• تاریخ انشار: ۱۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14212
  • 803 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هدف امام حسین(ع) هدایت و اصلاح جامعه بود/ راه اقتدار و عزت ما، اقامه امر به معروف و نهی از منکر است/ایران یک قدرت است/ حزب الله افتخار بشریت است

n00150828-b

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در جمع عزاداران شام غریبان امام حسین(ع) در کابل، با بیان این که اگر واقعا پیرو امام حسین(ع) هستیم، باید سعی کنیم برنامه هایی که امام داشت را در تمام مراحل زندگی خود پیاده کنیم، نه فقط در ایام محرم، تأکید کرد که امام حسین(ع) به دنبال هدایت و اصلاح جامعه‌ […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در جمع عزاداران شام غریبان امام حسین(ع) در کابل، با بیان این که اگر واقعا پیرو امام حسین(ع) هستیم، باید سعی کنیم برنامه هایی که امام داشت را در تمام مراحل زندگی خود پیاده کنیم، نه فقط در ایام محرم، تأکید کرد که امام حسین(ع) به دنبال هدایت و اصلاح جامعه‌ آن روز بود و برای رسیدن به هدف اصلاح، نیاز به اقامه امر به معروف و نهی از منکر داشت. وی خاطرنشان کرد: “راه اقتدار و عزت ما، اقامه امر به معروف و نهی از منکر است”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که شام روز گذشته(یک شنبه) در مراسم شام غریبان امام حسین(ع) و اهل بیت و یاران با وفایش در تکیه خانه “سید محمدعلی شاه” کارته سخی کابل سخن می گفت، با بیان این که در شب ها و روزهای محرم و مجالس مختلف، موضوعات زیادی وجود دارد که می شود حول آن ها صحبت کرد، با توجه به شرایط جامعه و نیازمندی هایی که مردم از نگاه فکری و فرهنگی دارند، پیرامون “ضرورت وجود وحدت و آسیب ها”ی آن صحبت کرد.

 

وی گفت: “در نهضت کربلا و عاشورا، بحث امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک موضوع محوری مطرح است؛ یعنی اصولا نهضت امام حسین(ع) به خاطر اقامه امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت”.

 

حضرت امام حسین(ع) به دنبال هدایت و اصلاح جامعه‌ بود

وی افزود: “اگرچه برخی ها می گویند امام حسین(ع) به خاطر کسب قدرت حرکت کرد و می خواست با رسیدن به کوفه، قدرت را به دست بگیرد، اما برخی دیگر می گویند که نه! امام حسین از همان ابتدا به دنبال شهید شدن بود و می خواست به کربلا بیاید و شهید شود. اما واقعیت امر این است که نه دیدگاه اول درست است و نه دیدگاه دوم. امام حسین(ع) نه به دنبال گرفتن قدرت بود و نه هم تصمیم داشت که فقط برود و به شهادت برسد، بلکه حضرت امام حسین(ع) به دنبال هدایت و اصلاح جامعه‌ آن روز بود، در این میان، طبیعی است که برای رسیدن به هدف اصلاح، نیاز به اقامه امر به معروف و نهی از منکر داشت”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه خاطرنشان کرد: “پیامد طبیعی تلاش امام حسین(ع) برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر، یا رسیدن به قدرت و یا هم شهادت بود. اگر امام حسین ع در این مسیر موفق می شد، طبیعی است که حکومت تشکیل می داد، و با استفاده از آن حکومت هم در مسیر دین و اصلاح جامعه عمل می کرد، ولی امام حسین(ع) نظر به مشکلاتی که در کوفه پیش آمد و عقب نشینی یاران ایشان و کسانی که امام را دعوت کرده بودند، در سرزمین کربلا در برابر نیروی عظیمی از دشمن قرار می گیرد و در نتیجه به شهادت می رسد. اما مهم این است که محور حرکت امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر بود”.

