• تاریخ انشار: 23 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15357
  • 906 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هجرت در اسلام یک اصل است / هجرت پیامبر اسلام سبب تاسیس حکومت اسلامی شد

در نشست هفتگی علما در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس عنوان شد که هجرت در اسلام یک اصل است و هجرت پیامبر اسلام سبب تأسیس حکومت اسلامی شد.   نشست هفته وار علما در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس تحت عنوان (هجرت و حفظ ارزش ها و کرامت انسانی) […]

در نشست هفتگی علما در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس عنوان شد که هجرت در اسلام یک اصل است و هجرت پیامبر اسلام سبب تأسیس حکومت اسلامی شد.

 

نشست هفته وار علما در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس تحت عنوان (هجرت و حفظ ارزش ها و کرامت انسانی) برگزار شد.

 

در این نشست حجت السلام و المسلمین سید کبیر حسینی با قرائت آیه ۲۰ سوره توبه «آنان که ایمان آوردند و از وطن هجرت گزیدند و در راه خدا به مال و جانشان جهاد کردند آنها را نزد خدا مقام بلندتری است و آنان بالخصوص رستگاران و سعادتمندان دو عالمند» گفت: خداوند پاداش بسیار عظیمی در نظر گرفته و وعده می دهد که این پاداش نصیب این سه گروه می شود.

 

وی ادامه داد: هجرت در قاموس و فرهنگ دینی و مذهبی ما یک ارزش بسیار بالایی است که در پرتوی این ارزش و در بستر آن ما می آییم و دیگر ارزش ها را حفظ می کنیم.

 

آقای حسینی با توجه به مبحث هجرت افزود: آن چیزی که در ابتدا به ذهن ما خطور می کند این است که از یک مکانی به مکان دیگر به خاطر حفظ ارزش ها و کرامت انسانی که انسان بتواند به اعتقاد، احکام و اخلاقیات نشأت گرفته و به آن جهان بینی و ایدئولوژی برسد و به آن عمل کند.

 

این عالم دین افزود: فردی می گوید من مهاجرت کردم در حالی که آن فرد مهاجرت نکرده است؛ مهاجر کسی است که هجرت می کند یعنی این که بدی ها را به آن جا نمی آورد.

 

سید کبیر حسینی بیان کرد: فرار کردن از دست ظلم هم یک هجرت موجه است، فقط این نیست که به خاطر حفظ دین و برای دانش بیاییم هجرت کنیم؛ آن چیزی که من فکر می کنم این است که ما به خاطر حفظ دین هجرت می کنیم که این هم مصداقش است. در این خصوص امام علی(ع) می فرمایند: مهاجر کسی است که از بدی ها هجرت می کند.

 

وی در بخش دیگر از سخنان خویش ابراز داشت: ارزش های هر کسی فرق دارد و در هر جامعه ای وجه اشتراک مولد حرکت انسان است یعنی این که انسان را به سنت حرکت وادار می کند و یا در واقع انگیزه، بایدها و نباید هایی که در ذهن ها جای گرفته است و باعث این می شود که انسان به سمت و هدفی حرکت کند و در آن مسیر تلاش خود را انجام دهد.

 

وی تصریح کرد: این ارزش ها است که پایه هویت فردی و اجتماعی انسان را می سازد و این که مولد حرکت ما در جامعه اسلامی همان اعتقاد، مذهب و دین است که در حقیقت بهشت و جهنمی که برای ما ترسیم کرده اند و آن رضایت الهی باعث حرکت ما می شود.

 

حجت السلام المسلمین سید کبیر حسینی در خصوص کرامت انسانی اظهار کرد: کرامت به معنای شرافت است که ضدش می شود پستی؛ یعنی فاصله گرفتن از آن فطرت اصلی انسان و این جاست که خداوند می فرماید بنی آدم را گرامی داشتیم.

 

وی گفت: هر‌کسی که انسان است از نظر خداوند گرامی است؛ چرا؟ به این  خاطر که انسان با یک فطرت پاک به دنیا می آید.

 

این عالم آگاه تصریح کرد: انسانی که اسلام آن را تعریف می کند انسانی است که پاک به دنیا می آید نه انسانی که مسیحیت تعریف می کند اول وقتی به دنیا آمد غسل تعمید بدهیم تا این که تو پاک باشی یعنی این تفاوت نگرش اسلام و مسیحیت در باره انسان ها وجود دارد.

 

موصوف ادامه داد: فطرت انسان فطرت خداست و کرامت ها و بزرگواری ها در انسان وجود دارد.

 

آقای رحسینی در پایان با بیان این که معیارهای کرامت دین داری است افزود: معیارهای کرامت صبر، نرم خویی، مالکیت بر زبان و اخلاق نیکو است.

 

در ادامه این نشست حجت السلام و المسلمین سید مهدی علوی افزود: ما یک مهاجر داریم و یک مسافر، فرق مهاجر و مسافر این است که مسافر می رود که برگردد و  به اولین سختی و گرفتاری که رسید مثلا پولش تمام شد، سختی اقتصادی و مالی سراغش آمد و سختی جسمی دوباره  برمی گردد به منزل اولش، اما مهاجر کسی است که رفته است که دیگر برنگردد  و هر سختی که پیش بیاید باز هم همان جا بماند.

 

وی با توجه به ارزش بالای هجرت تاکید کرد: آن هجرتی ارزش مندتر است که برای خفظ ارزش ها و کرامت انسانی باشد در غیر این صورت هیچ ارزش و برکتی ندارد.

 

او می گفت: چه چیزی در مکه وجود نداشت که این ها هجرت کردند؛ ارزش های دینی داشت از بین می رفت، ایمان و درست زندگی کردنشان از بین رفته بود به این خاطر هجرت کردند که بسیار با ارزش بود.

 

سید مهدی علوی افزود: گاهی وقت هجرت آغاز خوبی دارد ولی بعضی اوقات کسانی که هجرت می کنند دلیل آن را نمی دانند؛ اگر هجرت کرده اید و همه امکانات خود را از بین برده اید باید اغاز خوب برای حفظ ارزش ها داشته باشیم و ما باید این را برای جامعه یادآوری کنیم که تاثیر خوبی خواهد داشت.

 

حجت الاسلام والمسلمین واعظی مسئول بخش علمای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس افزود: هجرت در اسلام یک اصل است و این که هجرت پیامبر اسلام سبب تاسیس حکومت اسلامی شد.

 

واعظی تصریح کرد: این هجرت پیامبر اثراتی بسیار سازنده، مفید، مثمر ثمر و ماندگار برای امت اسلامی و جوامع اسلامی داشت.

 

وی در پایان سخنان خویش گفت: هجرتی که در اسلام هست یک ارزش مهم است و خود سبب حفظ ارزش های دیگر می شود.