• تاریخ انشار: 11 ژانویه 2020
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 28832
  • 468 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نیاز جامعۀ شیعی کشور به بازنگری/ مراجع و روحانیت در رأس هرمِ این تحول قرار دارند

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حسینی مزاری در ابتدای این دیدار، خطاب به حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی عنوان کرد: ما امروز در خدمت حضرتعالی هستیم که اولا تجدید دیدار و برقراری رابطه صورت بگیرد و دوما نسبت به زحمات و تلاش‌هایی که در عرصۀ مرجعیت انجام می‌گیرد و بحث تدریس و آموزش و هدایت […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حسینی مزاری در ابتدای این دیدار، خطاب به حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی عنوان کرد: ما امروز در خدمت حضرتعالی هستیم که اولا تجدید دیدار و برقراری رابطه صورت بگیرد و دوما نسبت به زحمات و تلاش‌هایی که در عرصۀ مرجعیت انجام می‌گیرد و بحث تدریس و آموزش و هدایت و مدیریت مقلدین خداقوت عرض نمائیم.

 

وی سپس به معرفی تشکیلات مرکز تبیان پرداخت و گفت: مرکز تبیان یک تشکیلات شیعی است که در حال کار بر اساس تکلیفی است که بر عهده دارد، لذا در این راستا نیاز جدی دارد که ارتباط نزدیکی با مرجعیت داشته باشد.

 

حسینی مزاری ادامه داد: به این لحاظ حدمت حضرتعالی رسیدیم که مرکز تبیان را مورد توجه معنوی، فکری و فرهنگی خود قرار بدهید.

 

وی همچنین با اشاره به حادثه تلخ ۷ جدی ۹۶ و حمله علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا در کابل عنوان کرد: “در آن حمله، ۵۲ نفر که تعداد زیادی از آنها از طلاب علوم دینی بودند به شهادت رسیدند و بیش از ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند. این حملۀ ناجوانمردانه تاوان حرکت سالم تشکیلات مرکز تبیان در افغانستان بود که در نهایت آمریکایی‌ها نتوانستند تحمل نمایند و تحت عنوان داعش، این مرکز را مورد حمله قرار دادند.”

 

حسینی مزاری ضمن ارائۀ گزارش مختصری از وضعیت شیعیان در افغانستان خدمت معظم له اظهار داشت: نکته‌‌ای که قابل یادآوری است این که وضعیت شیعیان افغانستان در حوزه‌های مختلف بخصوص حوزه‌های علمیه در ولایات کابل، هرات، مزارشریف و همچنین بامیان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

 

رئیس مرکز تبیان خواستار توجه بیشتر مراجع عظام تقلید به وضعیت حوز‌ه‌های علمیۀ داخل افغانستان شده و ابراز کرد: توجهات بیشتر حضرتعالی چه در بحث آموزش و چه در بحث پرورش نسبت به حوزه‌های علمیه افغانستان قطعا در بهبود وضعیت شیعیان در این کشور تأثیرگذار است.

 

وی عنوان کرد: امروز جامعۀ شیعه افغانستان از نگاه فکری و فرهنگی به بازبینی و بازنگری و یک تحول جدی نیاز دارد که قطعا در رأس هرمِ این تحول، علما و روحانیت قرار خواهند داشت.

 

رئیس مرکز تبیان اظهار داشت: متاسفانه طی سالهای گذشته وضعیت شیعیان بخصوص حوزات علمیه و علوم حوزوی تقریبا مغفول مانده و توجه جدی و چندانی در این زمینه صورت نگرفته است؛ به همین دلیل کیفیت کار در افغانستان خیلی قابل توجه نیست و این در حالی است که آمریکایی‌ها و سایر کشورهای خارجی با تمام توان و قدرت برای تضعیف شیعیان و جریان‌های اسلامی فعالیت جدی و اثرگذاری را روی دست دارند.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه علما طی ۱۹ سال اخیر در افغانستان نتوانسته‌اند تاثیرگذاری آنچنانی داشته باشند، عنوان کرد: طبیعی است که توجه مراجع عظام تقلید که در قم تشریف دارند نسبت به مسایل افغانستان برای شیعیان خیلی کارساز و راه‌گشا خواهد بود.

 

در ادامۀ این دیدار، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی ضمن عرض خوش‌آمدید به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه، عنوان داشتند: مطالبی را که بیان نمودید همانگونه است. ملت عزیز افغانستان از جمله ملت‌های بسیار مستضعف است که سزاوار است در مورد آنان حرکت بیشتری صورت بگیرد.

 

این مرجع تقلید ادامه دادند: باید اقداماتی روی دست گرفت که این ملت از این حالت ضعف بیرون بیاید. می‌توان گفت همان دغدغه‌ای را که انبیای الهی و رسول گرامی اسلام داشتند ما هم داریم، اما مسئله این است که آنطور که باید به وظیفه عمل بشود، عمل نمی‌شود.

 

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی بیان داشتند: مسلمانی ما اینگونه است که به آنچه در اسلام گفته می‌شود عمل نمی‌‌شود. آن کسی که مسلمان نیست که مسلمان نیست. ولی آن کسی که مسلمان است این‌گونه عمل می‌کند، یعنی به بعضی‌ از دستورات دین اسلام عمل می‌کند و به بعضی‌ از آنها عمل نمی‌کند.

 

معظم له در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به پنهانی وارد شدن مسئولان آمریکایی به افغانستان عنوان داشتند: این مسئله نشان می‌دهد که آنان در بین مردم پایگاهی ندارند.

 

ایشان خطاب به سردمداران آمریکا گفتند: “شما که در افغانستان نیروی مسلح و همۀ امکانات دیگر را دارید، این مخفیانه وارد شدن‌تان چه معنایی می‌دهد؟ این نشان‌دهندۀ این است که شما در افغانستان جایگاه و پایگاهی ندارید و مردم این کشور هم شما را نمی‌خواهند.

 

آیت الله علوی گرگانی با ابراز تأسف از وجود اختلافات میان امت اسلامی بیان کردند: متاسفانه مسلمانان با یکدیگر یکدست نیستند. اگر ما مسلمان‌ها همه با هم متحد باشیم، دشمن جرأت نخواهد کرد حتی به یکی از کشورهای اسلامی تجاوز کند.

 

این مرجع تقلید با اشاره به ظهور گروه‌های افراطی نظیر وهابیت گفتند: دشمنان ما خودشان مستقیما وارد میدان نمی‌شوند بلکه گروه‌هایی افراطی همچون وهابی‌ها را تأسیس و تقویت کرده و به جان مسلمانان می‌اندازند.

 

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی در پایان بیانات خود ابراز داشتند که سلام بنده را به همراهان و شیعیان افغانستان برسانید.

 

گفتنی است که حجج اسلام دکتر سیدذکی موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در شهر قم و دکتر سیدحسن موسوی مسئول بخش علمای این دفتر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن سجادی نماینده ویژه مرکزتبیان در ولایت قم، و جمعی از همکاران‌شان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری را در این دیدار همراهی نمودند.

 

تذکر: شایان ذکر است که این دیدار قبل از شهادت شهید جنرال قاسم سلیمانی و همرزمان شهید ایشان صورت گرفته است.