• تاریخ انشار: ۸ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30979
  • 63 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هدف امام حسین(ع) این بود که رابطه بشر با خدا مستحکم گردد/ محافظه کاری شخصیت‌ها، علما و بزرگان سرنوشت ما را به این جا کشانیده است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع عزاداران حسینی مهاجر در هیئت قمر بنی هاشم(ع) در تهران گفت: هدف امام حسین(ع)از قیام و نهضت عاشورا این بود که «رابطه بشر با خدا»خوب شود، این ارتباط مستحکم گردد و انسان‌ها با پذیرفتن حکومت و ولایت خدا، ولایت رسول(ص) او و ائمه معصومین علیهم السلام، بنده و عبد مطلق خدا باشند. حسینی مزاری با اشاره به تحولات افغانستان اظهار داشت: متاسفانه در طول بیست سال گذشته محافظه‌کاری‌هایی که در سطح شخصیت‌ها، علما، بزرگان و عموم مردم ما وجود داشت، سرنوشت ما را به اینجا کشانیده است، زیرا به صراحت از حق دفاع نکردیم و در برابر باطل نایستادیم.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری و هیئت همراه در شب اربعین حسینی(ع) در جمع عزاداران حسینی مهاجر در هیئت عزاداری متوسلین به قمر بنی هاشم(ع) حضور یافت. وی در بخش اول صحبت‌های خود به بیان هدف قیام و نهضت حضرت امام حسین علیه السلام پرداخت و گفت: این شب‌ها، شب‌هایی است که می‌توانیم فیض ببریم و بهره بگیریم و نکات درس‌آموز از نهضت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بیاموزیم. لب لباب و نتیجه درس گرفتن‌ها هم این است که ما رابطه خود را با خدا خوب بکنیم و مستحکم بسازیم و در مسیر دستورات و اجرای احکام او قرار بگیریم.

هدف امام حسین(ع) این بود که رابطه بشر با خدا مستحکم گردد

 وی افزود: هدف امام حسین(ع) از قیام و نهضت عاشورا این بود که رابطه بشر با خدا خوب شود و برقرار گردد و این ارتباط مستحکم شود، انسان ها با پذیرفتن حکومت و ولایت خدا و ولایت رسول(ص) او و همچنین ولایت ائمه معصومین علیهم السلام، بنده و عبد مطلق خدا باشند. بنابراین ما که ادعا می‌کنیم پیرو امام حسین(ع) هستیم، باید سعی کنیم که بر اساس منویات آن آقا عمل نماییم.

بسیاری از معضلات شیعیان و مسلمانان ناشی از ارتباط نداشتن با خدا است

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان علاوه نمود: ما زمانی حسینی هستیم و آماده این هستیم تا در مسیر او باشیم، که در ابتدا حرف آن حضرت را بپذیریم و مطابق برنامه های ایشان عمل کنیم. یقینا اگر ما مطابق برنامه های طرح شده از سوی ائمه معصومین علیهم السلام عمل کنیم، بسیاری از مشکلات ما رفع می‌شود‌. بسیاری از معضلاتی که کلا شیعیان و مسلمانان دارند، یا ناشی از نداشتن ارتباط با خدا، رسول او و ائمه معصومین علیهم السلام است و یا از ضعف در ارتباط‌شان می‌باشد.

وی در ادامه گفت: ما نتوانستیم از این منبع فیض درست بهره بگیریم و جمعیت و مردم خود را سازمان بدهیم. این است که ما امروز با چالش‌های مختلف و معضلات مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی دست و پنجه نرم ‌می‌کنیم.

تنها راه حل مشکلات عمل نمودن به احکام الهی است

حسینی مزاری با بیان این‌که تمام زندگی ما را مشکلات فرا گرفته، خاطر نشان ساخت: ما در افغانستان مشکل داریم، در عالم مهاجرت نیز مشکل داریم و واقعا از وجود این همه گرفتاری در رنج و عذاب هستیم. تنها راه حل این همه مشکلات این است که ما مسلمان هستیم و باید بر اساس احکام الهی و ملاک‌هایی که اسلام، قرآن و ائمه معصومین(علیهم السلام) در اختیار ما گذاشته، عمل کنیم و در دوستی با خدا و ائمه معصومین خود صریح باشیم.

