• تاریخ انشار: 4 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15145
  • 742 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نظام خانواده نقشی اساسی در نظام اجتماعی دارد/ تغییر مفهوم خانواده و تبدیل آن از پیمانی مقدس به پیمانی جنسی، انگیزه ازدواج را کاهش داده است

خانواده عبارت است از زندگی مشترک زن و مرد که با پیمان شرعی آغاز و برپایه‌ی ولادت شرعی فرزند یا فرزندان گسترش می‌یابد و به باور کارشناسان، این نظام کوچک، نقش اساسی را در اجتماع دارد، اما عواملی سبب کاهش ازدواج در جامعه شده که می توان به فقر، توجه خانواده دختران به مال و […]

خانواده عبارت است از زندگی مشترک زن و مرد که با پیمان شرعی آغاز و برپایه‌ی ولادت شرعی فرزند یا فرزندان گسترش می‌یابد و به باور کارشناسان، این نظام کوچک، نقش اساسی را در اجتماع دارد، اما عواملی سبب کاهش ازدواج در جامعه شده که می توان به فقر، توجه خانواده دختران به مال و ثروت و تغییر مفهوم خانواده و تبدیل شدن آن از یک پیمان مقدس به یک پیمان جنسی اشاره کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در میزگرد تحلیلی با عنوان “چرایی تشکیل خانواده از منظر دین” که از سوی نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، کارشناسان به بیان نقش خانواده در اجتماع پرداختند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین “سید اسدالله بهشتی”، مسوول بخش متعلمین و محصلین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، در ابتدا به بیان فسلفه‌ی ازدواج پرداخت و گفت که خانواده در اجتماع نقشِ تنظیم رفتار جنسی، تولید مثل و مشروعیت بخشیدن را دارد.

 

او در مورد نقش تنظیم رفتار جنسی خانواده گفت، هر کسی از جوانان که می‌تواند ازدواج کند، زیرا ازدواج پوششی برای چشم است و دامن شما را از گناه بد دور می‌کند.

 

بهشتی در ادامه به مسأله مشروعیت به عنوان یکی از نقش‌های خانواده در اجتماع پرداخت و گفت که پدر شرعی، برای فرزندان کار می کند، این نقش آثار اجتماعی در پی دارد. انتقال منظم ارث و تداوم نظام خویشاوندی یکی از آثار نقش مشروعیت خانواده در جامعه است.

 

وی افزود: “امیل دورکیم” از بررسی پدیده خودکشی در چند کشور اروپایی دریافت که ازدواج، افراد را از خودکشی باز می‌دارد.

 

مسوول بخش متعلمین و محصلین نمایندگی مرکز تبیان در هرات در ادامه به علل کاهش ازدواج در جامعه پرداخت و گفت که ترس از فقر یکی از علل این موضوع است. وی گفت: از طرفی هم خانواده‌ها در شوهر دادن دختران، بیش از اندازه به مال و ثروت اهمیت می‌دهند و مانع تشکیل خانواده می‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: مسوولیت‌گریزی یکی دیگر از عوامل کاهش ازدواج در جامعه است.

 

حجت الاسلام والمسلمین بهشتی می‌گوید که چهار گروه را خداوند از عرش بر آن‌ها لعنت کرده و ملائکه آمین گفته‌اند؛ یکی از این چهار گروه، کسی است که به خاطر ترس از فرزنددار شدن، خود را از زنان باز می‌دارد و ازدواج نمی‌کند.

 

وی در ادامه یادآور شد که تغییر مفهوم خانواده و تبدیل شدن آن از یک پیمان مقدس به یک پیمان جنسی، انگیزه ازدواج را نیز کاهش داده است.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در پایان گفت که پیامبر(ص) به ازدواج اهمیت داده، پیگیر ازدواج مسلمانان بوده و آنان را مورد بازخواست قرار می‌داده است.