• تاریخ انشار: ۲ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15360
  • 1,135 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هجرت پیامبر(ص) سر آغاز روشنایی جهان و مبنای تاریخ مسلمانان شد

هجرت پیامبر(ص) سرآغاز روشنایی در جهان و مبنای تاریخ مسلمانان و باعث انتشار اسلام در سراسر جهان گردید. به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا) در گفتگوی آزاد گفتمان این هفته، مسعوده احمدی محصل حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل به حدیثی از رسول خدا(ص) اشاره کرد و گفت: آن حضرت می فرماید که درهجرت آنچه […]

هجرت پیامبر(ص) سرآغاز روشنایی در جهان و مبنای تاریخ مسلمانان و باعث انتشار اسلام در سراسر جهان گردید.

به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا) در گفتگوی آزاد گفتمان این هفته، مسعوده احمدی محصل حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل به حدیثی از رسول خدا(ص) اشاره کرد و گفت: آن حضرت می فرماید که درهجرت آنچه را خداوند دوست ندارد از آن باید دوری کنید.

به گفته خانم احمدی؛ هجرت رسول خدا(ص) از مکه به مدینه چهارعلت عمده داشت اول رهایی از آزار و اذیت کفار قریش، پرهیز از کشته شدن بدون هیچ نتیجه ی، برای پیشرفت، تاسیس حکومت اسلامی و همچنین نهادینه کردم علم و دانش.

وی علاوه کرد: هجرت همیشه خوب است، اما اگر انسان اهداف خوب داشته باشد و برای حفظ دین و ایمان و فرار از ظلم و گناه این کار را انجام دهد.

عید محمد ادیبی اشتراک کننده دیگر برنامه نیز گفت ظلم و ستم کفار قریش بجای رسید که حضرت پیامبر(ص) شب هنگام از مکه به مدینه هجرت کرد.

به گفته او، هجرت پیامبر(ص) سر آغاز روشنایی جهان و مبنای تاریخ مسلمانان و باعث انتشار اسلام در سراسر جهان گردید.

درهمین حال حجت الاسلام و المسلمین حیدر زکی نیز گفت: هجرت درلغت به معنی جدا شدن است، اما در اصطلاح باید عواملهای که در آن دخیل است را در نظر گرفت که چرا انسان یک وقت مهاجر می شود.

به گفته زکی یک زمان است که برای انسان جای نمی ماند تا در وطن خود زندگی کند و از لحاظ امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در مذیقه قرار می گیرد، اما گاهی علت مهاجرت امر مهمتری است مانند هجرت رسول خدا که مسئله حیات انسانی مطرح بود.

به گفته او هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه عوامل زیادی دارد از جمله اینکه آن حضرت هرچه تلاش کرد نتوانست اهل مکه را اصلاح کند، لذا مامور به مهاجرت شد زیرا هجرت یکی از راه های اساسی برای تغییر و تحول در زندگی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل نیز در پایان این گفتمان اظهار داشت: حکومت پیامبر اسلام(ص) حکومت الهی بود، اما باید گفت که با حکومت وحدت ملی امروز افغانستان یک شباهت اسمی دارد و آن اینکه پیامبر نیز حکومت وحدت ملی تشکیل داد.

به گفته این عالم دینی حضرت پیامبر(ص) وقتی که از مکه به مدینه آمد حکومت وحدت ملی را تشکیل داد و ارکان این دولت و ساختار آن از اقوام و عشایر مختلف با رنگها و زبانهای مختلف با کلمه توحید شکل گرفت.

اما به باور واعظی تضادهای زیادی میان حکومت پیامبر و حکومت وحدت ملی امروز افغانستان وجود دارد از جمله اینکه در سایه حکومت رسول خدا همواره تربیت برتعلیم مقدم بود آن حضرت اول انسانها را می ساخت بعد ترغیب به فرا گیری علم و دانش می کرد درحالی که حکومت امروزی افغانستان اکثر تلاش شان پیشرفت به لحاظ کمی اما بدون در نظرداشت تربیت روحی می باشد و به همین دلیل نیز نمی تواند افراد دانشمند متدین را تحویل جامعه بدهد و اغلباَ کسانیکه که فارغ می شوند از نگاه تربیتی کاستی های زیادی دارند.

او تاکید کرد که پیامبر(ص) برای تمام اصناف جامعه توصیه می کرد که پیش از همه به خود سازی بپردازد، زیرا در نبود فرد صالح آوردن اصلاحات درجامعه غیر ممکن خواهد بود.