محافظه‌کاری‌های شخصیت‌ها، علما، بزرگان و عموم مردم سرنوشت ما را به این‌جا کشانیده است

این عالم برجسته دینی اظهار داشت: متاسفانه در طول بیست سال گذشته محافظه‌کاری‌هایی که در سطح شخصیت‌ها، علما، بزرگان و عموم مردم ما وجود داشت، سرنوشت ما را به این‌جا کشانیده است، زیرا به صراحت از حق دفاع نکردیم و در برابر باطل نایستادیم. حتی علمای ما در منابر احتیاط می‌کردند و به گونه‌ای رفتار می‌نمودند که اگر شما یک ساعت پای منبر یک عالم و یک شخصیت روحانی می‌نشستید، به صراحت نمی‌فهمیدید که حق و باطل و راه درست و نادرست کدام است؟!.

او در ادامه افزود: این‌گونه بود که متاسفانه حرکت‌های ما جریان‌ساز و رهبری کننده نشد و علما و بزرگان ما نتوانستند مردم را درست رهبری کنند و جهت بدهند، راه حق و راه باطل را بنمایانند، مردم را در برابر جبهه باطل حساس و مقاوم بسازند و در وجود مردم از ناحیه نفوذ افکار انحرافی، ابتذالات فرهنگی و نفوذ دشمن ایجاد مصونیت کنند. این شد که امروز همه چیز فرو ریخت.

رییس مرکز تبیان تصریح کرد: از حضراتی که در طول بیست سال محافظه کاری کردند، سوال کنید که این همه محافظه کاری کرده و حرف نزدید که به ریش آمریکا، انگلیس و فرانسه برنخورد و این و آن ناراحت نشود، اما اگر خدا و ائمه معصومین ناراحت شد، اشکال ندارد، به کجا رسیدید و چه کار شد؟ آیا قدرت‌های دنیایی به فریادتان رسید؟ آن لحظه که شهرها سقوط کرد، چگونه راه‌های فرار را جستجو می‌کردید که از شهرها بیرون شوید و فرار کنید!.

اگر به ریسمان الهی چنگ می‌زدیم، قطعا این همه ذلت را تحمل نمی‌کردیم

وی ادامه داد: اگر واقعا تکیه بر خدا می‌بود و مسیر حق درست پیموده می‌شد، و اگر ما به ریسمان الهی چنگ می‌زدیم و سربازان حقیقی خدا و ائمه معصومین علیهم السلام می‌بودیم، قطعا این همه ذلت را تحمل نمی‌کردیم.

نتیجه محافظه‌کاری‌ها ما را به این‌جا رساند

این فعال فرهنگی اجتماعی با بیان این‌که نتیجه محافظه‌کاری‌ها ما را به این‌جا رسانیده، یادآور شد: طالبانی را که هیچ‌کدام ما قبول نداشتیم و هزاران برچسپ به این گروه می‌زدیم ـ که مشکلات و معضلاتی هم داشته و اشتباهات بسیار عمده‌ای در زمان پنج سال حاکمیت‌شان و هم طی بیست سال اخیر مرتکب شده بودند ـ به راحتی آمدند و شهرها را یکی پس از دیگری گرفتند و سقوط دادند و کشور را از چنگ همه بیرون کرد و امروز حاکمیت دارند.

حوزه قدرت حقیقی دنیا، خدا و ولایت او است

این‌جا است که حسینی مزاری خاطرنشان ساخت: اگر ما بخواهیم راه درست را برویم و قدرت و عظمت پیدا کنیم، باید در حوزه قدرت اصلی و حقیقی دنیا قرار بگیریم و حوزه قدرت حقیقی دنیا، خدا و پس از آن، رسول خدا(ص)، ائمه معصومین(ع) و خط ولایت و رهبری است. امروز ولایت فقیه، ولایت انبیاء و ولایت ائمه معصومین و ولایت امام حسین(ع) است.

