• تاریخ انشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 28860
  • 516 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نگاه ما به روحانیت، رهبری جامعه است/ روحانیون از حالت انفعالی نسبت به مسائل جامعه خارج شوند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس، دومین جلسه ” کرسی هم اندیشیِ علمی و پژوهشی مصباح” با حضور جمعی از علما و روحانیون از سوی نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهد مقدس برگزار گردید.   در این جلسه که تحت عنوان فرعی”فرصت ها و ظرفیت های حضور مهاجرین در ایران” برگزار شد، با حضور حجت السلام […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس، دومین جلسه ” کرسی هم اندیشیِ علمی و پژوهشی مصباح” با حضور جمعی از علما و روحانیون از سوی نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهد مقدس برگزار گردید.

 

در این جلسه که تحت عنوان فرعی”فرصت ها و ظرفیت های حضور مهاجرین در ایران” برگزار شد، با حضور حجت السلام و المسلمین مُشیری؛ از مدیران فرهنگی و فعال حوزوی ولایت خراسان رضوی،جناب آقای دکتر ابراهیمی معاون پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ظرفیت ها و فرصت های روحانیون و طلاب افغانستانی مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

حجت السلام و المسلمین مُشیری به عنوان یکی از کارشناس  کرسی هم اندیشی در پاسخ به سوال این که علما با چه راهکار هایی میتواند در جهت رشد دهی فکری تاثیر گذار باشند، گفت:در حوزه روحانیت، در جمهوری اسلامی ایران ،مخصوصا روحانیان بزرگوار مهاجر،چند فرصت ویژه وجود دارد،  در مشهد یک آمار چند صدهزار نفری از عزیزان مهاجر داریم،که در جاهای مختلف مستقر هستند که دارای نگاه و انگیزه مذهبی قوی هستند و نیاز مذهبی شان بالاست ، فرهنگ سازی و تقویت فرهنگی مهاجرین در جمهوری اسلامی به عهده خود روحانیون مهاجر است که هم با فرهنگ بومی ، هم با فرهنگ ملی و مذهبی افغانستان و هم با فرهنگ حوزه های علمیه داخل جمهوری اسلامی، آشنا هستند.

 

وی تصریح کرد: روحانیت ما  باید از انفعالی که در چند صد سال گذشته برایش ایجاد کردند، بیرون بیایند ،انفعال یعنی چه؟ یعنی این که ما فکر کنیم که روحانیت فقط متولی امر دین مردم است که باید چهار تا احکام بگوید و نماز بخواند و تمام شود، کاری به کار مردم نداشته باشد. درحالی که اساس در نگاه ما به روحانیت، رهبری جامعه است، وقتی رهبری جامعه شد ،این نگاه خود به خود به سمت فرهنگ سازی برای جامعه مطلوب وتکامل یافته می رود.

 

مُشیری؛ از مدیران فرهنگی و فعال حوزوی ولایت خراسان رضوی اظهار داشت: روحانی که نگاهش رهبری و رشد دادن جامعه باشد، این روحانی واقعا در جامعه فرصت کار و مراجعات فراوان خواهد داشت که ۲۴ساعت شبانه روز، ۴۸ ساعت هم شود، فرصت کم میاورد.

 

موصوف گفت: طلاب و روحانیون افغانستانی چون از حوزه غنی علمیه خراسان بهره می برند، می توانند در بازگشت به کشور خودشان و در سفرهای تبلیغی در افغانستان منشأ اثر باشند، یکی از گلایه هایی که در افغانستان شنیدم این بود که می گفتند که نخبگان حوزوی ما به افغانستان برنمی گردند یا حتی برای سفرهای موقت هم بر نمی‌گردند و خیلی از این جهت مطالبه می‌کردند و می گفتند اگر در سال دو سه بار دوستان تشریف بیارند و از آموخته هایشان، هم حوزه های علمیه و هم مردم را بهرمند کنند؛حوزه های علمیه افغانستان هم نیاز به این علمای برجسته ی مهاجر که تعدادشان هم اندک نیست، دارد؛جامعه ی چند هزار نفری مهاجر افغانستانی در مشهد حضور دارند، اگر این ها در سال زمانی را برای خدمت به افغانستان اختصاص دهند، منشا تحولات ویژه در زمینه های علمی، فرهنگی و…خواهند شد

