• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26328
  • 629 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نقش اساسی خانواده در نظام تعلیم و تربیه کشور/ تربیت دینی به معنای بالندگی و در نهایت رسیدن به واقعیت‌هاست

کارشناسان مسایل دینی می‌گویند تعلیم و تربیه در جمهوری اسلامی افغانستان تاریخ طولانی داشته که شکل سنتی آن هنوز هم جریان دارد. خانواده مهمترین نهاد تربیتی و تعلیمی در کشور است. امروزه خانواده از دیدگاه دانشمندان جهان حکم یک نهاد موثر تربیتی و تعلیمی را دارا می‌باشد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان […]

کارشناسان مسایل دینی می‌گویند تعلیم و تربیه در جمهوری اسلامی افغانستان تاریخ طولانی داشته که شکل سنتی آن هنوز هم جریان دارد. خانواده مهمترین نهاد تربیتی و تعلیمی در کشور است. امروزه خانواده از دیدگاه دانشمندان جهان حکم یک نهاد موثر تربیتی و تعلیمی را دارا می‌باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان دانشجویی این خبرگزاری در مزارشریف تحت عنوان “جایگاه تربیت دینی در نظام تعلیم و تربیه جمهوری اسلامی افغانستان” با حضور کارشناس مسائل دینی و ده‌ها دانشجو در سالن جلسات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام عبدالحمید مدقق کارشناس مسائل دینی و اجتماعی، پیرامون جایگاه تربیت دینی در نظام تعلیم و تربیتی کشور می‌گوید: تعلیم و تربیه از منظر اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد. بنابر همین امر خداوند متعال رسالت تعلیم و تربیه بندگانش را بر تمامی پیامبرانش اولویت داده است. همچنین قرآن کریم در مورد اخلاق که بُعد عملی آن تربیه می‌شود اشارات زیادی دارد.

 

وی گفت: هر مسلمانی مطابق با دستور قرآن وظیفه دارد تا دیگران را تعلیم بدهد اما با در نظرداشت اینکه تربیه بر تعلیم مقدم‌تر می‌باشد.

 

آقای مدقق افزود: تعلیم و تربیه در جمهوری اسلامی افغانستان تاریخ طولانی داشته که شکل سنتی آن هنوز جریان دارد. خانواده مهمترین نهاد تربیه و تعلیمی در کشور است. امروزه خانواده از دیدگاه دانشمندان جهان نیز حکم یک نهاد موثر تربیتی و تعلیمی را دارا می‌باشد.

 

این عالم دین می‌گوید ملت افغانستان مسلمان هستند و ارزش‌های اخلاقی در میان مردم آن جایگاه ویژه و اساسی دارد. اخلاق نیکو در میان ملت سبب تربیه‌ خوب می‌شود و در نهایت یک شخص با روند تعلیمی سالم تقدیم جامعه می‌گردد.

 

حجت‌الاسلام مدقق با اشاره به نهادهای تعلیمی و تربیتی کشور گفت: دو عامل باعث تضعیف روند تعلیمی و تربیتی کشور شده است؛ نخست اینکه اساتید مکاتب و دانشگاه‌های ما اساس تعلیمی درست ندارند و دوم فرهنگ غرب که آهسته‌آهسته جایگزین فرهنگ دینی و ملی می‌شود. همین دو عامل ریشه اخلاقیات جامعه را سست و روند تعلیمی و تربیتی را تضعیف کرده است.

 

وی افزود دین اسلام با یادگیری تکنالوژی و علم نوین هیچ مشکلی ندارد بلکه فراگیری علم مطابق با معیار دین را تشویق می‌کند.

 

وی تصریح نمود که فعالیت اساتید زن در مکاتب کشور مطابق با احکام اسلام نیست چون با لباس‌های نامناسب و چندین قلم آرایش بر سر صنف‌ها حاضر می‌شوند، در حالی که به این مسئله توجه نمی‌کنند که با این وضعیت تدریس‌شان دانش‌آموزان پسر تحریک می‌شوند و دانش‌آموزان دختر از وضعیت غیر شرعی آنان الگوبرداری می‌کنند؛ این وضعیت، اخلاق ضد اسلامی را به نسل آینده تزریق می‌نماید.

 

این کارشناس مسائل دینی افزود: در مکاتب جمهوری اسلامی افغانستان حجاب اسلامی رعایت نمی‌شود. حجاب یا تربیت اسلامی محدودیت نیست بلکه راه رسیدن به اوج معنویات و مادیات می‌باشد. اساتید مکاتب و دانشگاه بدانند که جلوه دنیا و دنیاطلبی محدودیت است، اساتیدی که رسالت ملی و دینی خود را در قبال نسل آینده این کشور ادا نمی‌کنند وجدان راحتی ندارند؛ تربیت در اسلام به معنای رشد و بالندگی و در نهایت رسیدن به واقعیت است.

 

حجت‌الاسلام مدقق، راهکار اصلاحی و تقویتی نظام تعلیم و تربیه کشور را چنین عنوان می‌کند: باید بین اساتید و کارمندان جذب‌شده در مکاتب بازنگری صورت بگیرد. انسان‌های متعهد به ارزش‌های اسلامی و ملی جایگزین شده و در رأس نظام تعلیم و تربیتی شخصیت تونا و متدین گمارده شود. در غیر اینصورت نه تنها مشکلات کاهش پیدا نمی‌کنند بلکه در آینده، آسیب‌های جدی دامن‌گیر دولت جمهوری اسلامی افغانستان خواهد شد.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان، هر هفته با حضور گسترده دانشجویان و چندین متخصص امور روی موضوعات علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور با محوریت گفتگو به بحث پرداخته می‌شود.