• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22080
  • 494 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نخبگان و جوانان تحصیلکرده تلاش کنند تا پارلمان دلخواه مردم افغانستان تشکیل شود / اگر نمایندگان واقع بین، متدین و متخلق را انتخاب کردند یقینا به تمام نارسایی ها از جمله پیمان امنیتی رسیدگی خواهد شد

توطئه های وجود دارد تا پارلمانی تشکیل شود که اهداف غربیها یا طیف خاصی را تحقق ببخشد، لذا جوانان تحصیلکرده و نخبگان کشور تلاش کنند تا پارلمان دلخواه مردم افغانستان تشکیل شود نه بیگانه ها. به مناسبت شروع مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان سال ۱۳۹۷ گفتمان پژوهشی تحت عنوان “نگاه دانشجویان به کارزار انتخاباتی؛ اخلاق، صداقت […]

توطئه های وجود دارد تا پارلمانی تشکیل شود که اهداف غربیها یا طیف خاصی را تحقق ببخشد، لذا جوانان تحصیلکرده و نخبگان کشور تلاش کنند تا پارلمان دلخواه مردم افغانستان تشکیل شود نه بیگانه ها.

به مناسبت شروع مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان سال ۱۳۹۷ گفتمان پژوهشی تحت عنوان “نگاه دانشجویان به کارزار انتخاباتی؛ اخلاق، صداقت و واقع بینی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل بر گزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام و المسلمین “سید محمدحسین رضوانی بامیانی” مسوول کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان و کارشناس این گفتمان، صداقت، رعایت اخلاق و واقع بینی را رکن اساسی درسلامت انتخابات آینده عنوان کرد.

به گفته این کارشناس دینی و اجتماعی، برای انتخاب بهتر و گزینش صالحان، باید از اهل ذکر پرسید که در مرحله اول ائمه دین(ع) و سپس مراجع عظام تقلید و همینطورعلمایی که به امر دین آشنایی دارند و در نهایت بدنه اصلی اهل ذکر را کسانی تشکیل میدهند که دانش دارند و دیندارهستند و هم درد اجتماعی دارند که مصداق اتمش دانشجویان می باشند، زیرا اینها هم اطلاعات کافی دارند و هم دید اجتماعی مناسب دارند و می توانند در بسیاری از موارد پاسخگو باشند.

با این وصف به باور آقای رضوانی، مسوولیت دانشجویان در تمام عرصه ها به خصوص انتخابات بسیار سنگین است، زیرا سر نوشت دنیا و آخرت مردم در گرو انتخابات بوده و افسار آن نیز به دست جوانان تحصیلکرده می باشد.

به عقیده وی، اگر دانشجویان در این عرصه نتوانند نقش درست ایفا کنند در هیچ عرصه دیگری موفقیت نخواهد داشت. پس هر دانشجوی مسلمان در قدم اول باید بداند که هر رای یک عهد و امانت الهی است که در قبال آن باید صادق باشد و در عین حال خودشان به عنوان اهل ذکر و چشم بینای اجتماع وظیفه دارند که اندیشه مردم و اجتماع را در جهت انتخاب صالحان سوق دهند.

آقای رضوانی، بیان داشت که اگر قرار باشد انتخابات شفاف و عادلانه باشد و صالحان به مجلس راه پیدا کند از یکسو باید نامزدان اخلاق و صداقت را رعایت کنند و از طرف دیگر “معرف” یعنی کسیکه کاندید را معرفی می کند نیز باید دارای این اوصاف باشد.

به گفته او، اما رعایت اخلاق،  بیشتر بر می گردد به یک نامزد انتخاباتی، به این معنی که در جریان تبلیغات به کسی تهمت نزند، رقیب خودرا تخریب نکند وعده های دروغین به مردم ندهد و فقط برنامه های را به مردم تشریح کند که در توانش می باشد.

او تاکید کرد که یکی از اوصاف کاندید خوب این است که واقعیت جامعه و کشور را در نظر داشته باشد و به آنچه ضرورت است و مردم در شرایط فعلی به آن نیاز دارد فکر کند.

آقای رضوانی تصریح کرد که یکی از واقعیت های که در دوره هفدهم مجلس نمایندگان باید در نظر گرفته شود بازنگری پیمان امنیتی با امریکا است. همانگونه که اکثر نمایندگان فعلی نیز به بازنگری آن رای دادند، زیرا می بینیم که بعد از این پیمان شوم افغانستان به مراتب نا امن تر گردیده و قتل و کشتار زیاد شده است.