nf00201247-1

مُشیری تصریح کرذ: اگر ما گفتیم روحانیت نقش رهبری دارد، اگر به نخبگان بگوییم به افغانستان برگردند، و زکات علم شان را بدهند، تا خودمان به صحنه نرویم، آن ها نخواهند آمد، تعبیر آیت الله العظمی جوادی آملی این بود که تفاوت مدیریت انبیا با فراعنه این است که انبیا خودشان حرکت می کنند بعد می گویند حالا شما بیایید، اما فراعنه می گویند بروید؛ مدیریت ما، مدیریت انبیا است، باید خودمان در آنجا حضور پیدا کنیم بعد بگوییم بقیه هم بیایند، من در هر کشوری مثل افغانستان یا هر کشور دیگری که می گویم تشریف ببرید، خودم هم به آن کشور ها رفتم.

 

او به فعالیت دشمنان در افغانستان اشاره کرد و گفت: در افغانستان، حوزه های علمیه نیاز های فراوانی دارند، ضمن این که دشمن هم در این زمینه به شدت کار می کند، خواهشم این است که از بعضی علمای برجسته و شخصیت های فرهنگی افغانستان دعوت کنید و از اقداماتی که دشمنان اسلام در افغانستان در حوزه ی فرهنگی انجام داده اند بگویند، واقعا فاجعه بار است.

 

این فعال فرهنگی با بیان این که سطح استعداد و فرهنگ سازی و تاثیر گذاری مردم افغانستان بالا است، گفت: یکی از کارهای دیگری که روحانیون می توانند و باید انجام دهند معرفی شخصیت های برجسته افغانستان و پیشینه ی تمدنی و نقش تمدنی افغانستان به جهان اسلام است، شهید مطهری این کار را انجام داد، به عنوان خدمات متقابل ایران و اسلام؛ جا دارد امروز کتابی با عنوان خدمات متقابل افغانستان و اسلام نگارش شود، اگر چنین کتابی نگارش شود بسیار ارزشمند، فخیم و موثقی خواهد بود.

 

حجت السلام و المسلیمن محمودی از حاضرین در نشست:در این فضایی که ما قرار داریم، علما باید در هر زمینه ای پرچمدار باشند و چطور می شود این مدیریت فرهنگی یا تبلیغی را با توجه به ظرفیتی که هست، انجام دهیم؟ از طلاب زیادی درخواست کردیم برای تبلیغ به افغانستان تشریف ببرند، یکی از مشکلات آن ها مشکل مالی است، چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

 

آقای مشیری در پاسخ به این دو سوال بیان داشت: در افغانستان فرصت ها فراوان است، امور مساجد افغانستان تبدیل به تشکل جدی شده است و دوستان ما در آن جا به طور جدی در حال ساختن زمینه های تبلیغی هستند و در ارتباطاتی که میان نخبگان مستقر در ایران و افغانستان شکل بگیرد، نیازها مشخص می شود و طلاب بر اساس نیازها اعزام شوند، و با دانستن نیازها ورود پیدا کنند، یقینا این طلبه در آنجا وقتش پر خواهد شد و هم نیازهای مادی اش تامین خواهد شد،اگر نیازها را درست مدیریت کنیم، هزینه‌ها تامین خواهند شد.

 

این عالم دینی اظهار داشت: دوستان افغانستانی ما از فضای مشهد و فضای آموزشی مشهد به نحو احسنت استفاده کنند به طور مثال:فضای جامعه المصطفی، حوزه های آموزشی،نهاد های فرهنگی مثل دفتر تبلیغات وسازمان تبلیغات، شخصیت های فرهنگی که اینجا هستند و آمادگی دارندکه علم و مهارت هایشان را در اختیار دوستان قرار دهند،دوستان طلبه ما از این فضا غفلت نکنند و در این حوزه ها ورود پیدا کنند در آنجا برایشان زمینه های تبلیغی فراوان خواهند بود.