ولایت فقیه، ادامه ولایت امام حسین(ع) و امام زمان(عج) است

وی در ادامه گفت: ما که در این شب‌ها و روزها به خاطر امام حسین(ع) عزاداری و گریه و ناله می‌کنیم، در حقیقت عشق به خط ولایت داریم و ولایت فقیه، همان ولایت امام حسین(ع) و ولایت امام زمان(عج) است. اگر ما علاقه داریم که در دنیا قدرت‌مند و عزت‌مند شویم، باید در این مسیر و این خط علنا و عملا قرار بگیریم و نباید از مضحکه ساختن و استهزاء، تهدید و ناراحتی هیچ حرکت و هیچ کسی هراس داشته باشیم، بلکه باید همیشه در صحنه حضور داشته باشیم.

امروز قدرتمندترین،سربلندترین و سرافرازترین افراد و جریان‌ها در دنیا در محوریت ولایت‌ هستند

حسینی مزاری در ادامه تصریح نمود: هر نیرو و هر فرد و هر جریانی که در مسیر ولایت قرار داشته باشد و در برابر آمریکا و تمام قدرت‌ها با عظمت ایستاده باشد، امروز قدرتمندترین، سربلندترین و سرافرازترین افراد و جریان‌ها در دنیا هستند که در راس این جریان‌ها، جمهوری اسلامی و رهبری یعنی محوریت ولایت‌فقیه قرار دارد. از دیگر مثال‌های زنده حزب‌الله قدرت‌مند لبنان است، یمنی‌های پابرهنه امروز پیش‌تر از حرکت‌های مبارزاتی مردم افغانستان مطرح هستند و عراقی‌ها با قدرت و عظمت در کشورشان علیه امریکا عمل می‌کنند.

شیعه حقیقی از کل اسلام و همه نظام ناراحت نمی‌شود

وی خطاب به مهاجرین تاکید کرد: بعضی وقت‌ها اگر یک مامور اداره اتباع با ما ناراحتی کرد، کل اسلام را فحش ندهیم. اگر یک مامور یا یک فرد ایرانی به ما توهین کرد، فوری نباید از همه نظام جمهوری اسلامی بیزاری بجوییم. خدای متعال این ظرفیت و قدرت و عظمت را به ما داده که تا شیعه حقیقی باشیم و شیعه حقیقی، وقتی از یک شیعه دیگر که در حقش ظلم و بدی کرد، از تمام شیعه ناراحت نمی‌شود، بلکه فقط از آن فرد ناراحت می‌شود. من از آن فرد اداره اتباع، مسئول نظام که علیه مردم ما بد برخورد می‌کند، ناراحتم و حتی در حد رئیس حمهوری اگر نسبت به حق مردم ما جفا بکند، ناراحتم، اما از شیعه، از اسلام و از ولایت ناراحت نیستم.

ولایت فقیه را ایرانی‌ها اختراع نکرده‌اند

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان این مطلب که ولایت فقیه را ایرانی‌ها اختراع نکرده‌اند، اظهار داشت: حضرت امام خمینی(ره) بحث ولایت را اختراع نکرده، بلکه ایشان ترویج و تبلیغ کرده است. ولایت فقیه جزء مذهب شیعه است و اگر شیعه‌ای ولایت فقیه را قبول نداشته باشد، در حقیقت شیعه نیست و پیرو مذهب و مکتب ما نخواهد بود.

وی علاوه نمود: ما در این شب‌ها باید درست ولایت‌مداری را از این مسیر بیاموزیم و در این مسیر قرار بگیریم و حرکت بکنیم تا این‌که نه تنها مشکلات ما حل شود، بلکه ما قدرتمند شویم؛ چه در افغانستان و چه در ایران و در هر جا که زندگی می کنیم.

