی بلخ نیز دلیل اختلافات و مثمر واقع نشدن ۸ ثور را  عدم رهبری واحد، خودخواهی ها، عدم تجربه و نبود هم‌پذیری عنوان کرد.

 

قابل ذکر است که نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناسان و نیز جمع بندی موضوع گفتمان توسط سید رضا موسوی؛ مسؤول بخش دانشجویان دفتر تبیان از دیگر برنامه های این گفتمان بود.