 

منکرات جامعه را با گرفتاری های مختلف مواجه کرده است

وی با بیان این که ما و شما مدعی پیرو بودن خط امام حسین(ع) هستیم و می گوییم ای کاش در زمان امام حسین(ع) و در رکاب ایشان مبارزه می کردیم، تأکید کرد: “اگر واقعا پیرو هستیم، باید سعی کنیم همان برنامه هایی را که امام حسین(ع) داشت در زندگی خود پیاده کنیم، نه فقط در ایام محرم!” ایشان ادامه داد: “باید متوجه نهضت امام حسین(ع) و زحمات امامان قبل از او و بعد از ایشان باشیم، باید در طول سال این روند را ادامه دهیم، باید متوسل به این خاندان شویم، تا این که ما هم در زمان زندگی خود رستگار باشیم و به پیروزی برسیم. امروز هم بحث امر به معروف و نهی از منکر از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری افزود: “همان طوری که حضرت امام علی(ع) می فرمایند که قوام شریعت بر اساس امر به معروف و نهی از منکر است، امروز هم این ضرورت کاملا درک می شود. ما اگر می خواهیم که در سطح زندگی خود تحولی ایجاد شود، باید در راستای اقامه این اصل اقدام کنیم”.

 

به گفته وی، “اگر در زمان امام حسین(ع) معروف ها ضعیف بود و یا اصلا وجود نداشت و جامعه را منکرات فرا گرفته بود، در شرایط امروزی هم چنین چیزی وجود دارد. نمی گویم که در این زمان اصلا معروف هایی وجود ندارد، چرا معروف ها هست، اما منکرات آن قدر فراگیر، برجسته و گسترده شده که گاهی اوقات احساس می کنیم که این منکر نیست، معروف است”.

 

این آگاه مسائل دینی ادامه داد: “منکرات جامعه ما را با گرفتاری های مختلفی مواجه کرده است، از گرفتاری شخصی بگیرید تا سایر گرفتاری ها، ما اگر علاقه مندیم در جامعه از جایگاهی برخوردار شویم، بایستی در رابطه به امر به معروف و نهی از منکر کار کنیم. متأسفانه این اصل در روند و بستر زندگی فردی و اجتماعی ما در حال حاضر اصلا جایگاهی ندارد”.

 

دلیل دامن گیر شدن مشکلات، عمل نکردن به احکام الهی است/ ما فقط به زبان مسلمانیم

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان انتقاد می کند که “در برابر مشکلات کنونی جامعه، مواضع جدی که گویای مخالفت با این منکرات باشد دیده نمی شود، نه از ناحیه روحانیت، نه از ناحیه دانشجویان، متنفذین و فرهنگیان و در سطح عموم جامعه. وقتی که این اصل این گونه فراموش شود، ما باید منتظر هر نوع حادثه ای باشیم، ما باید مثل گوسفندان بدون چوپانی باشیم که هر لحظه گرگ می آید و ما را می برد و می درد، و بالاخره ما هیچ حالت دفاعی نخواهیم داشت”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی با بیان این که در شرایط امروزی این همه عملیات های انتحاری به راحتی علیه مردم در سطح کل کشور و به خصوص در سطح مردم شیعه صورت می گیرد، تصریح کرد: “این همه علمیات انتحاری اولا در سطح کل افغانستان و به خصوص در سطح مردم شیعه به راحتی صورت می گیرد و هر بار ده ها نفر ما را می کشند و صدها نفر دیگر را زخمی می کنند، اما بعد هیچ سوال و پرسانی وجود ندارد، عوامل عملیات های انتحاری مشخص نمی شود، عوامل ترور ها مشخص نمی گردد، شما نمی فهمید که چه جریانی آمد و این عملیات را انجام داد و رفت. آخرین حادثه هم همین حمله تروریستی بالای حسینیه قلعه فتح الله بود که شاهد بودیم”.

