• تاریخ انشار: ۳۰ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31087
  • 18 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نخبگان دانشگاهی و حوزوی با فعالیت برای ارتقای فرهنگ جامعه تهدیدهای موجود را به فرصت تبدیل کنند

حسینی مزاری راهکار تبدیل شدن تهدیدها به فرصت را تلاش در راستای تعالی و ارتقای فرهنگ جامعه عنوان کرد و گفت: همه باید برای ارتقای فرهنگ جامعه کار نماییم که در گام اول باید کسب علوم روز و اهمیت تحصیل در میان مردم ترویج و نهادینه شود و جامعه به سوی با سواد شدن سوق داده شود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهد مقدس، همزمان با هفته وحدت و ایام فرخنده و با سعادت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، مراسم گرامیداشت شهدای ترور و انفجار مساجد شیعیان در قندوز و قندهار از سوی مرکز  فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

این مراسم با حضور برخی از اعضای خانواده های شهدا، شخصیت ها و نمایندگان مراکز و تشکل های فرهنگی، سیاسی مرتبط به مهاجرین اعم از خواهران و برادران و با تلاوت قرآن کریم توسط عبدالحمید کریمی آغاز شد.

مراسم با خوانش مقاله توسط خانم آمنه نظری؛ معاون بخش بانوان نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس پیرامون مقام شهید و شهادت ادامه یافت .

در بخشی از این مقاله آمده بود که خاکیان عالم چه می توانند بگویند در وصف افلاکیانی که با اراده و عقل خود مسیر خود شان را صرفا و مشخصا و خالصا خدایی قرار دادند تا در مسیر بندگی، از زندگی دنیایی گذر نموده و با خاضع ترین حالت، بندگی را در کَنده شدن از زمین و آرزوهای درازش بیابند، زیرا که آنها راهشان را انتخاب نمودند و چه نیک دانستند که فقط و فقط یک مسیر است که می تواند زندگی پر تلاطم بشر را به سعادت جاودانه برساند.

خانم نظری خطاب به دشمنان اسلام گفت: آنها که تشنه به خون مان هستند بدانند که اگر ما را در محراب مسجد قندوز یا در فاطمیه قندهار، و یا در مرکز فرهنگی، اجتماعی تبیان و خبر گزاری صدای افغان (آوا)پرپر ساختند، ما رسا تر و قوی تر برای حفظ آرمان های اسلامی گام برمیداریم؛هدف دشمن چیزی جز ایجاد تفرقه و جدایی بین شیعه و سنی نیست و ما باید بیش از پیش در راه وحدت و انسجام ، ثابت قدم تر گام برداریم، موضوعی که خانم نظری در مقاله خود به آن اشاره کرد.

مراسم با مداحی و مرثیه سرایی توسط آقای کریمی از قندهار ادامه یافت که با همنوایی و سینه زنی حضار همراه شد.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) پس از تبریک ایام ولادت پیامبر بزرگ اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حمله تروریستی به مسجد سیدآباد قندوز و فاطمیه قندهار، به چرایی و واکاوی بحران چهل ساله در افغانستان پرداخت.

حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود با اشاره به وقایعی که در چنددهه اخیر افغانستان اتفاق افتاده است، گفت که دشمن به دنبال اهداف خود در کشورماست و با قدرت، اهداف خود را دنبال می کند که این قوت دشمن، ناشی از ضعف ماست.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با یادآوری چهارده سال جهاد مردم علیه کمونیست ها، از پیروزی مجاهدین به عنوان یک فرصت نام برد که هدر رفت و اوضاع چنان پیش رفت که طالبان بر افغانستان حاکم شدند.

وی دو دهه اخیر افغانستان را برای مردم و شخصیت های حقیقی و حقوقی فرصت طلایی دانست که با خارج شدن برخی شخصیت ها از صحنه مبارزه، روحیه آنها هم تغییر کرد و به دنبال کارهای اقتصادی  و روزمره خود رفتند.

حسینی مزاری شماری از شخصیت های کشور را محافظه کار توصیف کرد که منجر به از دست رفتن فرصت ها برای ساختن تشکلات قوی ملی شد چون اهداف و سیاست مشخصی وجود نداشت و دشمن از خلا به وجود آمده برای تحقق اهداف خود استفاده کرد.

وی فضای حاکم امروز بر افغانستان پس از تصرف کابل توسط طالبان را هم  پر از فرصت برای مردم افغانستان دانست و تصریح کرد: نخبگان حوزه و دانشگاهی و فرهنگیان و اقشار مختلف مردم، تهدیدهای موجود را تبدلیل به فرصت کنند و از آن بهره برداری نمایند.

حسینی مزاری راهکار تبدیل شدن تهدیدها به فرصت را تلاش در راستای تعالی و ارتقای فرهنگ جامعه عنوان کرد و گفت: همه باید برای ارتقای فرهنگ جامعه کار نماییم که در گام اول باید کسب علوم روز و اهمیت تحصیل در میان مردم ترویج و نهادینه شود، و جامعه به سوی با سواد شدن سوق داده شود.

رئیس عمومی مرکز تبیان تاثیر تحصیل علوم دینی را در پیشرفت جامعه مکمل علوم روز ندانست و گفت: کسب علوم همراه با تهذیب باشد وگرنه  باعث بروز مشکل در جامعه می شود.

گزارش مشروح سخنان حسینی مزاری در این مراسم متعاقبا ارسال می شود.