• تاریخ انشار: 13 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22404
  • 695 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نسل جوان افغانستان باید همت نمایند و خودشان سرنوشت کشور را به دست گیرند

افغانستان کشوری است که بیشترین جمعیت آنرا نسل جوان تشکیل می دهد و در دهه اخیر جوانان بیشتر به تحصیل پرداختند، جوانان تحصیل کرده باید در تعیین سرنوشت کشور سهم فعال بگیرند. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سیدحسن حبیبی استاد دانشگاه در گفتمان دانشجویی که از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت بلخ برگزار شد، […]

افغانستان کشوری است که بیشترین جمعیت آنرا نسل جوان تشکیل می دهد و در دهه اخیر جوانان بیشتر به تحصیل پرداختند، جوانان تحصیل کرده باید در تعیین سرنوشت کشور سهم فعال بگیرند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سیدحسن حبیبی استاد دانشگاه در گفتمان دانشجویی که از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت بلخ برگزار شد، جوانان را نیروی عظیم جامعه عنوان کرد.

آقای حبیبی، حضور جوانان در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی  و توجه شان به کسب علم و دانش را برای آینده افغانستان مهم یاد کرد و از جوانان خواست تا با اعتماد به نفس قوی به صحنه کار بیایند.

این استاد دانشگاه می گوید: جوانان در شوراهای ولسوالی، حضور پر رنگ دارند و قانون زمینه این نقش را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد که در انتخابات امسال در کابل، تعداد زیادی از جوانان در انتخابات پیش رو نامزد شده اند، لذا دیگر جوانان در سرتاسر  کشور می توانند از آنان الگو بگیرند.

آقای حبیبی از خانواده ها خواست تا به اعتماد به نفس فرزندان شان لطمه نزنند و باید این اعتماد به نفس از خانواده در جوانان پیدا شود تا در آینده در تمام عرصه ها جرأت کار کردن را داشته باشند.

در ادامه گفتمان، استاد حبیبی درباره سیستم و انواع انتخابات درافغانستان، جایگاه جوانان در نظام انتخاباتی افغانستان و جوانان و فرصت ها و چالش های انتخاباتی در افغانستان سیستم انتخاباتی افغانستان به بحث و بررسی پرداخت و گفت: سیستم رای غیرانتقال است که هر شهروند می توان خودش رای خود را مستقیم به هر کاندید که خواسته باشد بدهد، در این سیستم احزاب حق دخالت ندارند.

وی افزود که در افغانستان هفت نوع انتخابات داریم: انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی، شاروالی ها، شورای شاروالی ها و انتخابات قریه جات، ولی متاسفانه انتخابات شورای قریه جات، شاروال ها و شورای شاروال ها را در افغانستان تجربه نکرده ایم.

حبیبی تصریح کرد که قانون انتخابات زمینه خوبی را هم برای اشتراک کنندگان وهم نامزدان پیشنهاد کرده است وما باید از آن استفاده نمایم.

در ادامه گفتمان دانشجویی؛ عبدالغفور ارشد مسوول مرکز فرهنگی اجتماعی امید فردا؛ نقش جوانان را در تمام عرصه ها، حیاتی خواند و گفت: جوانان باید از درایت علم ودانش شان در تمام بخش های کشور استفاده کنند تا کشور از این دغدغه و بحران نجات یابد

گفتنی است که خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت بلخ؛ گفتمان دانشجویی را تحت عنوان”جوانان وانتخابات” باسرفصل های «سیستم وانواع انتخابات درافغانستان، جایگاه جوانان درنظام انتخاباتی وجوانان و فرصت ها و چالش های انتخاباتی در افغانستان»، با اشتراک کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار کرده است.