• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12459
  • 395 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نمی‌شود انسان قسمتی از اسلام را بپذیرد و قسمت دیگر را قبول نکند

اسلام مجموعه‌ای از معارف و مباحثی است که نمی‌شود انسان بخشی از اسلام را قبول کند و بخش دیگری را قبول نکند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا(ع) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل […]

اسلام مجموعه‌ای از معارف و مباحثی است که نمی‌شود انسان بخشی از اسلام را قبول کند و بخش دیگری را قبول نکند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از سالروز ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا(ع) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین “محمد علی شریفی” از مسوولین مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی به بیان شخصیت امام رضا(ع) پرداخت و گفت که به عنوان یک مسلمان بر ما لازم است تا سیره و روش پیامبر(ص) و اهل‌بیت پیامبر(ص) را در زندگی خود پیاده کنیم.

 

آقای شریفی افزود: گرچه توجه به اسطوره‌ها و الگوها در تمام جوامع و ملل وجود دارد اما چه الگویی بهتر از پیامبر(ص) و اهلبیت پیامبر(ص).

 

وی در ادامه گفته‌هایش افزود که یکی از دلایل و براهین برای پیروی از ائمه معصومین این است که آنان برای جامعه الگو و هدایتگر جامعه هستند.

 

او به بیان کلامی از حضرت علی(ع) پرداخت و گفت که امام علی(ع) می‌فرماید که “محبوبترین بنده‌ی خدا در نزد خدا کسی هست که به پیامبر(ص) و اهلبیت پیامبر(ص) اقتدا کند زیرا قرآن می‌فرماید که “پیامبر بهترین اسوه و الگو هست”.

 

این عالم دینی افزود که “علی(ع) می‌فرماید که اگر عمل شما مطابق با سیره‌ی ما نباشد، عمل شما همانند عمل فرزند نوح(ع) است”.

 

“رجاء بن ابی ضحاک” مسوول کاروانی است که امام رضا را از مدینه به سمت ایران می‌آورد. او می‌گوید که امام(ع) در طول مسیر ما را دستور به خواندن نماز در اول وقت می‌دادند.

 

این عالم دینی گفت که “نماز سه قسم است، نماز اول وقت که معراج مومن و نردبان تکامل انسان به سمت خدا است. نماز وسط وقت هم ثواب دارد و نماز آخر وقت فقط برای رفع تکلیف است”. رجاء می‌گوید که در طول این مسیر امام(ع) هیچ شب نماز شب‌شان قضا نشد.

 

شریفی در ادامه افزود که “نافله‌ی شب سه اثر دارد. اولین اثر این است که انسان را از عذاب قبر و عذاب جهنم نجات می‌دهد. عمر انسان را طولانی و با برکت می‌کند. رزق و روزی انسان را زیاد می کند”. همچنین یکی از جاهایی که خداوند در مقابل فرشتگانش افتخار می‌کند، همین نماز شب است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین “شریفی” در بخش دوم سخنانش به بیان سیره اجتماعی و فرمایشات امام رضا(ع) در این زمینه پرداخت و افزود که آن‌حضرت آن‌چنان متواضع بودند که هرگز سفره خود را از غلامان جدا نکردند. هنگامی که سفره پهن می‌شد، غلام‌ها را نیز در کنار خود فرا می‌خواندند تا بر یک سفره غذا بخورند.

 

وی گفت: یک روز یکی از غلامان به دیگران می‌گوید که خوب است تا اتاق جداگانه‌ای برای امام انتخاب کنیم. زمانی‌که امام این سخن را شنیدند، ناراحت شدند و گفتند که ملاک برتری، تقوا است.

 

این عالم دینی گفت که “اسلام مجموعه‌ای از معارف و مباحثی است که نمی‌شود انسان بخشی از اسلام را قبول کند و بخش دیگری را قبول نکند”.

 

وی گفت که برخی از انسان‌ها بُعد عبادی اسلام را می‌پذیرند اما بُعد اجتماعی آن را رها کرده‌اند.

 

شریفی در پایان به بیان یکی دیگر از سخنان امام در این باب پرداخت و گفت امام رضا(ع) فرمودند که “خداوند سه چیز را در کنار سه چیز دیگر قرار داده و اگر یکی را به تنهایی انجام بدهید خداوند قبول نمی کند. نماز و زکات، شکر خدا و احترام به پدر و مادر و تقوا و صله‌رحم.”

 

یادآور می‌شویم که این مراسم با قرائت قرآن توسط آقای “موسوی” قاری نونهال آغاز و با مقاله، مداحی و سخنرانی پایان یافت.