• تاریخ انشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27527
  • 337 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نظام تعلیمی کشور باید تغییر کند/ دانش آموزان به فکر یادگیری باشند

n00192601-b

به گزارش خبرگزاری آوا، “محمد رضا مبلغ” استاد یکی از مکاتب در بلخ گفت: در شرایط فعلی افغانستان نه تنها در بحث آموزشی و تعلیمی بلکه در همه‌ای عرصه ها مشکلات زیادی وجود دارد و این مشکلات تنها برای یک طرف قضیه نه بلکه برای هر دو طرف دانش‌آموزان و هم استادان وجود دارد.   […]

به گزارش خبرگزاری آوا، “محمد رضا مبلغ” استاد یکی از مکاتب در بلخ گفت: در شرایط فعلی افغانستان نه تنها در بحث آموزشی و تعلیمی بلکه در همه‌ای عرصه ها مشکلات زیادی وجود دارد و این مشکلات تنها برای یک طرف قضیه نه بلکه برای هر دو طرف دانش‌آموزان و هم استادان وجود دارد.

 

وی با انتقاد از خانواده ها افزود: اکثر خانواده ها در مورد فرزندان شان معلومات درست ندارند چنانچه آنها حتا نمی دانند فرزندان شان صنف چند است.

 

مبلغ زیاد بودن تعداد دانش‌آموزان را در یک صنف درسی مشکل اساسی خوانده تصریح کرد: یک استاد با کدام روش یک صنف را که دارای ۵۰ و یا ۶۰ دانش آموز است اداره کند و یا به همه ای آنها رسیدگی کند.

 

این استاد مکتب ادامه داد: برای ساختن یک نظام درست و اساسی نیاز به بودجه است که متاسفانه امروزه تمام بودجه ها در ساختن خانه ها و دیگر مسایل حیف و میل می شود.

 

محمد رضا، مظلوم ترین قشر جامعه را معلم دانسته می گوید: در افغانستان یک استاد به مشکلات زیادی دچار است و این معلم نمی تواند تنها در ظرف چند دقیقه برای یک دانش آموز همه مسایل را یاد بدهد.

 

وی از خانواده ها خواست تا به فرزندان شان بیشتر توجه کنند و تنها به مکتب و دانشگاه بخاطر آموزش فرزندان شان اکتفا نکنند.

 

شیر آقا میرزاد دانشجو دانشگاه بلخ با فاسد خواندن نظام تعلیمی کشور گفت: امروزه یک دانشجو به فکر اینست تا نمره خوب بدست بیاورد نه اینکه خوب بیاموزد و دانش آموزان به شوق و علاقه درس نمی خوانند.

 

وی برخورد استادان را عقده مندانه دانسته اظهار داشت: اکثر استادان مکاتب و دانشگاه ها در کشو بجای مهربان بودن، با دانش آموزان عقده مندانه برخورد می کنند.

 

میرزاد تصریح کرد: نظام تعلیمی افغانستان باید تغییر کند چنانچه دانش آموزان باید از صنف نهم رشته بندی شده و هر کس نظر به شوق و علاقه که دارد رشته خودش را ادامه بدهد.

 

شکریه محمدی فارغ صنف دوازده مکتب در ادامه نظریات بیان داشت: بهترین امتیازات جامعه بشری هنر معلمی است که معلم با نشر علم و تعلیم انسان ها را به پیشرفت سوق می دهد.

 

وی اشاه کرد: تمام پیشرفت ها و کمالات جامعه مدیون معلم ها است و تعلیم و تعلم از نعمت های خداوند است که اول برای انبیاء و دوم برای دیگر مردم ها ارزانی داشته است.

 

به گفته او حضرت امام علی(ع) فرمودند” هر کی برای من یک حرف بیاموزد او مولای من است” پس از این روایت مقام معلم درست تر فهمیده می شود.

 

سید محمد حیدری دانشجوی دانشگاه بلخ اظهار داشت: اولین کلمه که برای حضرت محمد(ص) گفته شد این بود که بخوان و اسلام بالای علم آموختن بسیار تاکید کرده است.

 

حیدری با گفتن اینکه اولین مربی خداوند است علاوه کرد: نماینده خداوند به عنوان مربی در روی زمین خانواده است.

 

وی پایه تعلیمی نظام آموزشی را خراب دانسته گفت: افرادی در مکاتب و دانشگاها به عنوان استاد گماشته می شود که اصلا لیاقت این عنوان را ندارند؛ اکثر استادان بجای نوازش پدرانه، دانش آموزان را لت و کوب می کنند.

 

قابل یاد آوری است که در اخیر این گفتمان روضه و نوحه خوانی بخاطر سالروز شهادت حضرت رقیه (س) نیز صورت گرفت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>