• تاریخ انشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9790
  • 1,102 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نماد وحدت در ولایت هرات، به نمایش گذاشتن عظمت حضرت علی(ع) است

یکی از افتخارات شهروندان هرات این است که همگان از محبین حضرت علی(ع) هستند و نماد وحدت این است که در این شهر، عظمت علی(ع) به نمایش گذاشته شود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این سخنان را حجت‌الاسلام و المسلمین “محمدسعید رضازاده” رئیس دانشگاه اشراق در مراسم تجلیل از سیزدهم رجب سالروز ولادت حضرت […]

یکی از افتخارات شهروندان هرات این است که همگان از محبین حضرت علی(ع) هستند و نماد وحدت این است که در این شهر، عظمت علی(ع) به نمایش گذاشته شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این سخنان را حجت‌الاسلام و المسلمین “محمدسعید رضازاده” رئیس دانشگاه اشراق در مراسم تجلیل از سیزدهم رجب سالروز ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر که در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، ابراز داشت.

 

وی ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان به بیان شناسنامه حضرت علی(ع) پرداخت و سپس افزود که علت بلند کردن عَلَم در اولین روز نوروز توسط شیعه، این است که حضرت علی(ع) در اولین روز نوروز به امامت رسیده‌اند.

 

رضازاده افزود: می‌گویند علی بلند مرتبه و با عظمت است، پس چرا نامش در قرآن نیامده است؟ در جواب این افراد باید گفت که آیه نماز بر پیامبر(ص) نازل شد اما تعداد رکعت‌های آن در قرآن ذکر نشده است. خود پیامبر(ص) نماز را برای مسلمانان تبیین کرد. عدم ذکر دلیل بر نااهمیت و بی‌ارزشی آن نیست.

 

وی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که هر کسی به چیزی افتخار می‌کند و به بیان سخنان امام خمینی در این زمینه پرداخت و افزود که ما مفتخریم که پیرو مذهبی هستیم که رسول خدا موسس آن به امر خداوند تعالی بوده، و امیرالمومنین علی بن ابیطالب، مامور رها کردن بشر از تمام اغلال و بردگی‌ها است. ما مفتخریم که کتاب نهج‌البلاغه که بعد از قرآن بزرگترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی بخش بشر است و دستورات معنوی و حکومتی آن بالاترین راه نجات است، از امام معصوم ما است. ما مفتخریم که ائمه معصومین، از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب زمان که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است ائمه ما هستند.

 

رضازاده ادامه داد: ما مفتخریم که ادعیه حیات‌بخش که او را “قرآن صاعد” می‌خوانند از ائمه معصومین ما است. ما به “مناجات شعبانیه ” امامان و “دعای عرفات “حسین بن علی – علیهما السلام – و “صحیفه سجادیه ” و”صحیفه فاطمیه ” که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه است از ما است. ما مفتخریم که ائمه معصومین ما – صلوات الله و سلامه علیهم – در راه تعالی دین اسلام و در راه پیاده کردن قرآن کریم که تشکیل حکومت عدل یکی از ابعاد آن است، در حبس و تبعید به سر برده و عاقبت در راه براندازی حکومت‌های جائرانه و طاغوتیان زمان خود شهید شدند. و ما امروز مفتخریم که می‌خواهیم مقاصد قرآن و سنت را پیاده کنیم.

 

رضازاده در ادامه باز هم به سخنان امام خمینی(ره) اشاره کرد و افزود که ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه‌های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر، و همدوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند.

 

رئیس دانشگاه اشراق در ادامه گفت که اگر به این هویت فرهنگی افتخار نکنیم، به چه چیزی می‌خواهیم افتخار کنیم. ما بی‌هویت نیستیم. خیلی بد است که مسلمان بی‌هویت باشد. پیشتیبانی هویت ما این چنین است. ما در دانشگاهی تربیت شدیم که ۱۴ معصوم از منبع وحی استفاده کردند. دانشجوی چنین دانشگاهی در جهان حرف و حضور دارد و این جزء افتخاراتی است که بر ما عنایت شده است.

 

وی افزود: اشکالی که امروزه شبکه‌های وهابی مطرح می‌کنند، این است که حضرت علی(ع) در کعبه و در میان بت‌ها به دنیا آمده، پس چه ارزشی دارد؟

 

به گفته رضازاده، در جواب این افراد باید گفت که ارزش خانه کعبه ذاتی است و وجود بت در درون آن از عظمت خانه کعبه نمی‌کاهد. پیامبر(ص) در غار حرا رو به کعبه نشسته بود، مگر در آن زمان در درون کعبه بت نبود؟ پس کار پیامبر(ص) اشتباه بوده است؟ اقامه نماز به سوی کعبه تا قبل از اینکه کعبه فتح شود و در اطراف همین کعبه طواف می‌کردند و آیا طواف حضرت به دور بت بوده، خیر به دور کعبه به خاطر ذاتیت کعبه بوده است و همچنین سوره فیل نشان عظمت این خانه است.

 

این فعال فرهنگی در هرات گفت که “جرج جرداق” مسیحی می‌گوید که ای روزگار تو را چه می‌شد اگر تمام نیروهای خود را بسیج می‌کردی و در هر عصر و زمانی بزرگ مردی چون علی با همان عقل، قلب و زبان و شمشیر به جهان به ارمغان می‌آوردی.

 

به گفته رضازاده، ارزش حضرت علی(ع) به این است که دارای فضائل و خصائص عجیب و همه بُعدی است.

 

رئیس دانشگاه اشراق در ادامه باز هم به بیان سخن جرج جرداق مسیحی در مورد حضرت علی(ع) پرداخت و گفت: کجاست دنیا به عظمت علی، مانند عقل علی؟

 

وی گفت: تمام حقوق‌دانان بشر نشستند و هر چقدر تدوین کردند، دیدند به چیزی که حضرت علی در عصر حکومتش برای استاندارش نحوه‌ی حکومت‌داری بیان کرده بود، مثل آن نیست. همان سند را به عنوان سند افتخار به مجمع عمومی سازمان ملل دادند و گفتند که اگر در دنیای امروز به مصداق حکومتداری خوب را داشته باشیم، شده آن حکومتی که علی معرفی کرده است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین رضازاده افزود: حدود سی میلیون جمعیت کشور را اگر قلبشان را بشکافی، می‌گویند در این کشور عدالت نیست.

 

وی تاکید کرد که اگر روزی سردمداران ما هم متعهد و هم مسلکی می‌بودند، امروز بدبختی نداشتیم.

 

به گفته رضازاده، جرج جرداق مسیحی هم به عقل، حرف و توان حضرت علی(ع) اشاره می‌کند.

 

رئیس دانشگاه اشراق در ادامه یادآور شد که یکی از افتخارات شهروندان هرات این است که تمام مردم آن از محبین اهل بیت هستند و نماد وحدت این است که در این شهر عظمت علی(ع) به نمایش گذاشته شود.

 

وی در پایان تاکید کرد که عظمت علی(ع) یعنی عظمت تمام صحابه و جهان اسلام.