به عقیده رضوانی، پیمانی که نامش امنیتی و ماده هایش مشخص است برای این است که امنیت در کشور تامین شود، اما وقتی که نتیجه ای کاملاً برعکس داده است لازم است که بازنگری شود.

به باور این آگاه دینی، اگر مردم نمایندگان واقع بین، متدین و متخلق را انتخاب کردند یقینا به تمام نارسایی ها از جمله پیمان امنیتی رسیدگی خواهد شد.

او در پاسخ به اینکه چقدر مقوله های مانند اخلاق، صداقت، و واقع بینی در انتخابات آینده در نظر گرفته خواهد شد؟ گفت: متاسفانه از انتخابات های گذشته تجربه مثبت در این زمینه ها وجود ندارد، لذا رعایت همه جانبه موارد اخلاقی در آینده نیز بعید به نظر می رسد.

او درعین حال اظهار امیدواری کرد، با روشن گری های که صورت می گیرد و تلاشهای که خوبان و دانشمندان جامعه به خصوص قشر دانشجو برای فهم و آگاهی مردم و نامزدان انجام میدهند، شاید اخلاق کارزار انتخاباتی رعایت شود.

او همچنان ابراز داشت که با در نظرداشت انتخابات پر از چالش و تقلب در گذشته ها جوانان به خصوص قشر دانشجو تا هنوز متاسفانه یک حرکت منسجم در زمینه سلامتی انتخابات آینده به راه نینداخته است. یعنی برخلاف انتظار آنقدر متحرک نیستند. هر چند که دسته های به این فکر هستند تا ابتکار عمل را در دست گیرند، اما فضای موجود در کشور همین اقلیت را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته او آنچه مایه نگرانی مردم افغانستان می باشد این است که از همین حالا توزیع پول، وعده های دروغین شروع شده است و ذهنیت مردم را نسبت به انتخابات تخریب کرده است. امروز مردم بجای اینکه فکر کند که چه کسی را انتخاب کند تا مسوولیت شرعی و ملی شان ادا شود، به فکر این است که چه کسی پول بیشتر می دهد و در آینده کارم را درست می کند، لذا این فضای آگنده از زرق و برق پول، بخش عظیمی از دانشجویان را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وی در پاسخ به اینکه در فضای موجود وظیفه علما و نخبگان کشور چیست؟ گفت: آگاهی دهی مردم و تعیین معیارهای دینی برای نامزدان از وظیفه عمده ای نخبگان و دانشجویان کشور به شمار می رود.

رضوانی هشدار داد که اگر مردم به افراد نا صالح رای دادند و او هم به مجلس راه یافت هر خیانتی که او در حین انجام وظیفه مرتکب می شود رای دهنده در آن خیانت شریک است، همانگونه که در ثواب کارهای فرد صالح نیز شریک می باشد.

به عقیده او، از آنجایی که مردم افغانستان مسلمان هستند اگر آگاهی درست داده شود درصدی زیادی از مردم ارزشها و معیار های اسلامی را در انتخابات رعایت خواهند کرد.

هر چند به باور رضوانی دست های کثیف پشت پرده در تشکیل مجلس نمایندگان هم در گذشته و هم فعلاً کار می کند، اما اگر مردم همت کنند، این دست ها را کوتاه خواهند کرد، زیرا وعده قرآن است که سر انجام زمین از آن صالحان است و تجربه بشری نیز نشان داده است که در نهایت تصمیم ملتها یک خط را به خیر و صلاح مردم رقم می زند.

او ایمان، تقوی، فهم اجتماعی، دلسوزی و درک درد و رنج مردم را از معیارهای قرآنی و روایی در انتخاب اصلح عنوان کردو گفت: بدون شک اگر این موارد در انتخابات رعایت شود، دست های دشمنان مردم افغانستان از مداخله در امور داخلی کوتاه خواهد شد.

او در پایان به وضعیت امنیتی کشور نیز اشاره کرد و گفت: نا امنی چالش بزرگ است، توطئه های نیز وجود دارد تا پارلمانی تشکیل شود که اهداف غربیها یا طیف خاصی را تحقق ببخشد، اما با این همه نباید مردم مومن و متدیین افغانستان ناامید شوند و درانتخابات اشتراک نکنند، بلکه باید سهم داشته باشند درغیر آن صورت مجلس نمایندگان دلخواه اجانب و افراد بیگانه خواهد بود.

هر چند به گفته رضوانی در انتخابات های گذشته نیز مداخلاتی صورت گرفت، اما با حضور مومنین در مجلس نتوانستند مسائل آشکار ضد دینی را در قوانین داخل کنند و یا قانونی را در این جهت پاس نمایند. امیدوار هستیم که در آینده نیز چنین کاری صورت نگیرد.