 

وی انتقاد کرد: “چرا یک چنین چیزی اتفاع بیافتد؟ افراد یک جامعه ای که ۱۴ سال جهاد کردند و در برابر بزرگترین دشمنان خود ایستادد، چرا امروز دست شان بسته باشد و از هیچ حرکتی و قدرتی برخوردار نباشند، نه حاکمیت پاسخ گوی ماست و نه مجامع جهانی، خود ما نیز پاسخ گوی خود نیستیم!”

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه و پیرامون دلایل این همه مشکلات تأکید کرد: “دلیل این که مشکلات روز به روز دامن گیر جامعه ما می شود، این است که ما بر اساس احکام الهی عمل نمی کنیم. می گوییم ما مسلمان هستیم، می گوییم قاری قرآن هستیم، فرهنگی هستیم، استاد دانشگاه هستیم، می دانیم که خداوند بزرگ، احکام و مقرراتی را فرستاده که اگر به آن عمل کنیم، به رستگاری و فلاح می رسیم، اما عمل نمی کنیم. روحانی ما به وظایف خود عمل نمی کند، دانشگاهیان و دانش آموزان به وظایف خود عمل نمی کنند؛ ما فقط به زبان مسلمانیم، ما فقط به زبان دنباله رو امام حسینیم، فقط به زبان حسین حسین می گوییم و به ظاهر می آییم، سینه می زنیم و بعد می رویم!”

 

اگر جامعه در مسیر امر به معروف و نهی از منکر حرکت نکند، قدرتمند نمی شود

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “اگر آحاد افراد این جامعه با این گستردگی و با این دیدگاه و با این عزمی که ظاهرا دیده می شوند، در صحنه باشند و مطابق دستورات خدا، در راستای حمایت از دین و در جهت پیاده کردن امر به معروف و نهی از منکر عمل کنند، قطعا ما مجموعه قدرت مندی گردیده، در افغانستان از جایگاه برجسته ای برخوردار خواهیم شد”. وی افزود: “شیعیان ما امروز بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارند، کجاست جایگاه این مردم؟ این مجموعه چه جایگاهی در حکومت دارند؟ در پارلمان و منطقه چه جایگاهی داریم؟ به من نشان دهید چند تا وزیر داریم؟ یک مجموعه ۱۰ میلیونی که یک سوم یک کشور را تشکیل بدهد، آیا حق و سهمش از حکومت همین قدر است؟” این فعال سیاسی با وجود این که اهل تشیع افغانستان بیش از ۵۰ نماینده در مجلس دارد، تصریح کرد: “آیا مردمی که این همه نماینده در مجلس دارند، باید شرایط زندگی شان این گونه باشد؟”

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان بار دیگر با مطرح کردن بحث امر به معروف و نهی از منکر، در مورد دلیل مشکلاتی که در بالا مطرح شد، خاطرنشان کرد: “دلیل وجود معضلات فردی و اجتماعی در کشور کاملا مشخص است، دلیل آن این است که ما به قانونی که قبول داریم، عمل نمی کنیم، می گوییم بنده خدا هستیم ولی بندگی نمی کنیم، می گوییم قرآن کتاب حق و قانون زندگی است، اما بر اساس قانون زندگی عمل نمی کنیم، می گوییم امام حسین سرور و سالار شهیدان است و برای مبارزه با منکرات قیام کرد و شهید شد، اما از ایشان به درستی پیروی نمی کنیم، ، ما می گوییم امام حسین الگوی ماست، اما چه الگویی؟ وقتی یک شخص فردی را به اساس الگو قبول دارد، باید به اساس رفتار و گفتارش عمل کند، ولی ما چرا عمل نمی کنیم؟ این جاست که بحث ترویج امر به معروف و نهی از منکر از جایگاه خیلی بزرگی برخوردار می شود؛ اگر در جامعه ما معروف ها ترویج شد و انسان ها بر اساس معروف ها ساخته شدند، آن زمان است که در جامعه وحدت به وجود می آید، چون انسان ها ساخته می شوند.”