از زمانی که افغانستان سقوط کرد، افراط و تفریط‌هایی در رابطه با تحولات صورت گرفت

از سوی دیگر، حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخش دوم سخنانش به مسایل و تحولات اخیر افغانستان پرداخته و یادآور شد: از زمانی که افغانستان سقوط کرد و طالبان بر کشور مسلط شدند، افراط و تفریط‌هایی در رابطه با تحولات صورت گرفت؛ بعضی‌ها آمدند هرگونه تهدید و توهین، معضلات و بدی‌هایی که در دنیا بود، به طالبان چسپاندند و بعضی دیگر، به دنبال تطهیر و تبرئه طالبان برآمدند .این دو تفکر درست نیست، زیرا که ما امروز با یک واقعیت موجود مواجه هستیم و چون لازم می‌دانیم در عرصه افغانستان حضور داشته باشیم، هم باید با طالبان تعامل کرده و ارتباط داشته باشیم و هم به دنبال مطالبات خود باشیم.

ما به دنبال حکومت وسیع‌البنیاد هستیم

وی در ادامه تاکید کرد: ما به دنبال حکومت وسیع البنیاد هستیم، زیرا که حکومت فعلی طالبان را نمی‌پذیریم. حکومت فعلی طالبان حکومت انحصاری یک دست است. ما نحوه برخورد طالبان با زنان را نمی‌پذیریم، البته حقوق زن که در زمان حکومت‌های کرزی و اشرف غنی مطرح بود را هم نمی‌پذیریم؛ زیرا که ارزش زن را پایین‌تر از کالا آورده و می‌خواستند که زن افغانستانی را به انحراف بکشانند. ولی این برخوردی که طالبان فعلا با زنان، رسانه‌ها و سایر اقوام و پیروان مذاهب دارند را هم نمی‌پذیریم.

بایستی در داخل افغانستان حضور داشته باشیم و به مبارزات فکری، فرهنگی و سیاسی ادامه بدهیم

این فعال سیاسی تاکید کرد: ما بایستی در داخل افغانستان حضور داشته باشیم و به مبارزات فکری، فرهنگی و سیاسی خود ادامه بدهیم. این کشور و سرزمین از آن ما است، طالب هم به جز یک عده محدودی که ممکن از سایر کشور ها در افغانستان حضور داشته باشند، اکثرا مال افغانستان اند. ما نباید شهر و کشور خود را رها بکنیم و در اختیار یک مجموعه دیگر بسپاریم و مهاجرت را در پیش بگیریم.

وی خطاب به حاضرین در جلسه گفت: “از همه عزیزان خواهش می‌کنم که به اقوم و اقارب و دوستان‌شان در افغانستان توصیه بکنند که از کشور بیرون نشوند و اگر این‌جا هستند، تشویق کنند که برگردند و در آنجا ضمن این‌که با طالبان تعامل وجود داشته باشند، جدا به دنبال مطالبات خود باشند”.

حسینی مزاری تصریح نمود: ما به دنبال تداوم رسمیت مذهب تشیع، احقاق حقوق شهروندی برای شهروندان شیعه و سایر اقلیت‌ها و تمام مردم افغانستان هستیم؛ ما نباید بگذاریم که حقوق مذهبی و دینی مردم ما زیر پا شود و از دست برود.

مردم نباید دیگر فریب دشمن و کسانی که از جنگ داخلی در افغانستان منفعت می‌برند را بخورند

وی با بیان‌ این‌که ما باید جدا در عرصه حضور داشته باشیم، گفت: اکنون آن زمان نیست ‌که هرکس هر بازی که با دین و مذهب و حقوق شهروندی مردم ما می‌خواست، می‌کرد، بلکه حالا شرایط تغییر کرده و سیاست ما نیز همین است که مردم ما نباید دیگر فریب دشمن و کسانی که از جنگ داخلی در افغانستان منفعت می‌برند، و همچنان فریب کسانی که طی بیست سال در قدرت بودند و جز جنایت، فساد و خیانت، هیچ کار دیگری برای مردم نکردند، بخوریم‌.

