• تاریخ انشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23291
  • 405 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نیروهای خارجی مانند گرگهای درنده در کشور ما لانه کرده اند

سید جعفر مبلغ می گوید وضعیت فعلی کشور بغرنج و ما شاهد حضور نیروهای خارجی و سلطه دشمنان از نقاط مختلف دنیا هستیم که مانند گرگ های درنده به کشور ما لانه کرده اند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) نشست هفتگی بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ۱۱ […]

سید جعفر مبلغ می گوید وضعیت فعلی کشور بغرنج و ما شاهد حضور نیروهای خارجی و سلطه دشمنان از نقاط مختلف دنیا هستیم که مانند گرگ های درنده به کشور ما لانه کرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) نشست هفتگی بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ۱۱ (دلو) برگزار شد.

 

طی این نشست حجت الاسلام و المسلمین سیدجعفر مبلغ به اختلافات گسترده جامعه افغانستان اشاره کرد و گفت: سرمنشاء تمام آسیب های موجود فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور، عدم وحدت و یگپارچگی است.

 

وی ادامه داد: عدم همبستگی تشکل ها، مراکز فرهنگی و نهادها در سطح افغانستان باعث حرکتی ناکام شده است، با توجه به این شرایط، امروز باید در جهت انسجام فکری جامعه کار کنیم.

 

مبلغ نیز به پیروزی جهاد و مقاومت افغانستان اشاره کرد و گفت: پس از این پیروزی، و با توجه به ثمره خون های شهدا، مردم انتظار داشتند تا حکومت اسلامی بر پایه های وسیع اجتماعی تشکیل شود تا شاهد حاکمیت قانونمند در جامعه باشند، اما متاسفانه بعد از پیروزی وقایع و حوادثی رخ داد که در نتیجه تمام انتظارات مردم را نابود کرد و به جای آن مشکلات را بر آنان تحمیل نمود.

 

این عالم دین دشمنان را گرگ های درنده خطاب کرد و گفت: وضعیت فعلی کشور بغرنج و ما شاهد حضور نیروهای خارجی و سلطه دشمنان از نقاط مختلف دنیا هستیم که مانند گرگ های درنده به کشور ما لانه کرده اند.

 

وی به یکی از آسیب هایی که با ورود دشمنان به خاک افغانستان آشکار شد اشاره کرد و اظهار داشت: کشورهای غربی با توجه به دسیسه و نقش هایی که داشتند به جامعه ما ضربه محکمی وارد کردند که یکی از آن ها مهاجرت بی رویه خانواده ها مخصوصا جوانان و نسل سوم انقلاب، به کشور های غربی و اروپایی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مبلغ به راهکارها برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور اشاره کرد و گفت: امروز یکی از نیازهای جدی در افغانستان حضور فعال علما، روشنفکران، فرهیختگان و شخصیت های ملی و مردم است.

 

موصوف با توجه به مطلب فوق تاکید کرد که این شخصیت ها باید طرح ها و برنامه هایی را روی دست بگیرند و با دقت اعمال نمایند تا ملت ما از خواب غفلت بیرون بیایند.

 

وی به رابطه انسان ها با خدا پرداخت و گفت: یکی از مهم ترین کارهایی که ما باید انجام دهیم این است که رابطه خود را با خدا خوب و مطلوب برقرار کنیم و سلوک ما در عرصه های خانواگی، اجتماعی باید الهی باشد؛ اگر جامعه ما به این درک و فهم برسد، قطعا در ابعاد مختلف مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حرکت های خدا محوری خواهند داشت.

 

وی همچنین بیان کرد که در سایه احساس مسئولیت، انجام وظیفه صادقانه و تلاش های خدامحور میتوان جبران مافات نمود و حرکتی جدی و استوار در جهت رفع و دفع مشکلات داشت.

 

در بخش دیگر این نشست حجت السلام ولمسلمین عظیمی طی سخنانی کوتاه متذکر شد: در نتیجه تلاش های بزرگان و خون های پاک شهداء، در قانون اساسی افغانستان رسمیت یافته ایم و از مرحله مبارزه در چوکات احزاب عبور کرده و وارد نظام شده ایم و اینک در چارچوب نظام و دولتی تحت عنوان جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت می کنیم.

 

عظیمی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: ما در همه ی انتخابات حضور فعال داریم و رأی ملت به دولت به معنی خواسته ها و مطالبات مردم از دولت منتخب است؛ اما امروز نباید موضع گیری ها و عملکردهای ما حساسیت برانگیز باشد زیرا باید مطالبات ما در چهارچوب وظایف حکومت صورت بگیرد، براساس قانون اساسی ما تبعه افغانستان هستیم و باید از مزایای قانونی برخوردار باشیم، یکی از بدیهی ترین وظایف دولت تامین امنیت است، لازم است مطالبات خود را از مجاری قانونی پیگیری کنیم و ضروری است در بازی ها و مبارزات سیاسی حساب شده عمل نمائیم.