 

ساخته شدن انسان ها، زمینه ساز وحدت در جامعه است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با مطرح کردن بحث وحدت در جامعه، گفت: “ما امروز نیاز داریم که کنار همدیگر باشیم و یکدیگر را بپذیریم، اما اگر ساخته نباشیم نمی توانیم، امروز اگر در جامعه ما وحدت به عنوان یک معروفی که مبتنی بر سایر معروفات است، وجود ندارد، به خاطر این که ما توفیقی در راستای ترویج معروف ها نداشتیم و کار نکردیم. این جاست که ما نیاز به فرهنگ سازی، کار فرهنگی و کار تبلیغی درست داریم، تا این که در راستای ترویج معروف ها قدم برداریم”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی در ادامه این بحث افزود: “وقتی وحدت در جامعه ای پیاده شد، آن زمان است که بر اساس این وحدت، اقتدار به وجود می آید و وقتی اقتدار به وجود آمد، در سایه اقتدار است که امنیت به وجود می آید، تأمین حقوق افراد، حلقات، سازمان ها و مراکز و عموم مردم به وجود می آید. آن زمان است که حقوق شهروندی ما تأمین می شود و در نهایت، آن زمان است که ما به عنوان یک وزنه، می توانیم در جامعه حرفی برای گفتن داشته باشیم. اما اگر وحدت نباشد، مشخصا ما گرفتار خواهیم بود و این گرفتاری زیان های متعددی به وجود خواهد آورد”.

 

وی خاطرنشان کرد که “عدم شکل گیری وحدت به دلیل وجود منکرات است، وجود منکرات در جامعه باعث اختلاف می شود، اختلاف پیامد وجود منکرات است. به عنوان مثال وقتی در جامعه دروغ، غیبت، تهمت و حیله و نیرنگ وجود داشت، وقتی نادیده گرفتن حق و حقوق والدین، همسایه و همشهری وجود داشت، طبیعی است که پیامد این منکرات، بحث اختلافات است”.

 

رذایل اخلاقی عامل اختلاف هاست/ وجود اختلاف توان مقابله با دشمن را سلب می کند

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در تبیین بحث اختلاف که روزگار ما را خراب کرده است، افزود: “نمی توانید دو نفر را پیدا کنید با هم، هماهنگ باشند! معنی آن این است که بین این دو رذایل اخلاقی وجود دارد. وقتی دو حزب و یا دو سازمان نمی توانند با هم هماهنگ عمل کنند، به خاطر این است که درمیان مسؤلین و مدیران تصمیم گیرنده آنها رذایل اخلاقی وجود دارد؛ دوری از خدا وجود دارد. اگر این رذایل وجود نداشته باشد، چه دلیلی وجود دارد که دو سازمان با هم اختلاف داشته باشند؟ چه دلیلی وجود دارد که دو آیت الله با هم اختلاف داشته باشند؟ چه دلیلی وجود دارد که دو شخصیت ما دو نظر در مورد خیلی ازمسایل سیاسی و اجتماعی داشته باشند؟ دلیل وجود این رذایل اخلاقی کاملا مشخص است، به خاطری که زمینه ساخته شدن و زمینه اصلاحات در جامعه وجود ندارد؛ حالا چه در عرصه دو آیت الله، یا دو رهبر جهادی و یا هر کس دیگری باشد که کنار هم قرار نمی گیرند و یا در هر عرصه عمومی”.

