• تاریخ انشار: 12 دسامبر 2017
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 15851
  • 891 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نزدیکی ایران و افغانستان زمینه‌های شکل‌گیری یک قدرت منطقه‌ای را فراهم می‌کند که به نفع دو کشور و جهان اسلام است

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در دیدار با استاندار قم، با اشاره به فرصت های بهتر زندگی که در سال های اخیر برای مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده، تأکید کرد که با توجه به حضور این مهاجرین، می توان از فرصت ها و زمینه های موجود، بهره برداری بیشتری در راستای گسترش روابط […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در دیدار با استاندار قم، با اشاره به فرصت های بهتر زندگی که در سال های اخیر برای مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده، تأکید کرد که با توجه به حضور این مهاجرین، می توان از فرصت ها و زمینه های موجود، بهره برداری بیشتری در راستای گسترش روابط و تعامل میان دو دولت و دو ملت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از قم، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان و هیأت همراه، شام روز شنبه(۱۸ قوس) با سید مهدی صادقی، استاندار قم دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار آخرین مسائل مربوط به روابط افغانستان و جمهوری اسلامی ایران و حضور مهاجرین افغانستانی در این کشور و به خصوص در ولایت/استان قم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

وی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران پیرامون حضور نزدیک به سه میلیون مهاجر افغانستانی در این کشور و همکاری هایی از سطح رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای(دام ظله العالی) گرفته تا رهبری دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور و تا سطوح استانداری ها که بار اصلی زحمات به دوش آن هاست، تشکر و قدردانی کرد.

دیدار-با-استاندار-قم

دبیرکل حزب اسلامی تبیان خاطرنشان کرد که در سال های اخیر، فرصت های خیلی بهتری برای مهاجرین به خصوص در ولایت/استان قم ایجاد شده که مهاجرین از این بابت سپاسگذار و خوشحال اند. وی به عنوان مثال به بحث زمینه سازی برای حضور مهاجرین در مراسم اربعین امام حسین(ع) در عراق اشاره کرد و گفت که در بحث اربعین فرصت های خیلی خوبی برای مهاجرین ایجاد شده است.

 

وی به فعالیت های حزب اسلامی تبیان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اشاره کرد و گفت: “حزب اسلامی تبیان بزرگترین تشکل شیعی است که در بیش از ۱۵ ولایت/استان افغانستان فعال است و در کنار آن، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز فعالیت می کند. این مجموعه در ایران هم در شهرهای مشهد، تهران، قم، اصفهان، شیراز و جاهایی که مهاجرین حضور گسترده تر دارند، فعال است”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری به فعالیت های رسانه های حزب اسلامی و مرکز تبیان اشاره کرد و گفت که این مجموعه امکانات خیلی خوب رسانه ای را در اختیار دارد و به خصوص درعرصه نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان فعالیت های خوبی انجام داده است.

 

وی خاطرنشان کرد: نزدیکی دو ملت نیاز به کار فرهنگی و رسانه ای دارد اما دو طرف تا کنون در این راستا کارهای شایسته و بایسته را انجام نداده اند، چه اینکه اگر مردم افغانستان شناخت دقیقی از مردم ایران، خصوصیت ها و شاخص ها و نیز ظرفیت های بزرگ داخل ایران داشته باشند و بالعکس، مردم ایران نیز چنین شناختی را به دست بیاورند، قطعا دو ملت همکاری و تعامل بیشتری به دست خواهند آورد که پیامد آن در کنار هم قرار گرفتن این دو ملت در منطقه است و طبیعی به نظر می رسد که نزدیکی ایران و افغانستان زمینه های شکل گیری یک قدرت منطقه ای را فراهم خواهد کرد که به نفع هر دو کشور و جهان اسلام خواهد بود.

 

حسینی مزاری تاکید کرد که حضور مهاجرین افغانی در ایران و توجه به آنها، رفع مشکلات باقی مانده و استفاده بهینه از ظرفیت های موجودشان، کمک شایانی به این نزدیکی می کند.

 

وی در ادامه به نکاتی پیرامون وضعیت مهاجرین اشاره کرد و پیشنهادهایی را مطرح نمود و خاطرنشان کرد که می توان از فرصت هایی که بین ایران و افغانستان، به خصوص با توجه به حضور مهاجرین وجود دارد، بهره برداری بیشتری صورت بگیرد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان به عنوان مثال به علاقمندی جامعه مهاجر و همچنین شهروندان افغانستان در داخل و خارج کشور به خصوص در کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. وی تصریح کرد که اگر مشکلات فراراه کسبه کاران و سرمایه گذاران افغانستانی برطرف شود، آن ها حاضر هستند در فعالیت های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری کنند.

 

وی به ضرورت سفرهای گردشگری به صورت کاروانی میان افغانستان و ایران، به خصوص سفرهای توریستی و زیارتی کاروان هایی از داخل افغانستان به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که سفر این کاروان ها و بازگشت شان به افغانستان، می تواند سبب تغییر برخی افکار منفی و زمینه ساز تعامل فرهنگی بیشتر با جمهوری اسلامی ایران در افغانستان شود.

 

از سوی دیگر، به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، در شرایط کنونی بیماران افغانستانی در داخل کشور برای درمان به کشورهای هند و پاکستان می روند و میلیون ها دالر را در سال به مصرف می رسانند، اما اگر زمینه درمان و گردشگری درمانی در ایران فراهم شود، با توجه به هم زبانی و هم فرهنگ بودن دو کشور، می تواند منفعت سرشاری برای هر دو طرف داشته باشد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان توجه به عرصه آموزش و پرورش و تحصیلات عالی مهاجرین را از اولویت های کاری پیگیری های مرکز تبیان برشمرد و گفت: طبیعی به نظر می رسد که اگرچه وضعیت تحصیل در ایران نسبت به گذشته برای مهاجرین خیلی بهبود یافته اما همچنان دانشجویان ما از یکسری دست اندازها و موانعی به خصوص مسائل مالی و شهریه دانشگاه ها گلایه و شکایت دارند که توجه جمهوری اسلامی به این قشر کمک بزرگی برای ساختن افغانستان و زمینه های نزدیکی دو ملت و دولت خواهد کرد.

 

در ادامه این دیدار سید مهدی صادقی، استاندار قم با اشاره به مشکلات داخلی افغانستان، بهبود شرایط کشور را موجب افزایش ثبات در منطقه و خصوصا ایران دانست و گفت: با توجه به مجاورت جغرافیایی و دین مشترک دو کشور، امنیت کشور افغانستان تأثیر خاصی بر امنیت ایران دارد.

 

آقای صادقی با بیان این که دو ملت ایران و افغانستان در بسیاری از مقاطع حساس تاریخی در کنار یکدیگر بوده اند، ادامه داد: “‌امیدواریم با افزایش اتحاد و همدلی دو کشور، بتوانیم سیر تعالی را با یکدیگر طی کنیم”.

 

وی با اشاره به آرمان های انقلاب اسلامی مبنی بر برادری همه مسلمین اظهار داشت: نگاه مسئولان کشور نسبت به اتباع خارجی نیز نشأت گرفته از این آرمان هاست. دولت ایران تلاش کرده تا این عزیزان از مواهبی همچون اشتغال، تحصیل و امنیت و آرامش بهره مند شوند.

دیدار-با-استاندار-قم۳