۹۰ درصد مشکلات مهاجرین توسط خود مهاجرین قابل حل است

از سوی دیگر حسینی مزاری در بخش دیگر از سخنانش به مشکلات مهاجرین در ایران پرداخته و افزود: مجموعه‌ای از مردم افغانستان چندین دهه است که در جمهوری اسلامی ایران حضور دارند. در اینجا هم مردم ما مشکلات و معضلاتی دارند و من به صورت ریز و دقیق در جریان مشکلات و معضلات مهاجرین هستم. بیش از ۹۰ درصد مشکلات مهاجرین توسط خود مهاجرین قابل حل است، زیرا که من نقص و ضعفی در نظام و حکومت جمهوری اسلامی نمی‌بینم. من تا هنوز با هر یکی از مسئولین ارگان‌های ایران در رابطه با معضلات مهاجرین صحبت کردم، یا راحت شنیدند و یا راحت پذیرفتند و به دنبال حل موضوعات بیرون شدند.

مهاجرین باید با هم هماهنگ و همسو باشند

او با بیان این‌که بسیاری از مشکلات که در سطح مهاجرین وجود دارد، به خاطر عدم پیگیری برای حل آن‌هاست، تاکید کرد: راه حل مشکلات این است که اولا مهاجرین با هم هماهنگ و همسو باشند، اختلافات و تنفر از هم را کنار گذاشته شود و همه از هر ولایت و منطقه‌ای که هستیم، برای بهتر شدن وضع در کنار هم بوده و در عین حال حضور سازنده و پویا در عرصه‌های مختلف داشته باشیم.

مرکز تبیان در راستای سازمان‌دهی مهاجرین و حل مشکلات آن‌ها فعال است

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در جمهوری اسلامی ایران به خصوص در شهرهای مشهد، قم و تهران، گفت: دفاتر ما در تهران، قم و مشهد به صورت رسمی در راستای سازمان‌دهی مهاجرین و انتقال مشکلات آن‌ها به دولت ایران و تلاش از طریق این دولت برای حل مشکلات موجود فعال است.

البته به گفته وی، کار مرکز تبیان کلی است و سعی دارد که در سطح کل مهاجرین، تحولاتی به وجود بیاید و معضلاتی که وجود دارد، از میان برداشته شود، چنان‌ که طی این مدت مرکز تبیان کارهای زیادی در رابطه با مهاجرین انجام داده است.

حسینی مزاری با بیان این‌که قطعا برای این‌که مرکز تبیان موفق شود، نیاز به همکاری مهاجرین دارد، از کسانی که باسواد و دانشگاهی و طلبه هستند، خواست که وارد عرصه‌های مبارزاتی شوند. همچنین کسانی که متنفذ، سرمایه‌دار و تاجر هستند، بیایند وارد عرصه‌های ساخت و ساز و سازندگی و تولید شوند و مرکز تبیان نیز در راستای تسهیل امر کار و فعالیت اقتصادی این برادران برنامه دارد.

او در اخیر یادآور شد: مرکز تبیان در عرصه حل مشکلات مهاجرین قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران بیش از ۲۰۰ نفر از شخصیت های فعال مهاجر را در سه دفتر(تهران، قم و مشهد) گردهم جمع نمود، کل مشکلات مهاجرین جمع‌آوری شد و گزارشی تهیه شد که به دفتر آقای رئیسی فرستاده شد. این مشکلات اخیرا هم در مجله‌ای طراحی و چاپ شده که تمام مشکلات مهاجرین به صورت ریز که شاید هیچ مشکلی باقی نمانده باشد، جمع‌آوری شده و قرار است هیئتی با جناب آیت‌الله رئیسی دیدار کند و این بسته گزارش را خدمت ایشان تقدیم نماید و پیگیر مسایل مهاجرین باشد.