 

وی تأکید کرد که اختلافات باعث شده دسته جمعی کشته شویم، ترور شویم، اموال ما غصب شود، مشکلات مختلف بر جامعه ما وارد گردد، در سطح کل افغانستان و به خصوص در سطح مردم شیعه، توان مقابله نداشته باشیم. بنابراین اگر ما علاقه داریم قدرت مند شویم، باید در راستای اقامه امر به معروف و نهی از منکر همه ما جدی باشیم”.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دیگر سخنان خود به مشکلات اجتماعی جامعه از جمله نارسایی های اخلاقی و فرهنگی بین خانواده ها، اعتیاد به مواد مخدر و… اشاره کرد و ادامه داد: “امروز حرکت نرم دشمن در سطح افغانستان برای جوانان ما دارد مسلخ درست می کند، بدون این که شما احساس کنید، دختر و پسر ما با آسیب جدی مواجه شده اند، این ها آهسته آهسته دارند از نظر فرهنگی، اخلاقی و فکری کشته می شوند”.

 

وی خاطر نشان کرد؛ راه حل این همه معضل این است که همه زنان و مردان مسلمان باید در عرصه اصلاح گری ورود پیدا کنند، اول ما خود را بسازیم، بعد در رابطه به اصلاح خانواده و فامیل خود اقدام کنیم، اگر هر کدام ما به صورت قاطعانه با خدا و امام حسین تعهد کنیم و برای ساختن خانواده، قوم و سپس در سطح کل کشور اقدام کنیم، حتما موفق می شویم”.

 

ایران یک قدرت است/ حزب الله افتخار بشریت است

دبیرکل حزب اسلامی تبیان نمونه هایی از کشورهایی که به سمت اصلاح و مقتدر شدن حرکت می کنند را عنوان کرد و خاطرنشان نمود: “جمهوری اسلامی ایران، همسایه ما است، حالا شاید برخی درباره ایران انتقاد داشته باشند، ولی این کشور و نظام آن، برای خودش یک قدرت است، نه تنها در منطقه، که در دنیا حرف اول را می زند. شما ولوم هر تلویزیون را باز کنید و خبر هر خبرگزرای را بخوانید، بحث امریکا و ایران مطرح است. امروز شما اقتدار یک کشور را از دشمن آن تشخیص بدهید. دشمن ایران، امریکا است؛ امریکایی که ابرقدرت جهان است. امریکایی که در برابر خود رقیبی احساس نمی کند، اما ایران رقیب امریکا است.این رقابت از اقتدار پیدا می شود، این اقتدار از وحدت مردم است و این وحدت از ساخته شدن مردم به وجود می آید”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “هر جامعه ای اگر در مسیر خدا قرار بگیرد، قوی تر از ایران و حزب الله لبنان خواهد شد”. او در مورد حزب الله گفت: “حزب الله لبنان بمب اتم ندارد، موشکی که با امریکا بخواهد رقابت کند، ندارد. این مجموعه فقط دین دارد. این مجموعه فقط سربازان خالص امام زمان دارد. در شمال لبنان بی حجابی و بی دینی و فساد خانه های زیادی وجود دارد، ولی در جنوب آن، مردم، متدین و مخلص اند، و اخلاص باعث شده که به عنوان یک قدرت سربالا کنند. حزب الله نه تنها افتخار اسلام، بلکه افتخار بشریت است. در برابر اسرائیل ایستاده است و خم به ابرو نمی آورد”.

 

با استفاده از محرم، راه خود را روشن کنیم!

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در پایان خطاب به عزاداران امام حسین(ع) گفت: “امروز ما باید با استفاده از محرم، راه خود را روشن کنیم، راه اقتدار و عزت ما، اقامه امر به معروف و نهی از منکر است؛ راه اقتدار و عزت ما خدایی شدن و در حوزه نفوذ و نظارت و اقتدار خدا قرار گرفتن است. هرقدر با خدا نزدیک تر شویم، قدرت مندتر می گردیم و هرقدر از خدا دور شدیم، ذلیل تر می شویم”.

 

وی خاطرنشان کرد: “این شب ها و روز های محرم و مجالسی که وجود دارد، فرصت مناسبی را برای ما و شما فراهم می کند که با استفاده از آن خود را به خاندان عصمت و طهارت نزدیک کنیم و وقتی وصل شدیم، از آن ها درس بپذیریم و پند بگیریم، آن زمان است که حسینی می شویم”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>